Profesjonalna tokarka do metalu to urządzenie znane od dekad. Bez wątpienia na przestrzeni lat urządzenia te stały się bardziej zaawansowane i zdecydowanie skuteczniejsze. W obecnych czasach tokarki do metalu wykorzystywane są w przemyśle na ogromną skalę. Tokarki CNC wyposażone są w mikrokomputery co sprawia, że sterowane są numerycznie.

Data dodania: 2023-01-03

Wyświetleń: 275

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym jest i jak działa tokarka do metalu?

Nowoczesne tokarki do metalu - precyzja i skuteczność

Nowoczesne tokarki do metalu dają gwarancję dokładności nawet do kilku mikrometrów. Daje to możliwość bardzo precyzyjnej obróbki detali. Mimo wszystko działanie tokarki CNC jest banalnie proste. Na swoim wyposażeniu posiada dwa wrzeciona, które przemieszczają się wzdłuż osi.

Narzędzia, dzięki którym odbywa się proces obróbki, umieszczone są na ruchomej ramie. Przemieszcza się ona zarówno w poziomie, jak i pionie. Obrabiany metal usztywniony jest przez tuleje prowadzącą i to właśnie w tym miejscu odbywa się proces toczenia.

Tokarka do metalu - szeroki zakres możliwości

Niewątpliwie za pomocą tokarki do metalu możliwa jest realizacja bardzo wymagających operacji. Wynika to z tego, iż wrzeciono przechwytujące ma możliwość poruszania się bezpośrednio ba boki wzdłuż osi X. Oznacza to tyle, że na jednym stanowisku można obrabiać produkt za pomocą kilku różnych narzędzi. Oczywiście chodzi w tej sytuacji o wiertła i frezy.

Niektóre typy tokarek wykorzystywane są przede wszystkim podczas średnio i wielkoseryjnej produkcji elementów. Za sprawą unikatowej konstrukcji urządzeń, możliwe jest zapewnienie maksymalnego tłumienia drgań. Oczywiście przekłada się to znacznie na jakość obróbki. Zadaniem tokarki jest nie tylko absorbowanie drgania, ale także często występujących wibracji.

Tokarka do metalu - charakterystyka i zastosowanie

Warto zaznaczyć, iż w przypadku produkcji masowej kluczowa wręcz jest wydajność urządzenia. To dzięki tokarce do metalu wykonuje się tak ważne zadania i operacje jak toczenie, wiercenie oraz gwintowanie i frezowanie.

Oczywiście warto także podkreślić, że im krótszy jest cykl obróbczy, tym wyższa jest wydajność tokarki do metalu. Dlatego też maksymalna długość oraz średnica obróbki, a także ilość dostępnych narzędzi to parametry, które bez wątpienia zależą od indywidualnych możliwości tokarki.

Tokarki znajdziesz w ofercie TOP Poręba

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena