Jeśli chcesz zainstalować system odprowadzania ścieków w swoim domu ważne jest, aby zorientować się jakie rodzaje szamb są na rynku do wyboru oraz jakie zalety i wady posiada każde z nich. Z taką wiedzą będzie dużo łatwiej wybrać taki zbiornik, aby odpowiadał wszystkim potrzebom i wymaganiom.

Data dodania: 2022-10-26

Wyświetleń: 274

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym kierować się przy wyborze szamba?

Dwa najpopularniejsze obecnie szamba to te wykonane z włókna szklanego i betonu. Szamba z włókna szklanego są wykonane z włókna lub z modyfikowanego tworzywa sztucznego i często są oparte na prostej konstrukcji. Najczęściej jest to prostokątny lub okrągły zbiornik umieszczony pod ziemią, który zawiera rurę wlotową i wylotową. Rura wlotowa służy do zbierania ścieków, natomiast rura wylotowa działa odwrotnie - usuwa wstępnie przetworzone ścieki i odprowadza je do cieków wodnych i gleby. Zbiorniki te są stosunkowo mniej ciężkie od betonowych i są łatwe w instalacji w dowolnym miejscu działki, co jest dużą zaletą w przypadku projektów, do których trudno jest dotrzeć dźwigom lub ciężarówkom. Są też łatwe do naprawy w razie jakiś uszkodzeń. Natomiast wadą jest możliwość lokalnej korozji w częściach szamba, które nie są odporne na rdzę. Szamba z włókna szklanego są podatne na uszkodzenia związane z przesunięciami gleby z powodu ruchu lub ciężkich pojazdów przejeżdżających przez szambo. Dodatkowo zbiornik jest lekki, a to oznacza, że będzie unosił się na powierzchni wody, w przeciwieństwie do szamba betonowego.

Szamba betonowe – wady i zalety

Główną zaletą zbiornika betonowego jest jego trwałość. Beton jest mocnym materiałem w porównaniu do zbiorników z tworzywa sztucznego lub szamba z włókna szklanego, dzięki czemu jest bardzo trwały. Oznacza to również, że jest bardzo mało prawdopodobne, że zbiornik ulegnie uszkodzeniu podczas instalacji. Ten rodzaj zbiornika jest również odporny na rdzę oraz nie będzie unosić się na wodzie jak zbiornik z włókna szklanego czy plastiku. Nie zapadnie się również podczas pompowania, ponieważ zbiornik z betonu jest bardzo trwały i solidny. Szamba betonowe są większe, co oznacza, że nie muszą być pompowane tak często jak inne zbiorniki, co zwiększa ich pojemność i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Z kolei jedną z wad betonu jest to, że jeśli zbiornik jest uszkodzony, trudniej jest go naprawić w porównaniu do plastikowego szamba lub zbiornika z włókna szklanego. To dlatego, że szambo betonowe jest wykonane z jednego dużego kawałka materiału a nie z kilku mniejszych w przeciwieństwie do zbiorników z włókna szklanego. Dodatkowo szamba betonowe są trudniejsze w montażu, ponieważ są cięższe i mniej poręczne w porównaniu z włóknem szklanym lub plastikiem a to oznacza, że instalacja wymaga odpowiedniego sprzętu, co zwiększa koszty. Żywotność szamba betonowego zależy od kwasowości otaczającej gleby i jakości materiału użytego do budowy zbiornika, ale jest to średnio nawet 40 lat. Koszt szamba betonowego będzie zależał od wielu czynników, w tym od jego wielkości i pojemności. Istnieje również szereg działań, które pomoże utrzymać szambo w dobrej kondycji np. korzystanie z konkretnych środków czyszczących odpowiednich dla systemów septycznych.

Zdecydowanie jednak to szambo betonowe jest lepszym wyborem ze względu na jego materiał, który przyczynia się do dużej trwałości, przez co jest często preferowany na budowach. Inwestowanie w odpowiednie szambo może sprawić, że życie będzie znacznie łatwiejsze, pozwoli na ograniczenie kosztów naprawy i zaoszczędzenie pieniędzy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena