Kuchnia azjatycka jest powszechnie znana nie tylko z wybitnych walorów smakowych, ale także z tego, jak wpływa na zdrowie. Mieszkańcy Azji doceniają korzyści płynące m.in. z jedzenia alg morskich. Od niedawna produkty te cieszą się popularnością także w naszym kraju. Ogromny potencjał kulinarny skrywają np. suszone wodorosty. Jakie mają właściwości zdrowotne i jak je przyrządzić? Czytaj dalej – podpowiadamy.

 

 

Data dodania: 2023-06-28

Wyświetleń: 118

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy suszone wodorosty są zdrowe? Dowiedz się, jak wykorzystać je w kuchni!

Jakie wartości odżywcze mają suszone wodorosty?

Suszone wodorosty to prawdziwy przysmak kuchni azjatyckiej. Mają specyficzny kolor i charakterystyczny smak. W Azji znane są także jako kombu. Ich popularność na naszym rynku rośnie – to zasługa ich wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych. Suszone wodorosty są bogate w witaminy z grupy B, C i E. Ponadto są źródłem beta-karotenu i błonnika pokarmowego, a także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto też wspomnieć o tym, że suszone wodorosty zawierają mnóstwo żelaza i białka. Właśnie dlatego są niezwykle cennymi składnikami dań wegetariańskich. Substancje zawarte w kombu mają działanie antybakteryjne i przeciwzakrzepowe. Zmniejszają też ryzyko rozwoju miażdżycy.

Do czego możesz wykorzystać suszone wodorosty?

Suszone wodorosty są źródłem glutaminianu sodu – to jeden z najchętniej wybieranych dodatków do potraw kuchni azjatyckiej. Jego smak określa się jako “mięsny”. Właśnie dlatego suszone wodorosty stanowią podstawowy składnik dashi, czyli bulionu, na bazie którego powstaje m.in. zupa miso. Kombu może być dodane do różnych potraw – to szczególnie pożądany dodatek do dań przygotowanych na bazie roślin strączkowych. Dzięki niemu przysmaki te będą lepiej strawne i zyskają niepowtarzalny smak. Suszone wodorosty możesz też zmielić i dodać jako posypkę do absolutnie każdego dania, nawet zwyczajnej kanapki.

Glony kombu – gdzie je kupić?

Suszone wodorosty cieszą się wciąż rosnącą popularnością, jednak nadal uchodzą za dodatek egzotyczny. Nie kupisz ich więc w pobliskim dyskoncie. Dostępne są w sklepach oferujących zdrową żywność i produkty kuchni świata. Na szczęście możesz je zamówić nawet przez internet. Sprawdzone azjatyckie produkty są dostępne np. w e-sklepie WAWAMART. W specjalnie przygotowanej kategorii: https://wawamart.pl/wodorosty znajdziesz wodorosty w rozmaitych odsłonach. Co ciekawe, oryginalne produkty azjatyckie nie muszą być drogie – dzięki korzystnym cenom w azjatyckich przysmakach może rozsmakować się absolutnie każdy!Licencja: Creative Commons
0 Ocena