To jeden z bardziej popularnych języków wśród początkujących. Aby zostać programistą Java musisz przede wszystkim nastawić się na sporo nauki. Próg wejścia jest wysoki, ale nie jest nieosiągalny.

Data dodania: 2023-07-03

Wyświetleń: 114

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co musisz wiedzieć, żeby zostać programistą Java?

Kim jest programista Java?

Zacznijmy od tego, że jest to szerokie i nie do końca precyzyjne pojęcie. Przede wszystkim dlatego, że wybierając ten akurat język programowania, masz przed sobą wiele dróg, którymi możesz pójść. Mamy też na myśli różne technologie (na przykład tworzenie aplikacji webowych).

Programista Java to osoba, która zna ten język i potrafi w nim tworzyć kod o różnych stopniu skomplikowania. Ale to tylko jeden z elementów. Bo wiedzy jaką należy przyswoić jest dużo więcej. I na niej się teraz skupimy.

Co musi umieć Java Developer?

Po pierwsze – co już ustaliliśmy – sam język programowania. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim składnię (a więc między innymi pętle, warunki). Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę jako Java Developer nikt nie będzie wymagał od Ciebie znajomości całej dokumentacji. Podstawy to jednak konieczność. Bez problem znajdziesz w sieci tutoriale z których się ich nauczysz.

Biblioteka standardowa i narzędziowa

Ta pierwsza jest obowiązkowa. Brak znajomości powoduje znaczne utrudnienia w pracy nad kodem. Biblioteki narzędziowe zwiększają możliwości tej standardowej. Do najpopularniejszych zalicza się Apache Commons, Guava i Maven.

Zintegrowane środowisko programistyczne

Opisywane skrótem IDE. W tym wypadku masz kilka możliwości. Do najpopularniejszych IDE zalicza się IntelliJ IDEA od JetBrains i Eclipse. Zanim zaczniesz szukać pracy czy zleceń na stronach dla freelancerów musisz dobrze poznać środowisko programistyczne na które się zdecydujesz. Ze szczególnym uwzględnieniem skrótów klawiszowych i wtyczek usprawniających i przyspieszających pracę nad kodem.

Pisanie testów jednostkowych

To kolejna niezbędna umiejętność. Zresztą nie tylko w przypadku języka Java. W ich pisaniu pomagają konkretne biblioteki, takie jak: JUnit i jMock. Są one świetne udokumentowane. Dodatkowo bez trudu znajdziesz tutoriale w których wymienione frameworki omówione są krok po kroku.

Znajomość GIT-a

To jeden z systemów kontroli wersji. W zasadzie w większości ogłoszeń o pracę jego obecność w wymaganiach jest standardem. GIT daje możliwość śledzenia kolejnych wersji kodu. Jest też narzędziem ułatwiającym współpracę w zespole programistów.

Nie są to oczywiście wszystkie umiejętności, jakie powinien posiadać Java Developer. Konieczna jest znajomość języka angielskiego. Co najmniej na poziomie umożliwiającym czytanie dokumentacji. A z istotnych technologii musisz też poznać Spring i Hibernate. Więcej o potrzebnych umiejętnościach przeczytasz na podstronie naszych freelancerów Java: https://freelancehunt.com/pl/freelancers/programowanie/java. Przejrzyj kilkanaście podstron - portfolio zdalnych specjalistów, aby się z nimi zapoznać. Ta lektura da Ci obraz umiejętności jakie powinieneś nabyć.

Gdzie szukać pracy jako Java Developer?

Jako junior dev masz kilka możliwości. Przede wszystkim jednak zacznij od zbudowania portfolio. Wiadomo, że na początku będą to aplikacje zbudowane przy pomocy tutoriali. Tworząc własne projekty pokażesz potencjalnemu pracodawcy, co potrafisz.

Często pojawiające się pytanie brzmi, czy szukać zleceń, czy próbować „złapać” stałą pracę. Wydaje, że ta pierwsza forma jest lepsza dla osób, które nie mają dużo komercyjnego doświadczenia.

Przede wszystkim dlatego, że portale dla freelancerów pełne są zleceń dla programistów o bardzo różnym stopniu zaawansowania. Znajdują się na nich dla siebie coś koderzy o statusie Junior, jak i Fullstack Java Developer. Wybór giełd dla freelancerów to też świetny i szybki sposób na budowanie swojego portfolio. Komercyjne projekty w oczach potencjalnego pracodawcy znaczą dużo więcej niż aplikacje tworzone przy udziale tutoriali.

Dlaczego warto wybrać Freelancehunt?

Jako Java Developer będziesz mógł uczestniczyć w ogromnej liczbie projektów. Mamy już ponad 15 letnie doświadczenie w ułatwianiu współpracy na linii zleceniodawca – zleceniobiorca. Za dużą popularność Freelancehunt wśród freelancerów Java odpowiada między innymi przejrzysty i bezpieczny sposób prowadzenia zleceń.

Zleceniodawca wykorzystuje Sejf (innowacyjne rozwiązanie do przeprowadzenia całego projektu krok po kroku). Ty, jako freelancer masz pewność i gwarancję otrzymania zapłaty po wykonaniu pracy. Zleceniodawca bowiem wpłaca konkretną – ustaloną między Wami – kwotę do Sejfu. Ta czeka aż do zakończenia projektu.

Freelancehunt to także bardzo przejrzysty i rozbudowany system odpowiedzialny za prezentację umiejętności i portfolio. Zleceniodawcy szybko będą w stanie stwierdzić, czy freelancer wykona dla nich zlecenie. Dodatkowym aspektem jest też system ocen. Jako freelancer Java Developer możesz liczyć na ocenę swojej pracy nie tylko w skali od 1 do 10, ale również słowną recenzję. W ten sposób budujesz wiarygodność siebie – własnej marki. A to zdecydowanie ułatwia znalezienie kolejnych zleceń. Coraz bardziej rozbudowanych i pozwalających zarobić więcej pieniędzy jako zdalny specjalista.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena