Jeśli chciałbyś wyjechać w polskie góry, a nie masz pomysłu, jaki kierunek obrać, to świetnym rozwiązaniem może być dla Ciebie i Twojej całej rodziny Masyw Śnieżnika. Jest to pasmo górskie leżące na pograniczu Polsko-Czeskim znajdujące się na ziemi kłodzkiej w województwie dolnośląskim. Region ten jest wyjątkowo piękny i ma wiele do zaoferowania odwiedzającym go turystom.

Data dodania: 2022-12-27

Wyświetleń: 308

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Masyw Śnieżnika - jak tam spędzić czas?

Śnieżnik
Śnieżnik (1425 m n.p.m.) będącym najwyższym szczytem w Masywie Śnieżnika jest głównym kierunkiem pieszych wędrówek obieranym przez entuzjastów trekkingu odwiedzających tę część kraju. Dzieje się tak za sprawą przynależności Śnieżnika do Korony Gór Polski oraz z uwagi na nowo wybudowaną wierzę widokową na jego szczycie. Imponujących rozmiarów konstrukcja mierząca niemalże 35 m wysokości. Została ona wybudowana w miejscu wyburzonej w 1973 kamiennej wierzy widokowej. Piękne widoki z jej szczytu zapadają na długo pamięci, a w dodatku możesz cieszyć się nimi całkiem za darmo, gdyż wejście na wieżę jest zupełnie darmowe. Planując wędrówkę na szczyt, warto odwiedzić Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnachta położone niezbyt daleko od wierzchołka na Hali pod Śnieżnikiem. Warto zaplanować odpoczynek w tym miejscu, gdzie notabene możesz zamówić smaczne jedzenia i napić się regionalnego trunku rozluźniającego. Walory przyrodnicze są nieocenione, gdyż występują tu liczne gatunki rzadkich zwierząt i roślin. W celu ich ochrony oraz ochrony dziewiczego krajobrazu utworzono tu kilka rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych. Nie przeszkodziło to jednak w wytyczeniu tu wielu pięknych tras turystycznych, w tym są tu również liczne trasy rowerowe. W okolicznych miejscowościach można zaopatrzyć się w rower elektryczny w jednej z kilku wypożyczalni rowerów. Taka forma zwiedzania pozwala w wygodny i szybki sposób pokonywać górskie wzniesienia. Dzięki temu możesz zwiedzić więcej w krótszym czasie. Wypożyczalnia rowerów Czarna Góra oferuje dowóz sprzętu w dowolne miejsce, co jest ich ogromną zaletą, bo możemy poprosić o dostawę roweru nawet na sam szlak.

Inne atrakcje masywu Śnieżnika - Jaskinia Niedźwiedzia.

W obrębie Masywu Śnieżnika znajduje się wiele miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest niewątpliwie największą atrakcją turystyczną regionu, a mianowicie Jaskinia Niedźwiedzia. Jest to najdłuższa i posiadająca największą deniwelację jaskinia Sudetów. Swoją sławę zyskała dzięki licznym, okazałym i zróżnicowanym formom nacieków, jakie możesz tu spotkać. Stalaktyty, stalagnaty, stalagmity, kaskady, kopuły, misy martwicowe przykuwają wzrok odwiedzających i wywierają na nich ogromne wrażenie. Swoją nazwę wzięła od odnalezionych tu szczątków niedźwiedzi jaskiniowych. W trakcie licznych wykopalisk archeologicznych prowadzonych w jaskini natrafiono na rzadki kompletny niedźwiedzi szkielet stojący dziś witrynie w holu głównym jaskini. Jasika Niedźwiedzia w Kletnie udostępniana jest zwiedzającym, jednak ilość osób wpuszczanych do wnętrza jest mocno ograniczona. Warto zrobić sobie wcześniej rezerwację.

Zalew Stara Morawa

Innym ciekawym miejscem na terenie Masywu Śnieżnika jest sztuczny zbiornik wodny retencyjno-rekreacyjny o powierzchni 5,5 ha Zalew Stara Morawa. Połączenie górskiego krajobrazu z wypoczynkiem nad wodą jest rewelacyjne. Na zalewie znajduje się strefa rekreacyjna z całkiem sporą piaszczystą plażą, palcem zabaw dla dzieci boiskami do siatki oraz koszykówki. W sezonie letnim działają tu punkty gastronomiczne. Kąpielisko jest strzeżone i działa tu również jedyne w okolicy pole namiotowe. Zalew wkomponowany jest w górski krajobraz i bardzo ładnie się prezentuje. Warto zaznaczyć, że posiada molo i pomosty oraz wieżę widokową zlokalizowaną na wodzie. Pomimo niezbyt okazałych rozmiarów na zalewie w Starej Morawie można uprawiać sporty wodne. Funkcjonuje tu maleńka przystań z kajakami i rowerkami wodnymi.


Międzygórze

Interesującym miejscem wartym odwiedzenia w Masywie Śnieżnika będzie rozkwitająca na nowo górska wieś Międzygórze. Oko przyciąga tu bardzo ciekawa architektura. Drewniane domy w stylu tyrolskim z pięknie rzeźbionymi krużgankami i balkonikami można tu spotkać na każdym kroku. W Międzygórzu znajduje się spory wodospad o wysokości 22 metrów w przełomie Wilczki. Wokół wodospadu wybudowano oświetlone ścieżki spacerowe z ławeczkami i tarasami widokowymi. Jest tu naprawdę klimatycznie. Nieopodal na górze Igliczna usytuowany jest kościół pątniczy pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej. To wyjątkowe miejsce zwane potocznie sanktuarium Marii Śnieżnej jest licznie odwiedzane rzez pielgrzymów. Sam Papież Jan Paweł II odwiedził to miejsce dwukrotnie w czasie trwania jego pontyfikatu.


Masyw Śnieżnika — noclegi.

We wszystkich miejscowościach leżących na obszarze Masywu Śnieżnika znaleźć możemy liczne obiekty noclegowe. Baza noclegowa jest tu bardzo dobrze rozwinięta i wciąż się rozrasta. Hotele, pensjonaty, kwatery prywatne, a nawet apartamentowce zachęcają do odwiedzin przez cały rok. Wiele obiektów jest nowymi budynkami wybudowanymi dzięki fali popularności regionu na początku XXI wieku zachęcającej inwestorów do ulokowania tu swojego kapitału. Jednak starsze obiekty nie ustępują im w jakości świadczonych usług, gdyż są sukcesywnie remontowane i modernizowane. Najszerszą ofertę miejsc noclegowych znajdziemy w gminie Stronie Śląskie, na terenie której jest po prostu ich najwięcej w okolicy. Aby zabukować dogodne miejsce noclegowe, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę Stronie Śląskie nocleg i wybrać jedną z wielu ofert najbardziej odpowiadającą naszym preferencjom. Baza gastronomiczna nie jest tak bogata jak noclegowa jednak możemy znaleźć tu kilka miejsc godnych uwagi. Popularnym trendem, jaki możemy tu zauważyć, są liczne smażalnie pstrągów rozsiane po okolicy.

Zachęcamy do odwiedzin ziemi kłodzkiej z Masywem Śnieżnika na czele. To region polski obfitujący w naturalne krajobrazy górskie. Bardzo dobrze rozwinięte sieci szlaków turystycznych daje gwarancje wędrowania w tym miejscu bez jakichkolwiek problemów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena