Jak wynika z raportu „Puls Nieruchomości” opracowanego przez bank PKO BP, udział transakcji związanych ze sprzedażą domów i mieszkań na obrzeżach największych polskich miast mocno wzrósł w ostatnich latach. Trend ten zauważalny jest głównie na przykładzie Warszawy, która dla coraz większego grona Polaków przestaje być już wymarzonym miejscem do życia. Sporym zainteresowaniem cieszy się wśród nich natomiast Otwock, który nie bez powodu określany jest miastem wielu możliwości. 

Data dodania: 2023-03-27

Wyświetleń: 125

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Nieruchomości pod Warszawą coraz popularniejsze. Co przyciąga ludzi do Otwocka?

 Jak wygląda życie w Otwocku i czy warto inwestować tu w nieruchomości?

Dlaczego Polacy rezygnują z życia w dużych miastach?

Zgodnie ze wspomnianym wyżej raportem domy i mieszkania nabywane w powiatach otaczających Warszawę stanowiły w 2021 roku około 33% wszystkich transakcji zawartych na rynku nieruchomości w całej aglomeracji warszawskiej. Co ciekawe, w 2018 roku udział ten wynosił 19%, a w 2015 roku zaledwie 16%. Wniosek jest prosty – Polacy nie chcą już mieszkać w dużych miastach, a proces migracji na przedmieścia staje się coraz mocniej odczuwalny.

Powodów przeprowadzki do mniejszych miast jest wiele. Z pewnością duże znaczenie ma tu chęć zaczerpnięcia świeżego powietrza i życia blisko natury, o czym Polacy marzą coraz bardziej od czasów pandemii. Istotną kwestią są również niższe ceny nieruchomości poza Warszawą oraz większa dostępność domów i mieszkań. Chociaż wydawać by się mogło, że utrudnieniem może być w takiej sytuacji gorszy dojazd do centrum miasta, to okazuje się, że z wielu podwarszawskich miejscowości dostaniemy się do stolicy w krótszym czasie niż z odległych dzielnic Warszawy. Doskonałym tego przykładem jest Otwock.

Poznaj Otwock – podwarszawską oazę zieleni

Otwock to urokliwa, 45-tysięczna miejscowość położona w samym sercu województwa mazowieckiego, w odległości około 25 km od centrum Warszawy. Warto wspomnieć, że miasto to jest bardzo dobrze skomunikowane ze stolicą. Codzienne dojazdy do pracy w Warszawie nie powinny stanowić większego problemu, ponieważ mamy tu do wyboru dojazd własnym środkiem transportu (około 30 minut Południową Obwodnicą Warszawy), jak również koleją (40 minut jazdy Szybką Koleją Miejską) lub busem.

Nie możemy zapomnieć również o tym, że nieruchomości w Otwocku są położone w pobliżu rzeki Świder oraz borów sosnowych tworzących specyficzny mikroklimat. Lasy te znajdują się na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego oraz rezerwatu przyrody „Na Torfach”, w których znajdziemy mnóstwo ścieżek spacerowych oraz tras rowerowych dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu.

Nieruchomości Otwock – czy ta inwestycja się opłaca?

Na podwarszawskie miejscowości często patrzymy przez pryzmat stolicy, biorąc przy tym pod uwagę zarówno kwestie finansowe, jak i rozwój infrastruktury miejskiej. Osoby zainteresowane przeprowadzką do Otwocka mogą być tu mile zaskoczone. Ceny nieruchomości w Otwocku są znacznie niższe od tych, z którymi spotykamy się w przypadku mieszkań i domów położonych w granicach administracyjnych Warszawy. Zamiast inwestować w nieruchomość kosztującą nawet kilkanaście tysięcy za kilometr kwadratowy, za wymarzone mieszkanie w Otwocku zapłacimy około ośmiu tysięcy złotych za metr kwadratowy (w zależności od położenia oraz standardu wykończenia nieruchomości).

Jeżeli chodzi o samą infrastrukturę, to pod tym względem Otwock również ma nam wiele do zaoferowania. Miejscowość, która swego czasu słynęła z charakteru letniskowo-uzdrowiskowego, dziś nadal jest popularnym miejscem zwiedzania i wypoczynku. Znajdziemy tu m.in. piękny Park Miejski tuż przy Domu Uzdrowiskowym, otwocką plażę miejską nad rzeką Świder oraz liczne miejsca zachęcające do ruchu na świeżym powietrzu. Mieszkańcy mogą tu liczyć także na bogatą ofertę kulturalną, edukacyjną i usługową, jak również na pełny dostęp do wszelkiego rodzaju punktów usługowych.

Czy warto zamieszkać w Otwocku? Wymienione wyżej korzyści mówią same za siebie. Pamiętajmy jednak, że to wciąż nie wszystkie atuty życia w Otwocku. Tu nawet mieszkańcy nadal mają wiele wyjątkowych miejsc do odkrycia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena