Dobre witaminy na włosy to podstawa, jeżeli chcemy mieć piękną i bujną fryzurę. Powszechnie wiadomo, że dbanie o kondycję skóry i jej przydatków powinno być prowadzone przede wszystkim od wewnątrz – poprzez optymalną dla organizmu dietę i suplementację. Nie każdy jednak wie, jakie dokładnie składniki odżywcze pozwalają nam uzyskać promienny i zdrowy wygląd. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze witaminy na włosy dla kobiet.

Data dodania: 2022-04-12

Wyświetleń: 2185

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Witaminy na włosy – co warto suplementować?

Witaminy na włosy – co suplementować, aby włosy były zdrowe i nie wypadały?

Kondycja skóry i jej przydatków (włosów i paznokci) jest tym lepsza, im bardziej kompletną i zbilansowaną dietę dostarczamy każdego dnia do naszego organizmu. Zarówno niedobór, jak i nadmiar różnorodnych substancji odżywczych może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i wygląd. Dlatego tak ważne jest świadome odżywianie oraz optymalna suplementacja. Jakie witaminy na włosy wspierają ich porost i zapobiegają wypadaniu? Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych z nich.

Witamina A  odpowiada za wiele ważnych funkcji w organizmie. W kontekście zdrowia skóry i jej przydatków, jej zadaniem jest m.in. przyspieszenie cyklu odnowy komórek, odżywianie i wzmacnianie włosów, a także wspomaganie ich wzrostu i przeciwdziałanie ich łamliwości oraz wypadaniu. Witamina A stymuluje również produkcję białka zwanego keratyną, które stanowi główny budulec włosa.

Witamina E jest przede wszystkim silnym antyoksydantem. Jej rolą w organizmie jest m.in. wspomaganie krążenia krwi i niwelowanie działania wolnych rodników. W kontekście włosów witamina E jest niezbędna do nadawania kosmykom połysku i gładkiej struktury. Wzmacnia także łodygi i reguluje produkcję sebum.

Biotyna (nazywana witaminą H lub witaminą B7) to jedna z najważniejszych substancji wzmacniających strukturę włosów. Jej zadaniem jest m.in. zapobieganie ich wypadaniu, a także przyspieszanie tempa wzrostu. Biotyna, podobnie jak witamina A, bierze udział w produkcji keratyny. Ma też działanie przeciwłojotokowe i przeciwłupieżowe.

Niacyna (nazywana witaminą B3 lub witaminą PP) bierze udział w odżywianiu cebulek włosowych, odpowiada też za prawidłową kondycję skóry głowy, zapobiegając jej wysuszaniu. Przeciwdziała łupieżowi i wypadaniu włosów.

Kwas pantotenowy (witamina B5) chroni włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i pobudza ich wzrost. Bierze też udział w nawilżaniu i odpowiednim napigmentowaniu kosmyków. Zapobiega wypadaniu włosów i zapewnia optymalną kondycję skóry głowy.

Kwas foliowy (witamina B9) odpowiada m.in. za porost włosów, bierze też udział w podziałach komórkowych. Dodatkowo jest jedną z witamin na wypadające włosy w ciąży – warto przyjmować kwas foliowy zarówno w czasie ciąży, jak i przez około pół roku przed rozpoczęciem starań o dziecko. Niedobór kwasu foliowego może osłabić strukturę włosa.

Witamina B12 i foliany to substancje, które wpływają na szybkość porostu włosów. Wzmacniają także łodygi i zapobiegają ich łamaniu czy wypadaniu.

Wszystkie wymienione wyżej witaminy na włosy znajdują się w większych i mniejszych ilościach w produktach spożywczych, które codziennie spożywamy (np. w pomidorach, orzechach, otrębach, marchwi, a także w mięsie i jajach). Aby mieć absolutną pewność, że zawartość substancji odżywczych w naszym organizmie jest optymalna, warto włączyć do swojej diety wysokiej jakości suplementację np. suplementy diety Vitapil. Są to kapsułki o unikatowym składzie, które zapewniają optymalną dzienną dawkę substancji odżywczych, koniecznych do utrzymania zdrowia skóry, włosów i paznokci. Ich skład jest bardzo bogaty, a jedno opakowanie wystarcza aż na 2 miesiące stosowania!

Co oprócz witamin na wypadające włosy?

Kompletna i zbilansowana dieta obejmuje mikro- i makroelementy w optymalnych ilościach i proporcjach. Oprócz witamin na włosy ważne są również m.in. składniki mineralne. Należą do nich:

  • cynk –  bierze udział w syntezie białek i podziale cebulki włosa;
  • żelazo – zapobiega wypadaniu włosów i wspiera ich odrastanie;
  • jod – przeciwdziała wypadaniu włosów;
  • mangan – wspomaga walkę z wolnymi rodnikami;
  • krzem – wzmacnia strukturę włosów, jako ich naturalny składnik;

Inne składniki odżywcze, które są istotne dla zachowania dobrej kondycji skóry i jej przydatków, to:

  • resweratrol – fitoskładnik o właściwościach antyoksydacyjnych, przeciwwirusowych, przeciwgrzybiczych, przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych;
  • kompleks AMIN Q3: L-cysteiny, L-metioniny oraz L-lizyny, które m.in. są odpowiedzialne za kształt i objętość włosów.


Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat suplementacji umożliwiającej dbanie o zdrowie skóry i jej przydatków, wejdź na Vitapil

Licencja: Creative Commons
0 Ocena