Choć entuzjazm przy zakupie samochodu może być ogromny, to w ostatecznym rozrachunku jest tylko kwestią czasu, kiedy pojazd się zużyje. W większości przypadków pojazdy są sprzedawane po kilku latach, ponieważ z czasem zmieniły się ich wymagania. Jeśli usterki się nawarstwiają, a samochód spędza więcej czasu w warsztacie niż na drodze, jego odsprzedaż jest zazwyczaj wątpliwa. Wtedy warto rozważyć zakup nowego i pomyśleć jak zutylizować ten stary.

Data dodania: 2022-05-23

Wyświetleń: 387

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Złomowanie pojazdów, czy to dobry pomysł na pozbycie się starego auta?

Jak pozbyć się starego lub zepsutego samochodu?

Chcąc pozbyć się starego samochodu, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, aby uniknąć później nieprzyjemnych konsekwencji. W szczególności bardzo ważne jest wyrejestrowanie. Nie chcesz przecież ponosić dodatkowych kosztów związanych z podatkiem od pojazdów i ubezpieczeniem samochodu po jego usunięciu. Nie zaleca się też pozostawiania samochodu na parkingu osiedlowym czy jakimś innym publicznym miejscu. Długotrwałe parkowanie na terenie osiedla czy ulicy i porzucenie w ten sposób pojazdu może mieć nieprzyjemne konsekwencje łącznie z karami i mandatami.  Z biegiem lat z pojazdu mogą też np. wyciekać różne płyny, które zanieczyszczają glebę substancjami toksycznymi. W przypadku wykrycia takiej sytuacji może również zostać nałożona wysoka grzywna. W związku z tym zazwyczaj lepiej jest szybko pozbyć się starych pojazdów i poszukać dobrego punktu skupu aut.

Oczywiście to, że samochód nie jest w szczególnie dobrym stanie, nie oznacza, że trzeba go od razu zezłomować. Możliwe, że ktoś nadal będzie chciał kupić ten samochód. Wielu hobbystów interesuje się demontażem pojazdów i ponownym wykorzystaniem ich poszczególnych części jako części zamiennych lub ich sprzedażą. Istnieją również dealerzy, którzy skupują pojazdy wycofane z eksploatacji w celu ich wywozu. Trzeba przyznać, że w większości z powyższych przypadków nie można osiągnąć wielkich zysków gdyż pojazdy te są często sprzedawane za symboliczne kwoty. Niemniej jednak opcja ta może być interesująca, zwłaszcza jeśli w pobliżu nie ma firmy zajmującej się złomowaniem pojazdów. W takim przypadku sprzedaż pojazdu lub nawet darowizna mogą zostać zrealizowane szybciej niż złomowanie. Niezależnie od tego, gdzie pojazd odbędzie swoją ostatnią podróż, niezbędna jest odpowiednia umowa kupna-sprzedaży.

Skup aut jest zawsze dobrym pomysłem

Jeśli nikt nie chce pojazdu, jedyną możliwością jest jego zezłomowanie. Skup aut zazwyczaj przyjmuje pojazdy za niewielkie kwoty ale lepsze to niż nie odzyskać żadnych pieniędzy z niechcianego lub zepsutego auta. Poza tym można jednak mieć pewność, że pojazd zostanie poddany profesjonalnemu recyklingowi. Pojazd jest demontowany, a poszczególne części są zwracane na rynek jako używane części zamienne. Reszta trafia na przykład do prasy złomu, gdzie zostaje przetopiona. Najlepiej jest z góry określić sposób przekazania samochodu. Z reguły można po prostu przywieźć pojazd i przekazać go do złomowania. Jednak i w tym przypadku kluczowe znaczenie ma wyjaśnienie niezbędnych formalności. Umowa sprzedaży nie jest zawierana, ale firma wystawia świadectwo zniszczenia. Dokument ten jest ważny i powinien być przechowywany przez cały czas, aby w razie potrzeby móc udowodnić, że samochód został zutylizowany w sposób prawidłowy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena