Wiele różnych urządzeń i produktów, które pozornie mogą wyglądać tak samo i służyć do tych samych celów, różnią się od siebie pod wieloma względami. Przykładem takiej sytuacji jest chociażby różnica na linii magnesy neodymowe i magnesy ferrytowe. Zarówno jedne, jak i drugie służą przyciąganiu metalowych przedmiotów, jednak tak naprawdę to jedyna cecha, która je łączy. Jaka jest więc różnica pomiędzy nimi?

Data dodania: 2022-07-06

Wyświetleń: 292

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Magnes ferrytowy a neodymowy – poznaj różnicę

Czym jest magnes ferrytowy?

Magnesy ferrytowe są jednymi z najczęściej spotykanych rodzajów magnesów, zarówno na co dzień, jak i w przemyśle. Produkuje się je najczęściej z ferrytu baru lub ferrytu strontu. Ich podstawową cechą jest oczywiście posiadanie pola magnetycznego, które pozwala im wchodzić w interakcję z różnymi rodzajami metali, jednak posiadają one także szereg innych właściwości, które umożliwiają ich wykorzystanie na wielu różnych polach.

Magnesy ferrytowe są najczęściej czarnego koloru. Materiały wykorzystywane do ich produkcji sprawiają także, że są one odporne na korozję, więc świetnie nadają się do pracy w wilgotnym środowisku. Warto zauważyć także ich wytrzymałość na wysokie temperatury i kruszenie się czy inne uszkodzenia mechaniczne.

Czym jest magnes neodymowy?

Magnesy neodymowe są wytwarzane ze specjalnego stopu metali, w skład którego wchodzą takie substancje jak żelazo, bor i neodym. To połączenie wraz z metodą produkcji sprawia, że ten rodzaj magnesów cechuje się ogromną siłą przyciągania. To właśnie ta cecha sprawia, że magnesy neodymowe są z powodzeniem wykorzystywane do poszukiwań podwodnych, na wypiskach śmieci czy jako części separatorów magnetycznych.

Magnes neodymowy może podnieść ciężar, który daleko wykracza poza jego własną masę, w dalszym ciągu jednak nie jest zupełnie pozbawiony wad. Jest on stosunkowo kruchy i podatny na uszkodzenia oraz źle radzi sobie z oddziaływaniem wilgoci, przez co musi być pokryty specjalną powłoką zapobiegającą rdzewieniu.

Magnes ferrytowy a magnes neodymowy – różnice

Podstawowa różnica pomiędzy magnesem neodymowym a ferrytowym jest widoczna już na pierwszy rzut oka, gdyż wyglądają one nieco inaczej. Magnesy ferrytowe są czarne, natomiast te wykonane ze stopu neodymu najczęściej są srebrne, co wynika ze wspominanej wcześniej powłoki antykorozyjnej.

Kolejną różnicą pomiędzy tymi dwoma typami magnesów jest ich siła. Chociaż magnesy ferrytowe mają wiele różnych zalet, to w porównaniu z magnesami neodymowi ich siła przyciągania działa znacznie słabiej. W związku z tym znacznie mniejszy magnes neodymowy będzie w stanie sobie poradzić z zadaniem, do którego byłby potrzebny znacznie większy od niego magnes ferrytowy.

W przeciwieństwie jednak do magnesów wykonanych z ferrytu te wykonane z neodymu znacznie gorzej radzą sobie podczas pracy w trudnych warunkach. Są bardziej podatne na uszkodzenia oraz tracą swoje właściwości w znacznie niższej temperaturze od magnesów ferrytowych.

Przy wyborze odpowiednich dla nas magnesów powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko ich typ, ale także jakość. W związku z tym warto postawić na sprawdzonych producentów, takich jak firma Magnepol, której ofertę można zobaczyć pod tym linkiem: https://www.magnesy.sklep.pl/

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena