Blachodachówka, blacha trapezowa, rynny, parapety, ale także elementy obudowy artykułów AGD i RTV, a nawet całe taśmy produkcyjne. To wszystko produkty, których powstanie nie byłoby możliwe bez precyzyjnego gięcia blach. Ta właśnie technologia plastycznej obróbki metalu zajmuje szczególne miejsce w funkcjonowaniu przede wszystkim branży budowlanej, ale także niemal w każdej innej. Jaka obecnie metoda sprawdza się jednak najlepiej?

Data dodania: 2022-08-17

Wyświetleń: 335

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Gięcie blachy: jakie jej metody to najpewniejszy wybór?

W jaki sposób dobrać sposób gięcia blach, aby uzyskać pożądany efekt finalny? Podpowiadamy.

Gięcie CNC

Gięcie blach to wydajna, szybka i precyzyjna metoda plastycznej obróbki metalu. Polega ona na odkształcaniu materiału tak, że zmienia się jego krzywizna. A dzieje się to poprzez oddziaływanie na materiał odpowiednią siłą, w konkretny sposób. Proces gięcia zawsze składa się z trzech etapów, tj. gięcia sprężystego, plastycznego oraz dotłaczania. Wśród najpopularniejszych obecnie metod gięcia blach należą z pewnością gięcie CNC oraz postępowe krokowe.

Gięcie CNC najczęściej odbywa się za pośrednictwem pras krawędziowych ze sterowaniem komputerowym CNC. Nowoczesne maszyny sterowane numerycznie i zaopatrzone w funkcję laserowego pomiaru kąta gięcia, umożliwiają osiągnięcie większej powtarzalności w zakresie wykonywanych działań (dokładnie chodzi tutaj o możliwość uzyskania powtarzalnego kąta gięcia). Ta metoda zdaje egzamin zwłaszcza w przypadku dużych serii produkcyjnych, gwarantując precyzję, powtarzalność, ale i opłacalność procesu.

Gięcie krokowe

Sprawdzonym sposobem na gięcie blachy jest gięcie postępowe - krokowe (określane także jako krokowe, w związku z tym, że tzw. krok gięcia wykonuje się tutaj możliwie, jak najgęściej). W tym przypadku wykorzystujemy prasy krawędziowe, które pozwalają przede wszystkim uzyskać promień gięcia niemożliwy lub trudny do uzyskania na walcarkach. Jeśli zależy nam na gięciu elementów o małej średnicy, czy tez stożków, metoda ta zagwarantuje nam najwyższy stopień kontroli nad obrabianym materiałem.

Dobierz metodę obróbki do rodzaju blachy

Jakie kryterium pozwoli odpowiednio dobrać nam metodę obróbki do materiału? W przypadku gięcia blach istotne znaczenie będzie miała ich grubość oraz typ, czyli to, czy mamy do czynienia z blachą falistą, żeberkową, trapezową, ocynkowaną, czy też platerowaną. W doborze metody niemałe znaczenie będzie mieć także faktura blachy. 

Warto jednak zaznaczyć, że w zakresie technologii gięcia blach zawsze warto zdać się na doświadczonych profesjonalistów, którzy z pewnością wskażą optymalne w naszym przypadku rozwiązanie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena