Dzięki regularnym badaniom kontrolnym możemy uchronić się przed obniżeniem jakości naszego życia, a nawet je uratować. Badania profilaktyczne umożliwiają wykrycie choroby w jego wczesnym stadium, co przyczynia się do zapobieganiu jej następstwom.

Data dodania: 2023-04-19

Wyświetleń: 125

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak często należy wykonywać badania profilaktyczne?

Po co wykonywać badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne istnieją po to, aby regularnie kontrolować nasze zdrowie pomimo braku objawów jakiejkolwiek choroby. Jeżeli będziemy wykonywać je regularnie, to zwiększymy prawdopodobieństwo wykrycia zaburzenia we wczesnym stadium, co przyczyni się do szybszego i bardziej skutecznego sposobu jego leczenia.

Niestety duża część społeczeństwa bagatelizuje badania profilaktyczne. Udają się na nie dopiero wtedy, kiedy zauważą u siebie niepokojące objawy - ten moment może okazać się za późny na wdrożenie efektywnego leczenia. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną takiego zachowania wśród ludzi może być strach przed wynikami badania bądź zwykły brak motywacji.

Niepokojące fakty dotyczące badań kontrolnych

Nie możemy dać ponieść się emocjom w tej sprawie - każdy człowiek musi myśleć logicznie. Dlatego przytoczymy trzy istotne fakty, które powinny przekonać większość z Was.

Po pierwsze, w naszym kraju cały czas rośnie liczba zachorowań na raka jelita grubego. Dzięki kolonoskopii można wykryć go we wczesnym stadium i leczyć z pozytywnymi efektami. Po drugie, tylko 44% kobiet w Polsce wykonuje badanie cytologiczne. Z tego powodu u niektórych z nich za późno wykryto raka szyjki macicy, a związane z nim leczenie kończyło się niepowodzeniem. Co więcej, dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć cukrzycę na wczesnym etapie, co pozwala powstrzymać chorobę i uniknąć wstrzykiwania insuliny.

Jak często powinno być wykonywane badanie profilaktyczne?

Niezależnie od wieku, badania kontrolne powinny być wykonywane raz w roku, a czasem nawet częściej. Do tych badań należą:

  • podstawowe badania profilaktyczne - morfologia, glukoza we krwi, badania ogólne moczu, OB,
  • pomiar ciśnienia tętniczego - osoby chore na cukrzycę bądź schorzenia serca i nerek muszą badać je częściej. Pomiar ciśnienia tętniczego możemy w każdej chwili wykonać w naszym domu za pomocą ciśnieniomierza.

Jakie badanie wykonać w danym wieku?

Oprócz wyżej wymienionych badań zaleca się, aby zarówno kobiety jak i mężczyźni w wieku 20-30 lat wykonywali również:

  • Lipidogram (co 5 lat, jeżeli wyniki są w normie),
  • RTG klatki piersiowej (co 5 lat),
  • wizytę kontrolną u okulisty (co 5 lat),
  • USG jamy brzusznej (co 3-5 lat).

Kobietom zaleca się także badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy, cytologię co 2-3 lata oraz badanie USG dna miednicy.

Kobiety i mężczyźni w wieku 30-40 lat powinni wykonać wszystkie wymienione przed chwilą badania. Ponadto kobietom kobietom zaleca się przynajmniej raz przezpochwowe USG narządów rodnych, a mężczyznom - badanie per rectum.

Wykonaj swoje badania profilaktyczne w przychodni MAK-MED!

MAK-MED to Klinika Chorób Cywilizacyjnych, która oferuje Podstawową Opiekę Zdrowotną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, prywatne poradnie specjalistyczne oraz medycynę pracy. Wykonasz u nich badania profilaktyczne, które mogą uratować Twoje życie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena