Każda nowa umiejętność zdobywana przez dziecko napawa rodziców ogromną dumą. Podobnie jest w przypadku nauki czytania, chociaż początkowo poznaje się pojedyncze literki, to z czasem maluchy tworzą z nich całe wyrazy. We współczesnych ofertach wydawniczych znajduje się mnóstwo propozycji czytelniczych do nauki czytania. Po które warto sięgnąć i jak zachęcić dziecko do nauki?

Data dodania: 2023-02-21

Wyświetleń: 245

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak skutecznie uczyć dzieci czytania? 

Pamiętaj rodzicu - nic na siłę

Niezbędne jest przede wszystkim odpowiednie podejście do nauki czytania przez najmłodsze dzieci. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie możliwie najmniej inwazyjnej metody. Z pewnością nie może być mowy o zmuszaniu do czegokolwiek dziecka, samo powinno zapałać chęcią do czytania. Przymus nigdy nie kończy się dobrze, a nawet przeciwnie - może pojawić się bunt ze strony pociechy. Do nauki czytania dzieci trzeba zatem podejść w pełni zadaniowo i wywołać zainteresowanie malucha. Pierwszym krokiem może być zakup kolorowych książeczek, których okładka jest już atrakcyjna, wzbudza zainteresowanie. Dobrym krokiem jest wprowadzenie codziennego rytuału w postaci czytania przez mamę lub tatę kilku stron dziennie na głos. W ten właśnie sposób rośnie prawdopodobieństwo, że maluch przyzwyczai się do regularności i w niedalekiej przyszłości sam zainteresuje się nauką czytania.

Pobudzanie ciekawości dziecka poprzez czytanie

O tym, że czytanie skutecznie pobudza wyobraźnię nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Z czasem pociecha sama staje się ciekawa, jaka historia kryje się na dalszych stronach książki, chce zobaczyć jak najwięcej szczegółów. Takie symptomy są jak najbardziej pozytywne i świadczą o tym, że wszystko przebiega w jak najlepszym porządku. Dzieci często są wzrokowcami, dlatego jeśli dopominają się o pokazywanie im palcem poszczególnych słów, prawdopodobnie szybciej się ich nauczą. Należy ponadto pamiętać, że dziecko widząc rodzica regularnie z książką, czy gazetą w dłoniach chce brać z nich przykład, dlatego trzeba go jak najczęściej dawać najmłodszym. Dziecko powinno widzieć, że samo czytanie dostarcza wiele radości i poszerza horyzonty, sprawia przyjemność.

Nauka czytania jest istotnym procesem, dlatego każdy rodzic powinien zachęcać swoją pociechę do czytania codziennie. Książki do nauki czytania dostosowane do wieku na pewno pomogą w tym procesie.

Pozytywne skojarzenia z czytaniem

Dzieci słyszą więcej, niż dorosłym mogłoby się wydawać, co najważniejsze potrafią wyciągać z tego wnioski. Dlatego wyjaśnianie i opowiadanie dziecku o odczuciach towarzyszących w trakcie czytania jest bardzo istotne. Opowiadanie o przeczytanej treści jest równie potrzebne i może przynosić wiele korzyści. Kolejnym krokiem może być regularne odwiedzanie biblioteki lub księgarni, gdzie książki podzielone są na określone kategorie. Najbardziej kolorowo prezentują się tam oczywiście działy dla dzieci, które zapewne będą zachwycone takim miejscem. Wyrobienie nawyku wypożyczania książek w dzieciach zaprocentuje w przyszłości, zwłaszcza ze względu na to, że jest to całkowicie darmowa opcja. Pokazuje się wówczas najmłodszym, że nie ma potrzeby wydawać fortuny na zakup nowych książek, mogą sprawdzić się najprostsze rozwiązania.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena