Jeśli nie możesz pozwolić sobie na korzystanie z oczyszczalni i nie masz dostępu do sieci kanalizacyjnej dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie na posesji zbiornika na ścieki. Szamba betonowe wyróżniają się niezwykłą trwałością, niezawodnością i szczelnością oraz posiadają różne pojemności, mogą być jednokomorowe, dwukomorowe a nawet wielokomorowe. Każdy może dopasować produkt odpowiedni do swoich potrzeb.

Data dodania: 2023-05-15

Wyświetleń: 97

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Szamba betonowe – atuty i zastosowanie

Szamba betonowe można ulokować w dowolnym miejscu działki. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka zasad, miedzy innymi, aby zachować odpowiednią odległość od budynków, studni czy linii granicznych działki a także, aby miejsce miało łatwy dostęp do opróżniania szamba. Trwałość zależy od rodzaju użytego betonu, gdyż badania pokazują, że im użyty beton ma mniejszą nasiąkliwość tym zbiornik będzie bardziej szczelny i wytrzymały. Warto tez zwrócić uwagę na jakość produktu oraz czy posiada wszelkie niezbędne atesty i Certyfikat EU (CE). W dawnych czasach lokalne systemy szamba były tworzone przy użyciu cegły lub kamienia, jednak okazało się, że systemy te nie były wodoszczelne i nie mogły pomieścić zarówno wody do mycia, jak i ścieków z gospodarstwa domowego. Nowoczesne szamba zaczęły być produkowane z plastiku przemysłowego lub prefabrykatów betonowych. Ponieważ plastikowe zbiorniki mają niższy koszt produkcji wielu właścicieli domów wybiera ten typ zbiornika bez porównania go z szambem betonowym. Ten impuls, aby wydać mniej pieniędzy może oznaczać więcej napraw w dłuższej perspektywie, zwłaszcza jeśli plastikowy zbiornik jest niższej jakości. Oczywiście oba rodzaje szamba mogą działać dobrze, ale każdy z tych materiałów ma swoje własne zalety i wady.

Dlaczego eksperci zalecają wybór szamb betonowych?

Beton jest z natury wodoszczelny, podczas gdy plastik czy włókno szklane muszą przejść dodatkowe procesy, aby utrzymać wodę. Naturalna wodoszczelność betonu zmniejsza ryzyko wycieków w okresie eksploatacji zbiornika. Ścieki i osady zawarte w szambie, zwane ściekami, mają z czasem ulegać rozkładowi. Jeśli zbiornik napełnia się zbyt szybko, należy go przepompować. Ponieważ szamba betonowe są większe, właściciele domów z tymi zbiornikami rzadziej potrzebują pompowania. Szamba betonowe mogą z łatwością służyć nawet przez dziesiątki lat. Zbiorniki plastikowe mogą być wystarczające, aby być tymczasową inwestycją, ale prawdopodobnie będą musiały zostać wymienione w najbliższej przyszłości. Ponieważ plastikowe szamba są mniej trwałe niż beton, zbiorniki te mogą zostać uszkodzone przez maszyny używane do transportu i instalacji. Uszkodzenie to może pociągnąć za sobą natychmiastowe koszty, takie jak wydatek na wymianę, a także przyszłe koszty, jeśli uszkodzenie sprzyja wyciekom. Natomiast beton jest tak trwałym materiałem, że prawie nigdy nie ulega uszkodzeniom w procesie instalacji i może stać się podatny na pękanie tylko w skrajnych okolicznościach, takich jak ekspozycja na ciężkie żrące chemikalia. Szamba plastikowe są również podatne na zawalenie się podczas pompowania, co może wymagać pełnej wymiany zbiornika i tu również przewaga szamb betonowych gdyż nie zapadają się, nawet, jeśli muszą być wielokrotnie pompowane.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena