Zawód murarza to ciężka, fizyczna praca, która jest niemożliwa do wykonywania bez zestawu odpowiednich narzędzi. Zadanie murarza jest bardzo trudne. Stawia on mury pod budynki, które mają być czyimiś domami lub miejscami użyteczności publicznej, a klienci są bardzo wymagający, bo budynek ma służyć przez długie lata. Bez jakich narzędzi absolutnie nie obejdzie się żaden murarz?

Data dodania: 2022-12-07

Wyświetleń: 523

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie są podstawowe narzędzia murarza?

Młotek

Młotek to narzędzie, które kojarzy się raczej ze stolarką i wbijaniem gwoździ w drewno, ale murarzowi także może się przydać. Na budowach często spotykane są duże i ciężkie młoty do rozbijania większych kamieni. Młotek składa się z drewnianej rączki oraz metalowej główki, którą uderza się w dany obiekt, np. gwóźdź. Na rynku można też spotkać młotki z główkami drewnianymi lub gumowymi, w zależności do czego dokładnie są przeznaczone.

Narzędzia miernicze

Na planie budynku naniesione są odpowiednie miary odległości, długości czy wysokości. Bez miary nie dałoby się ich dokładnie „przekuć” w rzeczywistość. Istnieją różne rodzaje miarek, których ceny są zróżnicowane. Dobry murarz powinien mieć jednak najlepszy sprzęt i nie patrzeć na cenę. Najlepiej mieć miarę zwijaną, z taśmy metalowej, która jest wygodna w użyciu, a do tego trudno ją zniszczyć. Miary dzielą się również ze względu na maksymalną długość, jaką mogą zmierzyć. Wspomniane zwijane miary mogą mierzyć nawet kilkaset metrów.

Poziomica

Poziomica to narzędzie niezbędne do stawiania równych ścian. Proste ściany wyglądają znacznie lepiej, a im równiejsze ściany robi murarz, tym lepszym jest specjalistą. Taki specjalista będzie też należycie się cenił, ale warto wydać dużą kwotę na dom, który posłuży nam przez długie lata, jeśli nie całe życie. Poziomica pozwala utrzymać ścianę w poziomie, a także pionie, gdyż obie płaszczyzny muszą być dobrze zachowane, aby budynek stał pewnie. Poziomice mają różne długości, które mogą sięgać nawet kilku metrów. Taka długość sprawia, że murarz może mieć pewność, że budynek jest postawiony solidnie.

Kielnie

Kielnie to narzędzia, które służą do nakładania zapraw i rozprowadzania ich po cegłach czy pustakach. Pozwalają nałożyć odpowiednią ilość zaprawy oraz rozprowadzić ją równomiernie, w odpowiedni sposób. Kielnie są lekkie, poręczne i niedrogie. Istnieje wiele rodzajów kielni, dedykowanych do różnego rodzaju prac. Obowiązkiem w zestawie murarza są oczywiście kielnie murarskie przypominające kształtem trójkąt. Jednak kielnie mogą też mieć inne kształty. Dobremu murarzowi na pewno przydadzą się kielnie kątowe czy nawet sztukatorskie, dzięki którym będzie on miał możliwość precyzyjnego rozprowadzenia zapraw nawet w trudno dostępnych zakamarkach. Kielnia jest niezbędna nie tylko przy samym stawianiu murów, ale również przy późniejszym tynkowaniu.

Wiaderka i taczki

Wygodne przenoszenie i przewóz czy to zapraw, czy cegieł to konieczność dla sprawnej pracy na budowie. Dlatego murarz musi mieć wiaderka, a nawet taczkę, aby  cały czas mieć pod ręką wszystkie materiały budowlane. Taczka to pojazd z jednym kółkiem z przodu i uchwytami do pchania. Nieco uciążliwe jest własnoręczne nakładanie i zdejmowanie rzeczy z taczki, ale i tak ułatwia ona pracę. Wiaderka zaś są niezbędne do noszenia wody czy też do rozrabiania zapraw, tynków i innych substancji. Bez tego murarze na budowie się absolutnie nie obejdą.

To oczywiście najważniejsze rzeczy potrzebne murarzom na budowie. Oprócz nich murarze muszą jeszcze mieć składane rusztowania, które pozwolą na pracę na wysokościach, a także oczywiście betoniarkę, która przygotowuje naraz duże ilości betonu. Może to nie są narzędzia, ale bez nich także praca murarzy jest po prostu niemożliwa.

Narzędzia murarskie dostępne są na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne/narzedzia-murarskie/kielnie

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena