Inteligentny dom to określenie, które od wielu lat jest na ustach wielu inwestorów pragnących stworzyć najlepsze budynki mieszkalne. Niestety, brak precyzyjnej definicji sprawił, że każdy rozumie przez ten termin coś innego. Czym tak naprawdę jest smart home i dlaczego warto na niego postawić? Warto się temu przyjrzeć.

Data dodania: 2022-04-06

Wyświetleń: 356

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Inteligentny dom - dlaczego warto?

Inteligentny dom, czyli jaki?

Jedni rozumieją ten termin jako odwołujący się do inteligentnych instalacji. Inni myślą przy jego wypowiadaniu jako o automatyce domowej. Jeszcze inni wyobrażają sobie nowoczesne czujniki zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach wszystko to jest prawdą, razem tworząc prawdziwy smart home. W skrócie można nazwać to cyfryzacją każdego elektronicznego urządzenia w domostwie, dzięki czemu z łatwością można obsługiwać go za pomocą kliknięć w smartfonie.

Świetnie można to pokazać na podstawie oferty marki Zamel, a szczególnie ich systemu EXTA LIFE (https://zamel.com/pl/exta-life/), który został zaprojektowany dla komfortowego i sprawnego sterowania przeróżnymi funkcjami domowymi. Mowa tutaj zarówno roletach okiennych, ogrzewaniu, bramach wjazdowych, jak i każdym innym urządzeniu elektronicznym z możliwością podłączenia do systemu. 

Jakie zalety ma smart home?

Już patrząc jedynie na to, o czym już wspomnieliśmy, można zauważyć wiele korzyści. Warto jednak dokładnie je przybliżyć, aby poznać prawdziwą wartość inteligentnego domu. Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych korzyści, jakie otrzymujemy, jeśli postawimy na inteligentne rozwiązania. Każda informacja pomiędzy urządzeniami elektronicznymi jest przekazywana do wspólnego systemu, przez co z łatwością można obserwować i analizować ich pracę. Jeśli cokolwiek niebezpiecznego miałoby miejsce w obrębie mieszkania, system szybko się o tym dowie i będzie mógł odpowiednio zareagować, wzywając pomoc. 

Nie można zapomnieć o wysokim poziomie wygodzie, który oferuje inteligentny dom. Wystarczy przyciśnięcie dotykowego ekranu smartfona, a brama wjazdowa się otworzy, a drzwi zamkną. Wszystko to łączy się z prostotą użytkowania, która przejawia się w przejrzystej i dogodnej aplikacji. Można to ujrzeć wyjątkowo dokładnie w ofercie firmy Zamel.com.

Jak inteligentny dom pozwala zaoszczędzić?

Wydawałoby się, że instalacja tak zaawansowanego systemu pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa, jednak zapłacimy za to większe pieniądze. Okazuje się, że niekoniecznie jest to prawdą. Oczywiście, początkowa instalacja jest stosunkowo kosztowna, jednak zwraca się ona podczas eksploatacji. W jaki sposób ma to miejsce? Wszystko dzięki optymalizacji zużycia energii elektrycznej i gazu. Obliczenia pokazują, że zainstalowanie zaawansowanego systemu smart home pozwoli na zredukowanie zużycia tych nośników nawet o 30%. 

Gdy się nad tym zastanowimy, wydaje się to dość naturalne. Czujniki ruchu sprawiają, że światło gaśnie szybko po tym, jak w pomieszczeniu zabraknie użytkownika, redukując w ten sposób pobór energii. Jeśli domownicy wybędą na wyjazd służbowy lub wakacje, system obniży temperaturę wewnątrz mieszkania i odłączy część sprzętów od sieci energetycznej, przez co ograniczy do minimum pobór prądu

Wszystko to pokazuje, jak korzystny może być system domu inteligentnego, jeśli tylko postawimy na znane i doświadczone firmy, takie jak Zamel. Ich systemy łączą w sobie prostotę użytkowania i innowacyjne technologie, pozwalając cieszyć się bezpieczeństwem i wygodą każdego dnia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena