Karpacz od dawna jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast górskich w Polsce. Wpływ ma na to kilka czynników – zarówno tych związanych z naturą i kulturą, jak i dostępnością drogową. Rokrocznie w sezonie letnim i zimowym miasto przyciąga do siebie rzesze turystów, którzy chcą poczuć tutejszy niepowtarzalny klimat. Aby korzystać z atrakcji okolicy należy jednak wybrać dobrą kwaterę, znajdującą się blisko najważniejszych miejsc. 

Data dodania: 2022-11-25

Wyświetleń: 253

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Pensjonat w Karpaczu – jaki wybrać?

Dowiedz się, jak szukać pensjonatu w Karpaczu i jaki najlepiej wybrać, żeby wypoczynek pod Karkonoszami był udany.

Gdzie leży Karpacz?

Położenie Karpacza jest jednym z głównych czynników przyciągających tu turystów. Miasto znajduje się bowiem u podnóży najwyższego pasma Sudetów – Karkonoszy. Nad Karpaczem dumnie góruje Śnieżka, która jest nie tylko najwyższym sudeckim i śląskim szczytem, ale także najwyższym punktem Republiki Czeskiej. Śnieżka to także najwybitniejszy szczyt obu tych krajów, który z łatwością można zdobyć od obu stron – oczywiście mierząc siły na zamiary. Innymi szczytami dostępnymi szlakami pieszymi z Karpacza są między innymi Wielki Szyszak oraz Szrenica. Znaczną część miasta i okolicy zajmuje Karkonoski Park Narodowy. Karpacz położony jest nad rzeką Łomnica.

Administracyjnie miasto należy do województwa dolnośląskiego, leżąc w jego południowej części. Wchodzi w skład powiatu karkonoskiego z siedzibą w Jeleniej Górze, od której oddalony jest około 17 km. Do stolicy województwa – Wrocławia można dojechać w około 2 godziny, po pokonaniu dystansu 120 km. Atutem lokalizacji Karpacza jest również jego bliskość do czeskiej stolicy – Pragi, a odległość ta wynosi 170 km. Karpacz jest także chętnie obieranym kierunkiem wyjazdowym przez mieszkańców innych polskich miast, przede wszystkim tych położonych w zachodniej części kraju jak Legnica, Poznań, Szczecin, Kalisz, Leszno, Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra. Największy wpływ na to ma dostępność komunikacyjna oraz odległość – Sudety są najbliżej położonymi polskimi górami dla mieszkańców zachodniej Polski.

Dlaczego warto odwiedzić Karpacz?

Znajdujący się w górach Karpacz stanowi świetną propozycję wyjazdową o każdej porze roku. Latem jest idealnym terenem wędrówkowym – w jego granicach znajduje się rozbudowana sieć górskich szlaków o dużym zróżnicowaniu widokowym oraz technicznym. Zimą odwiedzający mają szansę korzystania z infrastruktury zbudowanej na potrzeby uprawiania sportów, w tym narciarstwa zjazdowego i biegowego oraz saneczkarstwa. Jesień to czas, w którym piękne lasy zmieniają szatę na złoto-rdzawą, a rześkie powietrze potęguje górską atmosferę. Wiosna to natomiast czas, w którym natura budzi się do życia, a krajobraz zielenieje – warto wtedy odetchnąć i zachwycać się wiosennymi Karkonoszami.

Karpacz to jednak nie tylko bogactwo naturalne. To także skarbnica historii i wielonarodowych tradycji. W swojej przeszłości miasto znajdowało się w różnych strefach wpływów, między innymi czeskich, niemieckich i polskich. Odwiedzając miasto mamy możliwość bezpośredniego obcowania z zabytkami zbudowanymi przez dawnych mieszkańców. Te znajdują się nie tylko w centrum, ale także w innych częściach miasta pod postacią starych domów, zagród i karczm zaadaptowanych na obecne potrzeby, a w niektórych znajdują się na przykład pensjonaty. Mówiąc o zabytkach miasta nie można pominąć tego, z którego Karpacz jest najbardziej znany, a który, co ciekawe, nie powstał z inicjatywy żadnego z narodów zamieszkujących miasto i okolicę w przeszłości. Chodzi oczywiście o Świątynię Wang – XII-wieczny drewniany kościół, który bez użycia gwoździa został zbudowany w dalekiej Skandynawii. Świątynia, która dziś uważana jest za najstarszy drewniany kościół znajdujący się na polskich ziemiach, została sprowadzona tutaj z miejscowości Vang w Norwegii. Po wiekach pełnienia funkcji religijnej stała się zbyteczna, gdyż nie mogła pomieścić tamtejszej rosnącej wówczas liczby wiernych. Kościół rozebrano i przetransportowano drogą lądową, morską i rzeczną do Karpacza Górnego w połowie XVIII wieku. Dziś jest jedną z ikon Karkonoszy, a zarazem pełni czynną funkcję kultową świątyni luterańskiej.

Pensjonat w Karpaczu – jaki wybrać?

Komfort korzystania z atrakcji Karpacza zależy w dużej mierze od miejsca, w którym zatrzymujemy się na nocleg. Dobry wybór kwatery, hotelu lub pensjonatu w Karpaczu to więc pewność związana z zaoszczędzeniem czasu, a także pieniędzy wydawanych na paliwo i opłaty parkingowe. Niestety w miesiącach wysokiego sezonu ulice Karpacza potrafią być zatłoczone, dlatego wspaniale, gdy pensjonat znajduje się w pobliżu górskich szlaków i zabytków. Świetną propozycją jest Leśny Dwór, który zlokalizowany jest w zachodniej części miasta – Karpacz Górny. To właśnie tutaj przetransportowano Świątynię Wang. Warto zaznaczyć, że również spod tego zabytkowego kościoła wychodzą górskie szlaki piesze, między innymi do kultowego Schroniska PTTK „Samotnia” położonego urokliwie w Dolinie Małego Stawu. W deszczowe dni z łatwością dostaniemy się stąd spacerem do centrum, a także skorzystamy z oferty parku wodnego oraz muzeów. W pobliżu znajduje się również wyciąg na Kopę, a także wejścia na inne karkonoskie szlaki. Zimą możemy korzystać z położonego tuż obok pensjonatu Ośrodka Narciarskiego Winterpol, Karpacz Ski Arena oraz tras saneczkowych. Okolica obiektu jest bogata także w inne atrakcje, jak Zapora na Łomnicy, Miejsce Anomalii Grawitacyjnej, Dziki Wodospad oraz Skocznia Narciarska „Orlinek”.

Pensjonat w Karpaczu Leśny Dwór to nie tylko genialna lokalizacja, ale także rodzinna atmosfera, dzięki której poczujemy się jak w domu. Obiekt znajduje się w zabytkowej karczmie z XIX wieku, więc podczas pobytu mamy także szansę obcować z dziedzictwem kulturowym regionu. Leśny Dwór to świetna propozycja dla rodzin z dziećmi, ale także grup znajomych, par oraz indywidualnych odwiedzających. Zatrzymując się tu nie musimy martwić się o wyżywienie – do pensjonatu przynależy restauracja Mamma Mia serwująca pyszne dania kuchni włoskiej, a wyruszając na górski szlak możemy zabrać ze sobą przygotowany przez gospodarzy prowiant.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena