Kupno nowego mieszkania zawsze jest niezwykle ważną decyzją. Wiąże się ona z dużym wydatkiem, na który zazwyczaj musimy się zapożyczyć. Naturalnym jest więc, że przed podpisaniem umowy z deweloperem, dotyczącej kupna nowego mieszkania, chcemy być pewni jego wiarygodności. 

Data dodania: 2022-05-01

Wyświetleń: 431

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Pułapki deweloperskie – na co zwrócić uwagę podczas spisywania umowy z deweloperem?

Jak więc rozróżnić firmy deweloperskie o ugruntowanej na rynku pozycji, od tych niestałych i niestabilnych? Na co zwrócić uwagę podczas spisywania umowy deweloperskiej, co powinna zawierać oraz kto ponosi jej koszty? Czym jest umowa rezerwacyjna? Na te i inne pytania spróbujemy wspólnie odpowiedzieć w niniejszym artykule. 

·        Jak rozpoznać ewentualne pułapki deweloperskie?

Najprostszą, a co za tym idzie najlepszą formą odróżnienia nieuczciwej firmy od dobrego dewelopera, pozostaje udanie się z dokumentem umowy deweloperskiej do kancelarii prawnej. Niektóre tego typu podmioty realizują nawet takie usługi za darmo, w ramach stażu dla młodych radców prawnych. Warto również zgodzić się na odpłatną usługę. Zdobędziemy bowiem dzięki niej pewność, że dana umowa deweloperska pozbawiona jest potencjalnie niebezpiecznych dla nas klauzul. 

·        Umowa deweloperska – oraz pułapki, kruczki i haczyki w niej zawarte

Umowa deweloperska z reguły napisana jest niejasnym, prawniczym językiem. Daje więc nierzetelnemu deweloperowi możliwość ukrycia w niej potencjalnie niekorzystnych dla nabywcy zapisów. Powinniśmy być szczególnie wyczuleni na dwa z nich:

  • prawo do odstąpienia od umowy,
  • kary umowne. 

·        Prawo odstąpienia od umowy deweloperskiej

Umowa deweloperska zawierać powinna pełne i precyzyjne informacje dotyczące mieszkania, jak choćby jego cena czy termin wydania nabywcy kluczy. Dobrze sporządzony tego typu dokument wyposażony jest ponadto w wygodny prospekt informacyjny. Ten z kolei, w jasny sposób przedstawia najważniejsze, zawarte w umowie kwestie.

Podczas sprawdzania umowy deweloperskiej pod kontem potencjalnie niebezpiecznych zapisów – zwróćmy uwagę na punkty zezwalające nabywcy na odstąpienie od niej. Dla przykładu mogą być to sytuacje, kiedy nierzetelny deweloper wyda nam mieszkanie o mniejszym od zakładanego metrażu albo, gdy zmieni się jego cena. Upewnijmy się, że w takich wypadkach, umowa zawiera wyraźny zapis zezwalający nam na odstąpienie od niej.  

·        Kary umowne zawarte w umowie deweloperskiej

Drugą, wartą nadmienienia kwestią są kary umowne. Podczas podpisywania wiadomego dokumentu sprawdźmy, czy zawarte w nim są informacje o karach umownych dla dewelopera. Powinny one tyczyć się takich kwestii, jak niedotrzymany termin oddania mieszkania, albo odszkodowania za inne, niepożądane wypadki. 

·        Czym jest umowa rezerwacyjna?

Jeśli, już na etapie wznoszenia danego osiedla, chcemy mieć pewność, że na pewno w nim zamieszkamy, zawrzeć możemy z deweloperem tak zwaną umowę rezerwacyjną. Klasyczna jej odmiana sprowadza się do uznania, że dany konsument rezerwuje sobie wybrane mieszkanie. W każdym momencie może jednak zrezygnować ze swojej decyzji. Innymi słowy, nie zobowiązuje go ona do podpisania właściwej umowy deweloperskiej. 

Inaczej jest w przypadku umowy rezerwacyjnej posiadającej element umowy przedwstępnej. Podpisując taką, zobowiązujemy się do zawarcia w przyszłości umowy deweloperskiej. Taki dokument stanowi element zabezpieczający dla dewelopera i mimo że nie można nazwać go „pułapką”, to z całą pewnością nie jest też korzystny dla nabywcy danego mieszkania. Warto o tym wiedzieć wybierając lokalizację, w której będziemy mieszkać. 

·        Jak rozpoznać uczciwego dewelopera od nierzetelnej firmy deweloperskiej?

W końcu pora odpowiedzieć, w jaki sposób odróżnić nierzetelnego dewelopera, od tego uczciwego i wiarygodnego. Warto w tym celu zrobić o nim podstawowy research w Internecie. Powinien on w pierwszej kolejności sprowadzić się do obejrzenia jego strony internetowej i wyszukaniu na niej następujących informacji: 

  • liczba lat funkcjonowania na rynku, a co za tym idzie doświadczenie branżowe;
  • ilość wzniesionych budynków, mieszkań i osiedli;
  • opinie klientów;
  • przynależność do organizacji branżowych.

Kwestiami, na które warto zwrócić uwagę, są również forma prawna dewelopera, kapitał spółki oraz ewentualne, toczące się obecnie postępowania sądowe. Można jednak przyjąć, że wyszukując w Internecie informacje znajdujące się na powyższej liście, dotrzemy także i do relacji o potencjalnej nieuczciwości dewelopera. 

·        Przykład sprawdzonej i docenionej marki deweloperskiej

Na koniec warto podać przykład znanej i docenionej marki deweloperskiej. Jest nią choćby Victoria Dom. Wznosi ona obecnie osiedle Moja Ochota 2, na warszawskich Włochach. To rodzima firma, która pozostaje na rynku od 23 lat. Zrealizowała ona już ponad 80 inwestycji mieszkaniowych, a w samym tylko 2021 roku oddała do użytku ponad 1607 lokali mieszkaniowych. 

Marka jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Pozostaje też laureatem licznych nagród branżowych, jak dla przykładu: Diamenty Forbesa lub "Certyfikat Deweloper Q". Jest więc znana i doceniona nie tylko wśród specjalistów z branży budowlanej, ale i przez zwykłych nabywców mieszkań. 

·        Podsumowanie

W niniejszym artykule przedstawiliśmy więc wszystko, na co warto zwrócić uwagę, żeby nie wpaść w pułapkę deweloperską. Dla swojego, własnego bezpieczeństwa, korzystajmy tylko ze sprawdzonych i docenionych rozwiązań.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena