Badanie granulometryczne, wilgotności i gęstości objętościowej
Firmy specjalizujące się m.in. w badaniach gruntu dysponują nowoczesnymi laboratoriami wyposażonymi w nowoczesny sprzęt pozwalający na wykonywanie precyzyjnych i powtarzalnych pomiarów. W pierwszym kroku doświadczony personel pobiera określoną liczbę próbek z różnych miejsc. Następne zabezpieczone próbki są transportowane do laboratorium. Badania gruntu pozwalają m.in. określić rozkład ziaren kruszywa, czyli cząstek gleby. W ten sposób można poznać skład granulometrycznego gruntu. Na podstawie wyników określa się zdolność gruntu do zagęszczenia.
Kolejne badanie pozwala szczegółowo ustalić wilgotności gruntu. Pomiary tego typu są niezbędne do kontrolowania i optymalizowania procesu zagęszczania.
Z kolei oznaczenie gęstości objętościowej gruntu umożliwia określenie stopnia zagęszczenia. Porównanie rzeczywistej gęstości gruntu z maksymalną gęstością gleby poddanej zagęszczeniu pozwala na precyzyjną ocenę skuteczności całego procesu.
Pozostałe badania gruntu
Firmy specjalizujące się w laboratoryjnych badaniach gruntu określają również wytrzymałość gleby. To kluczowy czynnik determinujący ocenę nośności i utrzymywania obciążeń. Testy wytrzymałościowe pozwalają na ocenę zmian wytrzymałości po zagęszczeniu. Z kolei badanie wskaźników zagęszczania (np. Proctora i CBR) pozwalają dokładnie ocenić wpływ procesu zagęszczania na właściwości mechaniczne gruntu.