Izopropanol to świetny środek czyszczący i odtłuszczający. Mimo swojej groźnie brzmiącej nazwy idealnie sprawdza się przy czyszczeniu delikatnej elektroniki i obiektywów. Czemu zawdzięcza swoje niezwykłe właściwości czyszczące? Gdzie najlepiej sprawdzą się środki oparte na izopropanolu?

Data dodania: 2023-07-15

Wyświetleń: 109

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Izopropanol - uniwersalny rozpuszczalnik

Czym jest izopropanol?

Alkohol izopropylowy to związek chemiczny z grupy alkoholi organicznych. Ma postać bezbarwnego płynu o bardzo charakterystycznym zapachu. Głównym źródłem izopropanolu jest proces hydrolizy propylenu lub redukcja acetonu, co stanowi o jego szerokiej dostępności. Dzięki zdolności szybkiego odparowywania stanowi idealny rozpuszczalnik. Doskonale odtłuszcza każdą powierzchnię, a przy tym jest bezpieczny dla delikatnego podłoża. Dlatego na masową skalę jest wykorzystywany w przemyśle drukarskim, elektronicznym, farmaceutycznym i kosmetycznym. W jakich jeszcze sytuacjach izopropanol okazuje się niezbędny?

Sprawdzony nie tylko do usuwania zanieczyszczeń

Izopropanol jest również powszechnie stosowany jako środek dezynfekujący. Doskonałe właściwości czyszczące, antybakteryjne i przeciwgrzybicze sprawiają, że nie ma sobie równych jako środek do dezynfekcji rąk, powierzchni i narzędzi medycznych. Produkt stosowany jest również do czyszczenia optyki - lornetek, szkieł powiększających, lunet, okularów, teleskopów, obiektywów aparatów fotograficznych oraz noktowizorów. Izopropanol IPA stosuje się także do zachowania w czystości delikatnych części urządzeń elektronicznych. Często jest dodawany do paliw, by zwiększyć ich rozpuszczalność w wodzie.

Właściwości odtłuszczające izopropanolu

Usuwanie środków smarnych oraz tłuszczy wodoodpornych nie stanowi wyzwania dla środków na bazie izopropanolu. Używa się go między innymi do pozbycia się zanieczyszczeń z włókien światłowodowych przed ich zespawaniem i założeniem. W przewodach paliwowych izopropanol zapobiega możliwości powstawania korków lodowych. Izopropanol IPA sprawdza się nie tylko w mechanice i inżynierii. Pozwala na czyszczenie tkanin bawełnianych, elementów z drewna, możliwa jest pielęgnacja czytników optycznych oraz usuwanie smarów w przemyśle drukarskim.

Izopropanol - jak go przechowywać i na co uważać?

Izopropanol wymaga przechowywania w szczelnie zamkniętych pojemnikach, w pomieszczeniach o dobrej wentylacji powietrza. Temperatura nie może przekroczyć 25° C, preparat nie powinien więc być wystawiony na działanie promieni słonecznych. Występuje w pojemnościach od 1 litra do 1000 litrów na paletopojemniku, więc zarówno producent wysokonakładowy jak i manufaktura znajdzie coś dla siebie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena