Czym jest jonizacja?
Zjawisko jonizacji występuje naturalnie w przyrodzie, np. podczas burzy. Intensywne pole elektryczne generowane podczas burzy powoduje oddzielanie elektronów od atomów, co tworzy jony dodatnie i ujemne.
W wyniku tego procesu powietrze staje się przewodnikiem elektrycznym, co umożliwia przenoszenie się prądu elektrycznego w postaci piorunów. Według definicji jonizacja powietrza to proces, w którym cząsteczki powietrza tracą lub zyskują elektrony, stając się naładowanymi cząstkami zwanych jonami.
Jonizator w osuszaczu powietrza — zasada działania
Co do osuszaczy powietrza, jonizacja polega na emisji cząstek ujemnych, czyli anionów. Wszystkie te cząstki mają zdolność do przyciągania, a następnie neutralizowania małych cząstek alergenów, drobnoustrojów, pyłów oraz bakterii.
Poza tym osuszacz z jonizatorem usuwa alergeny. Funkcja jonizacji pomaga w przypadku pojawienia się pleśni na ścianach i suficie. Dowiedziono, że jonizator neutralizuje zarodniki pleśni, które wywołują choroby płuc.
Czy jonizacja jest zdrowa dla człowieka?
Proces jonizacji od dawna jest przedmiotem badań. Ten temat zgłębiali naukowcy, eksperci nachlodno.pl i producenci urządzeń użytku domowego. W rzeczywistości jonizacja pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie i zdrowie i nie trzeba się jej obawiać.
Jonizatory są polecane dla alergików, astmatyków i osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego. O szkodliwym działaniu jonizacji narosło wiele mitów. Mimo że podczas emisji cząstek wytwarza się groźny ozon, jego ilość jest na tyle mała, że nie ma on wpływu na zdrowie człowieka.
Gdzie znaleźć osuszacz powietrza z jonizatorem?
Osuszacz powietrza z jonizatorem pomoże Ci zadbać o zdrowie we własnych czterech ścianach. Jeśli zastanawiasz się, jaki sprzęt wybrać, polecamy osuszacz z higrometrem i higrostatem. Są to podzespoły, które pozwalają na kontrolę poziomu wilgotności we wnętrzu.
Jeśli szukasz najbardziej opłacalnych modeli z wieloma funkcjami dodatkowymi, przejrzyj ranking na stronie nachlodno.pl. To niezależne zestawienie pozwoli Ci wybrać osuszacz dopasowany do potrzeb.
Funkcje w osuszaczach powietrza
Najważniejszym parametrem osuszacza powietrza jest wydajność wyrażona w litrach na dobę. Oprócz niej ważny jest także przepływ powietrza i pojemność zbiornika na skropliny. Nie bez znaczenia pozostają także funkcje dodatkowe, takie jak oczyszczanie powietrza za pomocą filtra HEPA i filtra węglowego.
Te zaawansowane bariery w połączeniu z jonizacją to gwarancja czystego powietrza w domu. Z kolei lampa UV-C to praktyczny dodatek, który zabezpiecza wnętrze osuszacza przed rozwojem drobnoustrojów. Warto wiedzieć, że ta technologia nie ma wpływu na czystość powietrza w pomieszczeniu.