Do regularnych badań ginekologicznych nie powinno się nikogo przekonywać. Każda kobieta z obowiązku względem własnego zdrowia, przynajmniej raz do roku, powinna wybrać się do lekarza specjalisty – ginekologa w celu przeprowadzenia badań profilaktycznych.

Data dodania: 2011-03-17

Wyświetleń: 1846

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nawet jeśli czujemy się dobrze, warto mieć swój organizm pod kontrolą, wsłuchać się w sygnały, które wysyła do nas nasze ciało, po to aby w przyszłości nie zakłócało radości czerpanej z współżycia i macierzyństwa.

Profilaktyka w walce ze schorzeniami typowo kobiecymi umożliwia wczesne wykrycie i zdiagnozowanie wielu stanów chorobowych. Jesteśmy oczywiście zdania, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a wiele chorób wykrytych we wczesnym stadium daje lepsze rokowania terapeutyczne i szybsze efekty leczenia. Wizyty kontrolne pozwalają na określenie ogólnego stanu zdrowia pacjentki, sprawdzenie czy narządy funkcjonują prawidłowo, a w razie konieczności na dobranie odpowiednich środków i metod leczenia. Dzięki tego typu badaniom możliwe jest wykrycie nieprawidłowości i zdiagnozowanie różnego rodzaju schorzeń, które niekoniecznie dają objawy bezpośrednio odczuwalne przez pacjentki.

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a przede wszystkim własnego zdrowia i komfortu, każda kobieta powinna zgłosić się do ginekologa przynajmniej raz do roku na wizytę kontrolną. Szczególnie ważna jest cytologia. Jest ona szybkim i bezbolesnym badaniem przesiewowym pozwalającym na wczesne rozpoznanie raka szyjki macicy i dającym stuprocentową pewność wyleczenia w przypadku wykrycia choroby w jej wczesnym stadium. Wymaz do badania pobierany jest przez lekarza specjalistę z tarczy i kanału szyjki macicy. Tego typu test pozwala ocenić stan szyjki oraz wszystkie istotne zmiany w organizmie kobiety. Pozwala między innymi wykryć stany zapalne, nadżerki, które mogą zagrażać zdrowiu kobiety. W zależności od wyniku ustalane jest dalsze postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne. Cytologia powinna być powtarzana przynajmniej raz w roku od momentu rozpoczęcia współżycia płciowego. Należy pamiętać o tym, że badanie to może być wykonane z inicjatywy samej pacjentki, czyli bez zlecenia lekarza. Może być robione wielokrotnie, również u kobiet ciężarnych.

Ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej kobiet jest także umiejętność samodzielnego badania piersi. Rzetelna prezentacja dokonana przez lekarza podczas pierwszych wizyt pozwoli w przyszłości na comiesięczne powtarzanie badania w domu. Składają się na nie dwie czynności: wizualny ogląd stanu piersi oraz badanie dotykowego, czyli tzw. palpacja. Jak zaznacza lekarz medycyny Egwuatu Anthony Odumegwu z Centrum Medycznego Falck w Krakowie jest to niezwykle proste badanie, jednak regularnie wykonywane pozwoli na dokładne poznanie i zrozumienie potrzeb własnego ciała. Wiele spośród naszych pacjentek, którym pokazano jak prawidłowo wykonywać badanie, dochodzi to takiej perfekcji, że same potrafią zauważyć nawet najmniejszą zmianę. Należy jednak pamiętać o tym, że ponad 80% wykrytych zmian nie jest złośliwa, więc pacjentki nie powinny martwić się na zapas. Zauważenie zgrubienia nie powinno zatem oznaczać nieprzespanych nocy i niepokoju, lecz wizytę u ginekologa. Zawsze o fakcie zlokalizowania nieprawidłowości należy poinformować lekarza prowadzącego – dodaje doktor Egwuatu Anthony Odumegwu.

Dla wszystkich kobiet istotne jest również prowadzenie badań w kierunku wykrycia mięśniaków macicy. Jest to dość istotne zważywszy na fakt, iż mięśniaki początkowo nie dają żadnych symptomów, a cierpi na nie aż co piąta kobieta po 35 roku życia. Przyczyny ich powstawania wciąż nie są do końca jasne, chociaż uważa się, że odpowiadają za nie odchylenia od równowagi hormonalnej między estradiolem a progesteronem. Jako inne przyczyny wymienia się kwestie genetyczne oraz wpływ estrogenów pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać, czy wszystko z naszym ciałem jest w porządku.

Mięśniaki macicy mogą pojawić się u każdej kobiety, niemal w każdym wieku. Powstają one z tkanki mięśniowej macicy i stanowią 95% łagodnych guzków narządów płciowych. Zasadniczo są zatem niegroźne. Nie należy się bać, ale nie można ich także lekceważyć. Niejednokrotnie nie ujawniają się, dlatego bardzo liczne kobiety dowiadują się o nich zupełnie przypadkiem – właśnie podczas badania ginekologicznego lub USG. Jedynie od 25% do 30% daje jakiekolwiek objawy i w wielu przypadkach nie wymagają leczenia. Jeśli są małe, jeśli nie dokuczają, można zostawić je w spokoju, ale ważne by wiedzieć, że są, aby je regularnie obserwować i mieć pewność, że wszystko jest w porządku i nie dzieje się nic niedobrego. Te większe mogą jednak z czasem stać się przyczyną wielu dolegliwości. Począwszy od bólów brzucha wynikające z ucisku na sąsiednie organy, poprzez długotrwałe krwawienia, aż po trudności z zajściem w ciążę i poronienia. Zdarza się również, choć niezwykle rzadko, ze mogą przekształcić się w guzy złośliwe – lepiej zatem czuwać i obserwować. U niektórych kobiet konieczna jest więc operacja, dlatego ich wykrycie jest tak bardzo istotne. U innych pojawiają się i niezauważone, całkowicie znikają po okresie menopauzy. W zależności od miejsca, w którym mogą się pojawić, wyróżniamy kilka rodzajów tego schorzenia: mięśniaki podsurowicówkowe, czyli takie który rosną na zewnątrz macicy, śródścienne - pojawiające się i rozwijające w ścianie macicy oraz podśluzówkowe, czyli te, które znajdują się bezpośrednio wewnątrz. Nazewnictwo jest zatem ściśle uzależnione od obszaru ich występowania. Wiek, w którym schorzenie jest wykrywane najczęściej waha się pomiędzy 35 a 50 rokiem życia.

Być może warto zatem zadbać o swoje zdrowie ale także dobre samopoczucie. Przestrzegać terminów wizyt u specjalistów i dbać o to, aby odbywały się regularnie. Czuwać nad wszystkimi zmianami w swoim organizmie, po to by po prostu być spokojną.

 

 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena