W ogłoszeniach o pracę często można znaleźć informację o tym, że kandydat powinien posiadać uprawnienia SEP G1, G2 lub G3. Czym one są? Kiedy warto je zdobyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Data dodania: 2022-05-01

Wyświetleń: 722

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym są uprawnienia SEP G1, G2 i G3 i kiedy warto je zdobyć?

Czym są uprawnienia SEP G1, G2 i G3?

Uprawnienia SEP G1, G2 oraz G3 to kwalifikacje, które umożliwiają legalnie obsługiwać, dozorować, eksploatować, konserwować i montować urządzenia energetyczne oraz gazowe. Uprawnienia G1 odnoszą się do urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych, które wytwarzają, przetwarzają, przesyłają oraz zużywają energię elektryczną. Powinny je posiadać osoby, które są odpowiedzialne za obsługę, montaż, remonty, nadzór, a także pomiary urządzeń i sieci o napięciu znamionowym do lub powyżej 1kV, zespołów prądotwórczych o mocy przekraczającej 50 kW, czy elektrycznych sieci trakcyjnych.

Uprawnienia G2 dotyczą natomiast urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających oraz zużywających ciepło, a także innych urządzeń energetyczne. Powinny je posiadać osoby, które zajmują się obsługą, montażem, czy remontami kotłów parowych, wodnych czy zasilanych paliwami stałymi o mocy powyżej 50 kW, sieci i instalacji cieplnych, turbin parowych i wodnych, czy pieców przemysłowych. Ostatnią grupę stanowią uprawnienia G3, które pozwalają eksploatować urządzenia, instalacje oraz sieci gazowe wytwarzające, przesyłające, przetwarzające, magazynujące oraz zużywające paliwa gazowe.

Jak zdobyć uprawnienia SEP G1, G2 i G3?

Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób zdobyć uprawniania SEP G1, G2 lub G3? Otóż wymagane jest w tym przypadku wzięcie udziału w specjalnym kursie, którego ukończenie pozwala podejść do egzaminu państwowego. Dopiero po jego zdaniu otrzymuje się państwowe świadectwo kwalifikacji SEP, które jest ważne przez 5 lat. Kursy tego typu organizowane są cyklicznie, a najprościej będzie zrobić uprawnienia SEP G1, G2, G3 z Uprawnienia1kv.pl.

Kiedy warto zrobić uprawnienia SEP G1, G2 i G3?

Powszechnie wiadomo, że posiadanie uprawnień SEP otwiera nowe możliwości na rynku pracy. W związku z tym należy stwierdzić, że warto je zrobić wtedy, gdy chcemy podjąć pracę w zawodzie elektryka, instalatora kotłów, montera instalacji gazowych, czy wszystkich profesjach pokrewnych. Oczywiście posiadanie odpowiednich uprawnień SEP, czyli G1, G2 lub G3 nie tylko ułatwia znalezienie pracy, ale umożliwia również osiąganie wyższych zarobków. Wynika to z faktu, że są one potwierdzeniem kwalifikacji danej osoby, co docenia się na rynku pracy. W jakich jeszcze sytuacjach warto zrobić uprawnienia SEP? Przede wszystkim wtedy, gdy pracujemy pod okiem doświadczonego fachowca, ale z czasem zamierzamy przejść na swoje. Zdobycie odpowiednich uprawnień pozwoli bowiem legalnie i bezpiecznie wykonywać czynności związane z obsługą i montaż urządzeń elektrycznych, grzewczych, czy gazowych.

Podsumowując należy stwierdzić, że uprawnienia SEP G1, G2 i G3 to podstawowe kwalifikacje wielu fachowców. Zdobywając je można podnieść swoją wartość na rynku pracy, a także zdobyć wiedzę na temat działania urządzeń i sieci energetycznych, grzewczych oraz gazowych. Pełna oferta na stronie - uprawnienia1kv.pl.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena