Odróżnienie stali chirurgicznej od srebra jest oczywiście możliwe dla wprawnego oka. Chodzi przede wszystkim o rodzaj stosowanych tutaj stopów. Warto jednak podkreślić, że biżuteria wykonana ze stali chirurgicznej jest niemniej ciekawa od innych projektów, a ma wiele niepowtarzalnych zalet. Przede wszystkim jest bardzo lekka i hipoalergiczna, co dla wielu osób ma niemałe znaczenie. 

Data dodania: 2023-04-12

Wyświetleń: 137

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Stal chirurgiczna w produkcji biżuterii

Cenne właściwości stali chirurgicznej 

Stal chirurgiczna znana jest także jako stal szlachetna. Mówi się w tym przypadku także o stali nierdzewnej. Chodzi o zbiorcze nazwy, które stosuje się na określenie różnych stopów stosowanych przede wszystkim w przemyśle medycznym. Stopy te różnią się od tych najczęściej kojarzonych z rynkiem biżuteryjnym, mimo że coraz częściej wyjątkowe kolczyki, naszyjniki, pierścionki wykonuje się także ze stali medycznej. Najczęściej stosuje się ją jednak do produkcji przedmiotów użytku medycznego. Wykonuje się z niej narzędzia, a także np. implanty. Często wykorzystuje się ją również do produkcji sprzętu do tatuażu. 

Kluczowe są tutaj przede wszystkim wyjątkowe właściwości stali. Wyróżnia nie ona niewielką bioaktywnością, a przy tym jest odporna na działanie wysokich temperatur, jak również wilgoci. To wszystko sprawia, że ze stali chirurgicznej produkuje się coraz częściej coraz więcej przedmiotów, sprzętów, stosuje w wykończeniu różnych produktów.   

Stal chirurgiczna — gdzie jest wykorzystywana

Rosnąca popularność stali szlachetnej sprawia, że materiał ten coraz chętniej wykorzystywany jest także poza przestrzenią medyczną. Bardzo popularne stało się wykorzystywanie stali w przemyśle biżuteryjnym. Stal jubilerska coraz częściej konkuruje ze srebrem, ale i złotem, ponieważ możliwe jest jej pozłacanie. Nic więc zaskakującego, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat obserwujemy znacznie zwiększającą się ofertę biżuterii wykonanej z tego właśnie materiału. Biżuterię tego typu uznaje się za bardzo trwałą, ponieważ stal chirurgiczna:

  • nie zmienia koloru, nie pokrywa się patyną, nie czernieje,
  • znacznie mniej widać na niej zarysowania, jest na nie również znacznie mniej podatna, 
  • cechuje się wysoką wytrzymałością, 
  • nie uczula, jest więc bardzo pożądanym materiałem dla alergików. 

Biżuteria ze stali szlachetnej świetnie prezentuje się w czasie użytkowania, doskonale imituje srebro czy złoto, a przy tym jest od tych metali szlachetnych znacznie tańsza. Tańszy jest bowiem sam materiał, z którego się ją wykonuje. Stal chirurgiczna kosztuje kilkukrotnie mniej niż srebro, jeszcze mniej niż złoto. To wszystko zaś sprawia, że tego typu biżuteria zyskuje wielu zwolenników. 

Biżuteria ze stali chirurgicznej — cenne półfabrykaty

W ostatnim czasie rośnie także liczba jubilatów, którzy chętnie sięgają po półfabrykaty ze stali chirurgicznej. Świetnie sprawdzają się one zarówno w rynku produkcji masowej, jak i również przy biżuterii typu hand made, która cieszy się niemałą popularnością. Stal nie śniedzieje, jest odporna na ścieranie, uderzenia, zarysowania, różnego rodzaju pęknięcia i odkształcenia. To wszystko sprawia, że za rozsądną cenę możesz zaproponować klientowi naprawdę ciekawą biżuterię, która jednocześnie będzie mu służyć przez naprawdę długi czas. Bardzo istotna jest także kwestia hipoalergiczności tego materiału. Coraz więcej osób boryka się z problemem podatności na podrażnienia skórne i świadomie szuka biżuterii, która nie będzie sprzyjała ich pojawianiu się. Biżuteria ze stali szlachetnej pozwala ci zaś zadbać zarówno o doskonałą jakość, bezpieczeństwo użytkowania, jak i atrakcyjną cenę. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena