Decyzje podjęte jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, mają zawyczaj kluczowy wpływ na standard i koszty życia Twojej rodzimy. Dlatego też warto jeszcze na etapie planowana zastanowić się nad ekologicznymi rozwiązaniami, które mogą później ułatwić życie domownikom. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie ekologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Data dodania: 2018-12-14

Wyświetleń: 386

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dla czego warto zainwestować w przydomową oczyśczalnie ścieków zamiast szamba?

Przed rozpoczęciem budowy domu, kiedy jeszcze nie zaczeliśmy realizacji projektu jest nalepszy moment na podjęcie kluczowy decyzji na temat ekologicznych rozwiązań, które w przyszłości ułątwią nam życie.

Decyzje podjęte jeszczcze na etapie projektowania mogą pozytywnie wypłynąć na wiele aspektów późniejsze eksploatacji domu, takich jak komfort życia domowników czy aspekty ekonomiczne, np. zmiejszenie kosztów eksploatacji.

Dzisiajeszy rynek jest dosłownie przeładowany rozwiązaniami, które sprawią, że nasz nowy dom stanie się nowoczesny, ekologiczny i energooszczędny. Warto przynajniej spróbować zapoznać się z najbardziej popularnymi już technologiami, które z powodzeniem służą właścicielom domów w Polsce i na świecie. Nie jesteśmy w stanie tutaj opisać nawet pobierzenie każdej z nich, tak więc w tym artykule zajmiemy się szambem ekologicznym.

Zacznijmy do tego, dla czego w ogóle warto zainstalować przy swoim domu własną, małą oczyszczalnie ścieków? Odpowiedź jest prosta - całkowity brak opłat za odprawdzanie ścieków! Niezależnie od tego czy mamy możliwość podpięcia się do sieci kanalizacyjnej, czy palnujemy zbudować szabmo, będziemy zmuszeni płacić za wywóz lub odprowadzanie nieczystości. W przypadku budowy szamba zapłacimy za zainstalowanie, transport i wyprodukowanie zbiornika, zapewne betonowego. Dlaczego więc nie zainwestować trochę większej kwoty, która zwróci się już po kilkunastu latach użytkowania domu?

Przydomowe szambo dla czteroosobowej rodziny wymaga zainstalowania zbiornika betonowego o  pojemności około 10m2. Przy montarzu ekipa wykona niezbędne prace ziemne (wykop pod zbiornik, instalację odporowadzającą ścieki z budynku) oraz podłączeniowe. Przy wyborze szamba ekologicznego, zwanego również przydomową oczyśczalnią ścieków, tak naprawdę dochodzi nam dodatkowy mniejszy zbiornik, który wymaga tylko połącznia ze zbiornikiem głównym, także zakres robót jest tylko minimalnie większy, natomiast korzyści znaczące.

Przy budowie przydomowej oczyszczalni ścieków bardzo ważny jest wybór zbiornika betonowego o podwyższonej jakość. To znaczy wykonanego z betonu wysokiej klasy i atestowanego. Tego typu zbiorniki poddawane są testom jakości i szczelności, co gwarantuje wieloletnie bezproblemowe użytkowanie. Niestety w przypadku wykrycia nieszczelności komfort życia domowiników spada przez nieprzyjemy zapchach wydobywający się z instalacji. W takim przypdaku często musimy rezygnować z codziennej aktywności w ogrodzie, zabawy dzieci na podwórku itd. odbierając sobie i najbliższym radość z posiadania własnego zakątka. Dodatkowo konieczność opróżnienia zbiorników przed naprawą narazi Cię na znaczne koszty.

Tak więc stając przed wyborem firmy, która zbuduje Twoje ekologiczne szambo, warto kierować się przede wszytkim atestami oraz jakością oferowanych przez nich zbiorników. Obecnie i tutaj zawitała nowoczesna technologia, szczególnie jeżeli chodzi o wytrzymałość materiału. Dobre zbiorniki betonowe są wykonane ze wzmocninego betonu B25W8 oraz podawane testom szczelności. Duży wpływ na późniejszą bezawaryjność ma również profesjonalny montarz. Fachowo wykonnana instalacja wraz ze stosownym uszczelnieniem sprawi, że będziesz spać spokojnie.

Licencja: Creative Commons