Szambo to wodoszczelny zbiornik, zakopany w ziemi w pobliżu domu, w którym gromadzone są wszystkie ścieki z toalet i innych źródeł w ramach systemu szamba. Szambo ma dwa główne zadania: przechowuje ścieki do czasu, gdy można je wypompować oraz izoluje odpady stałe od płynnych ścieków, aby nie zatykały rur i nie przedostawały się do wód gruntowych. 

Data dodania: 2022-09-19

Wyświetleń: 205

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie szamba betonowego?

Szamba są instalowane na nieruchomościach, gdzie nie ma usług ściekowych dostępnych na terenie nieruchomości lub gminy. Dotyczy to głównie obszarów wiejskich lub nieruchomości położonych poza dużymi miastami, gdzie władze samorządowe nie rozbudowały jeszcze infrastruktury i usług wodno - kanalizacyjnych. Szambo jest wymagane do obsługi wszystkich odpadów wytwarzanych na terenie nieruchomości, gdzie nie ma dostępnych usług komunalnych.

Na rynku można znaleźć szamba plastikowe oraz betonowe, które są dostępne są w różnych rozmiarach i pojemnościach. Szamba plastikowe są znacznie tańsze w produkcji i są znacznie łatwiejsze w instalacji. Koszty dostawy są również tańsze i mogą podróżować na duże odległości dość ekonomicznie w porównaniu do zbiorników betonowych. Uznaje się, że ich trwałość to jakieś od dwudziestu do trzydziestu lat i, że w przeciwieństwie do szamba betonowego, szamba plastikowe nie są porowate, a więc nie dojdzie do przesiąkania ścieków do wód gruntowych lub wokół ogrodu. Jednak to wszystko zależy od użytego materiału, gdyż szamba betonowe wykonane z wysokiej klasy betonu wykazują bardzo dobrą trwałość i szczelność. Beton jest mocnym materiałem w porównaniu z plastikowymi zbiornikami lub szambami z włókna szklanego, dzięki czemu jest bardzo trwały. Oznacza to również, że jest bardzo mało prawdopodobne, że zbiornik zostanie uszkodzony podczas instalacji czy będzie wymagał wymiany za kilka lat.

Szamba nie mogą być instalowane przez osoby prywatne i muszą być instalowane przez licencjonowanych instalatorów natomiast, jeśli chodzi o opróżniane to należy to do obowiązków właściciela domu. W przypadku nieruchomości z szambem, cały dom jest podłączony do szamba. Dotyczy to toalet, pryszniców, zlewów w łazience, zlewów w kuchni, pralni i wszelkich innych instalacji podłączonych w domu. Należy również podłączyć zewnętrzne baseny, ponieważ mają one w sobie chemikalia, do szamba. Jedyną częścią domu, która z reguły nie jest podłączona, są rury spustowe z dachu. O tym kiedy należy opróżnić szambo decyduje szereg czynników, w tym: liczba osób w gospodarstwie domowym, pojemność szamba oraz rodzaj zainstalowanego szamba. Należy być czujnym na wszelkie oznaki konieczności opróżnienia szamba. Jeśli zauważysz, że woda zbiera się wokół szamba lub powolne odprowadzanie ścieków z rur i instalacji to już znak, że coś jest nie tak. Dodatkowo można wyczuć nieprzyjemne zapachy w domu i wokół domu, bulgotanie rur, zarówno, gdy system jest aktywny, jak i gdy nie jest oraz problemy ze spłukiwaniem toalet. To wszystko są cenne informacje, że nadszedł czas na opróżnienie szamba.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena