Operator koparki jest pracą, która ma charakter usługi. Obowiązki służbowe najczęściej wiążą się z robotami ziemnymi głównie na budowach i w kopalniach. Pracę na atrakcyjnych można znaleźć w budownictwie lub zakładając własną firmę. By móc zostać operatorem koparki należy zdobyć odpowiednie uprawnienia, kończąc specjalistyczny kurs.

Data dodania: 2023-05-16

Wyświetleń: 151

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym zajmuje się operator koparki?

Dodatkowo operator koparki wykonuje także prace przeładunkowe, transportowe, porządkowe i odpowiada za jej prawidłową eksploatację. Miejscem pracy koparki są najczęściej tereny rozbiórkowe, żwirownie, piaskownie, rowy melioracyjne i kamieniołomy.

Operator koparki należy do zawodów deficytowych, więc specjaliści są rozchwytywani, a oferowane im zarobki są dość wysokie. Wynagrodzenie kierującego ładowarko-koparką zależy od kilku spraw, czyli stażu pracy, umiejętności, liczby nadgodzin, wielkości firmy oraz regionu, a także tego czy operator prowadzi własną działalność, czy jest podwykonawcą projektu.

Co wchodzi w zakres obowiązków operatora koparki?

Do głównych zadań operatora koparki należą:

 • zapoznanie się z projektem wykonawczym – obmierzeniem i zaplanowaniem robót,
 • uzbrojenie/demontowanie wyposażenia maszyny, którego wymaga specyfika pracy,
 • codzienna obsługa techniczna koparki zgodnie z instrukcją obsługi maszyny,
 • prowadzenie ewidencji zużycia czynników eksploatacyjnych,
 • prowadzenie książki maszyny,
 • stosowanie przepisów BHP,
 • koordynacja prac z innymi maszynami,
 • współpraca z pozostałymi podwykonawcami,
 • przygotowywanie terenu do pracy,
 • przygotowywanie koparko-ładowarki do pracy,
 • wyrównanie terenu,
 • załadunek, rozładunek i niektóre prace transportowe,
 • rozmieszczenie i segregacja produktów pracy maszyny,
 • wykonywanie wykopów i odspajanie gruntu,
 • odpowiednie serwisowanie koparki,
 • codzienne raportowanie wykonanej pracy.

Jakie wymagania musi spełniać kandydat na operatora koparki?

Dodatkowo warto pamiętać, że kandydat na operatora koparki musi spełnić kilka wymagań.

Należą do nich ukończone 18 lat i szkołę podstawową lub gimnazjum albo szkołą zawodową o profilu budowlanym, ukończenie specjalistycznego szkolenia oraz zdanie specjalnego egzaminu. Kolejne wymagania to m.in. posiadanie prawa jazdy kat. T i B oraz dostarczenie aktualnych wyników badań lekarskich z przychodni medycyny pracy.

Do przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora koparki należą: zaburzenia równowagi i świadomości, niekorygowalne wady wzroku, wady słuchu i choroby kręgosłupa oraz choroby serca i układów oddechowego, i krążenia. By móc podjąć pracę należy dostarczyć zatrudniającemu aktualne wyniki badań z przychodni medycyny pracy.

Koszty zdobycia uprawnień na koparkę

Jak w wielu innych zawodach związanych z budownictwem, by móc pracować jako operator koparki należy zdobyć odpowiednie uprawnienia. Ich koszt zależy od regionu, jednak najczęściej to wydatek rzędu 2000–3000 zł.

Jak zdobyć uprawnienia na koparkę?

Samo ukończenie kursu jeszcze nie pozwala na podjęcie pracy operatora koparki. Kandydat musi odbyć oddzielne szkolenie, a zdobyte na nim umiejętności potwierdza specjalny egzamin przed Komisją Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Zdobyte kwalifikacje dają możliwość obsługiwania koparki do 4 lub 8 ton masy całkowitej. Dopiero po otrzymaniu świadectwa operatora koparki można rozpocząć pracę koparko-ładowarką.

Kurs na operatora koparki najczęściej składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Pierwsze etapy to zdobywanie wiedzy z zakresu BHP, technicznej hydrauliki i elektroniki oraz dokumentacji i eksploatacji koparek. Czas kursu to 70 godzin. Instruktorami są zwykle operatorzy koparek, którzy mają wieloletnie doświadczenie i doskonale znają specyfikę tego zawodu.

Zalety pracy na budowie jako operator koparki

Praca operatora koparki ma sporo zalet, a do największych z nich należą:

 • sporo atrakcyjnych ofert pracy,
 • zarobki rosnące wraz ze wzrostem doświadczenia,
 • możliwość wypracowania dodatkowych dochodów z nadgodzin i podróży służbowych.

Natomiast do wad należą m.in. duży zakres odpowiedzialności, konieczność utrzymania wysokiego poziomu koncentracji przez cały dzień pracy, wyjątkowa dbałość o bezpieczeństwo i precyzję oraz duża rozwaga podczas podejmowania decyzji i wykonywania obowiązków służbowych.

Gdzie szukać pracy jako operator koparki?

By znaleźć pracę jako operator koparki, warto zajrzeć na portale z ogłoszeniami. Największą bazę ofert ma pracownikbudowlany.pl jako portal branżowy. Jasno sformułowany zakres obowiązków, przejrzysty układ ogłoszenia, lokalizacja oraz stawka godzinowa są wizytówką serwisu. Precyzyjne filtrowanie pozwala idealnie dopasować kryteria szukanej oferty, dzięki czemu możesz dobrać szukaną ofertę tak, by pasowała do Twoich wymagań. Dodatkowo platforma jest intuicyjna, a samo wyszukiwanie zleceń szybkie i proste. Jeśli szukasz także innych zleceń lub po prostu chcesz poznać zapotrzebowanie pracodawców na rynku budowlanym, zajrzyj do bazy ogłoszeń pracownikbudowlany.pl. Serwis pozwala znaleźć oferty pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Nie czekaj i zajrzyj do bazy ogłoszeń pracownikbudowlany.pl już teraz!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena