Biuro jest sercem działalności praktycznie każdej współczesnej firmy – nawet jeśli to nie tutaj odbywa się praca bezpośrednio generująca zyski, to przecież w biurze wypracowuje się plany i zarządza działalnością, więc i kwestia wynajmu właściwej powierzchni ma spore znaczenie.

Data dodania: 2022-11-07

Wyświetleń: 231

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Powierzchnie biurowe - jak wynająć?

Nie ma idealnej lokalizacji

Wielu deweloperów i właścicieli biurowców reklamuje swoje przestrzenie biurowe jako idealne. To nieprawda – nie ma idealnych lokalizacji, bo wszystko ocenia się z perspektywy konkretnej firmy. O ile klimatyzacja, nowoczesne, energooszczędne oświetlenie i wydajne ogrzewanie powinny być standardem, tak głośno zwykle zachwalana bliskość lotniska, autostrady czy nawet placówek naukowych dla wielu firm nie ma kluczowego – a często wręcz żadnego – znaczenia.

Jednak to nie znaczy, że lokalizacja może być zupełnie dowolna. Liczy się logistyka dnia codziennego, bliskość zasobów lub kontrahentów, w przypadku których rzeczywiście ma to realne znaczenie, dla wielu firm także liczyć się będzie prestiż, choć to też niekiedy kwestia dyskusyjna. Nie jest rzadkością wynajmowanie przynajmniej dwóch biur – jednego o charakterze reprezentacyjnym, gdzie podejmuje się kluczowych klientów lub prowadzi prace na najwyższym szczeblu i drugiego – większego, ale tańszego – w którym wykonywana jest większość obowiązków pracowniczych. Co oczywiste, w obu tych przypadkach kryteria wyboru też będą zupełnie różne.

Aranżacja ma znaczenie

Wynajmując powierzchnię biurową, trzeba upewnić się co do jednego – możliwości jej aranżacji i zasad, których trzeba przy tym przestrzegać. Najwyższym standardem, który daje też największą swobodę, jest możliwość dowolnej aranżacji z obowiązkiem przywrócenia pierwotnego stanu po zakończeniu okresu wynajmu. Niekiedy jednak wynajmujący będą wprowadzali dodatkowe ograniczenia na przykład w zakresie dodatkowego dzielenia powierzchni biurowej czy wykończenia. Dla wielu firm może to być bez znaczenia, ale dla niektórych najemców te ograniczenia będą absolutnie wykluczały konkretne oferty.

Koszt aranżacji trzeba będzie pokryć w całości z własnej kieszeni i zasadniczo trzeba będzie przywrócić biuro do pierwotnego stanu, choć w przypadku niektórych przestrzeni indywidualnie ustalone warunki pozwalają na pozostawienie wprowadzonych zmian po zakończeniu umowy i biuro może być wynajmowane dalej kolejnym najemcom w takim stanie, do jakiego zostało zaaranżowane.

Ile trzeba zapłacić za wynajem powierzchni biurowej?

To, że nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jest oczywiste, natomiast są specjaliści, którzy przeprowadzają podobne analizy. Z wynikami ich prac można zapoznać się między innymi w serwisie korporacyjnym https://www.cbre.pl/uslugi/nieruchomosci/powierzchnie-biurowe. Inaczej będą wyceniane biura „reprezentacyjne”, a inaczej „robocze”, ceny będą zmieniały się w miastach, dzielnicach, a nawet zależnie od budynku. Przede wszystkim jednak mogą być podawane w różnych walutach, z uwzględnieniem lub nie opłat dodatkowych za serwisowanie, albo przy konkretnym czasie trwania umowy.

Wszystko to oczywiście będzie i tak wymagało analizy w konkretnych przypadkach, ponieważ umowy najmu powierzchni biurowych są zwykle negocjowalne w bardzo dużym zakresie – wszystko jest kwestią odpowiedniej zmiany stawki za najem. I tu jeszcze jedna ważna uwaga: o ile zwykle w umowach określany jest mechanizm i interwał zmiany cen najmu, to nawet, jeśli takich danych w umowie brakuje, kwestię tę regulują stosowne przepisy kodeksu cywilnego.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena