Ekspertyza budowlana to określenie stanu technicznego budynku. Opis przedmiotu ekspertyzy może być dokonany wyłącznie przez osoby, które mają odpowiednie wykształcenie (technik budowlany, inżynier budownictwa) oraz obowiązkowo uprawnienia budowlane. Wykonana ekspertyza budowlana może wykazać wady elementów konstrukcyjnych, a także wszelkie inne nieprawidłowości dotyczące robót budowlanych. Dowiedz się, dlaczego warto zlecić ekspertyzę budowlaną. 

Data dodania: 2023-03-07

Wyświetleń: 298

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dla kogo ekspertyza budowlana?
  1. Ekspertyza budowlana — kiedy jest potrzebna? 
  2. Cena ekspertyzy budowlanej

Ekspertyza techniczna może być niezbędna w wielu sytuacjach. Może tutaj chodzić o nieprawidłowości, które zagrażają życiu i bezpieczeństwu ludzi. Ekspertyza techniczna budynku pokazuje, czy obiekt nadaje się nadal do użytkowania. Przeprowadzi ją rzeczoznawca budowlany, z którym można skontaktować się na stronie stawiarski.pl

Ekspertyza budowlana — kiedy jest potrzebna? 

Przykładowe okoliczności, w których konieczne jest wykonanie ekspertyzy budowlanej:

  • Kolej podziemna. Ekspertyza budowlana określi, czy nieruchomości stojące na trasie takiej inwestycji należy wzmocnić lub wyburzyć. W trakcie robót może dojść do pękania ścian. W tym przypadku nie należy wezwać rzeczoznawcę budowlanego. 
  • Rewitalizacja obszarowa. W czasie trwania robót może dojść do naruszenia fragmentu nawierzchni, co może pogorszyć stan budynku, który nie był remontowany przez dziesięciolecia. 
  • Katastrofa budowlana. Nadal wiele kamienic kwalifikuje się do wyburzenia, ale miasta czekają na środki na rozbiórkę. Zwłoka w działaniu może jedynie doprowadzić do poważnych wypadków. Tak też może się stać w starym budownictwie, które jest mocno zaniedbane. 
  • Samowola budowlana.
  • Stan po klęsce żywiołowej (powódź, pożar). 
  • Całkowita lub częściowa zmiana sposobu użytkowania budynku. 

W odróżnieniu od opinii technicznej, pojęcie ekspertyzy budowlanej rozszerza się do bardziej zaawansowanych działań. Ekspertyzy budowlane zawierają między innymi opis stanu technicznego budynku i jego analizę techniczną. Konieczne jest dokonanie wyliczeń wytrzymałości elementów konstrukcyjnych danej nieruchomości. W skład ekspertyzy technicznej wchodzi również wydanie zaleceń. 

Cena ekspertyzy budowlanej

Jeśli chodzi o cenę za ekspertyzę budowlaną, to za każdym razem trzeba zapytać rzeczoznawcę, ile kosztuje ekspertyza budowlana. Może to zależeć od lokalizacji nieruchomości, jej wielkości, celu ekspertyzy, a także od tego, czy prace nad ekspertyzą będą skomplikowane. Na koszt ekspertyzy budowlanej może mieć wpływ to, kto ją zleca (osoba prywatna, Wspólnota lub Spółdzielnia Mieszkaniowa, instytucje takie jak sądy czy nadzór budowlany). 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena