Domek letniskowy to przyjemność, ale też obowiązki. Przedstawiamy w jaki sposób dobrać odpowiednie szambo betonowe do naszego domku letniskowego i jak je umieścić.

Data dodania: 2014-12-25

Wyświetleń: 5908

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Domek letniskowy - jak rozwiązać odporowadzenie nieczystości?

Domek letniskowy to wspaniałe miejsce do spędzania czasu, na przykład weekendów czy urlopu. Dzieci mogą spędzać w takim domku wakacje. Możemy czerpać wiele radości i satysfakcji z posiadania domku letniskowego, ale musimy włożyć w to także wiele pracy. Jednym z problemów do rozwiązania jest kanalizacja. W 99% przypadków domek letniskowy znajduje się na terenie, gdzie nie ma zbiorczej kanalizacji. W związku z tym właściciel domku, czyli my, musi gromadzić ścieki i okresowo je wywozić do utylizacji, nie zatruwając przy tym środowiska naturalnego.

 

Praktyczne rozwiązanie to szambo. Jest to zbiornik, który nie ma odpływu, a ścieki są z niego usuwane przez pracownika przyjeżdżającego specjalnym samochodem i wywożone do oczyszczalni ścieków. Do wyboru mamy praktycznie dwa rodzaje zbiorników: szamba betonowe i szamba plastikowe. Szamba betonowe są trwalsze od plastikowych i można je bez obaw zakopać na działce, w pobliżu domku letniskowego. Jeżeli miejsce zainstalowania zbiornika może być użyte jako parking, to szamba betonowe są praktycznie jedynym wyborem. Dodatkowe kryterium to cena: szamba betonowe są zwykle tańsze niż plastikowe.

 

Jak wybrać dobre szambo wykonane z betonu? Przede wszystkim producent powinien mieć już doświadczenie w produkcji zbiorników i działać od kilku lat. To zapewnia wiedzę praktyczną niezbędną w tego typu działalności, a także umożliwia zapoznanie się z opiniami innych nabywców o zbiorniku po kilku latach użytkowania. Podstawą wykonania dobrego zbiornika betonowego jest odpowiedni beton i zbrojenie. Jakość betonu można poznać znając jego klasę. Klasa pozwala porównać betony produkowane przez różnych producentów. Orientację w kwestii zbrojenia zbiornika daje grubość (określana jako średnica "fi") i gęstość umieszczenia prętów stalowych w zbrojeniu szamba betonowego.

 

Oddzielną kwestią jest rozmiar zbiornika - powinno się go dostosować do rozmiaru samochodów odbierających ścieki w okolicy naszego domku letniskowego. Przykładowo, klasyczny samochód Star może odebrać około 6 metrów sześciennych z naszego szamba i jeśli nasz zbiornik jest większy, reszta nieczystości pozostanie i tak w zbiorniku. Ponadto im większy zbiornik, tym rzadziej będziemy musieli zamawiać wywóz nieczystości.

 

Przy wyznaczaniu miejsca na szambo należy zwrócić uwagę na zachowanie odległości pokryw i wywietrzników szamba od różnych innych miejsc. Odległości te są regulowane rozporządzeniem ministra infrastruktury. I tak szambo powinno być umieszczone dalej niż 5 metrów od okien i drzwi domku letniskowego lub innego domu przeznaczonego na pobyt ludzi. Dwa metry to minimalna odległość szamba od granicy działki sąsiedniej, drogi, lub ciągu pieszego. Występuje wyjątek od tej reguły. Jeżeli po drugiej stronie granicy działki znajduje się już szambo, nasze może zostać usytuowane nawet na samej granicy. Jeżeli na działce znajduje się studnia z wodą pitną, szambo nie może być umieszczone w odległości mniejszej niż 15 metrów od niej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena