Wiele osób powtarza znane wszystkim zdanie: cudze chwalicie, swego nie znacie. Wiele w tym słowie prawdy. Ale czy naprawdę cudze musi oznaczać gorsze?

Data dodania: 2008-11-26

Wyświetleń: 2381

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oczywiście, że nie. Jednak zwróćmy uwagę, jakie może być to cudze. Może to być coś dalekiego, bardzo orientalnego, coś, z czym nie stykamy się na co dzień. Ale może to być też coś, z czym dosyć często wbrew pozorom mamy do czynienia - ot, weźmy na przykład czeskie precelki, czeskie piwo... Szczególnie to ostatnie jest popularne w wielu knajpach i restauracjach w całej Polsce, jak również w samym Krakowie a Dobry Wojak Szwejk ukazuje się na szyldach wielu pubów zachęcając do zasmakowania pysznego czeskiego piwa i dzierżąc pełen jego kufel z piękną pianką w dłoni.

Wchodzimy do takich miejsc częstokroć chętnie, strudzeni wędrowaniem po Krakowie. To piękne miejsce. Jednak aby zwiedzić chociaż jedną dziesiątą zabytków trzeba się sporo nachodzić. Każda restauracja Kraków, każdy pub Kraków niewątpliwie kusi swoimi urokami z zewnątrz. Ale nierzadko jest tak, że wchodząc do środka stykamy się z zadymionym powietrzem, ze zbyt dużą ilością ludzi, nie jest to dość sympatyczne, nie chcemy odpoczywać w hałasie i zgiełku wśród tytoniowego dymu.

Ceska Chodba jest zdecydowanie odmiennym miejscem od tych wyżej wymienionych. Ponadto stykamy się tam z czeską kulturą. Możemy zachwycić się wyglądem i atmosferą tego miejsca, wypić ulubiony drink Milosa Formana czy Vaclava Havla, zasmakować potrawy z wieprzowiny, sięgające swym rodowodem czasów średniowiecza, jak tez wybrane potrawy rybne czy zakąski, których świetność przyrządzania przypadała na czasy cesarsko-królewskie.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena