Nowoczesne domy i mieszkania zaprojektowane są tak, by przy pomocy jednego kliknięcia odpowiednie systemy przejmowały wiele obowiązków mieszkańców i pozwalały skutecznie sterować wszelkimi urządzeniami będącymi na wyposażeniu. Czym są, jakie korzyści przynoszą i do czego służą systemy inteligentnego domu?

Data dodania: 2016-12-12

Wyświetleń: 1144

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Inteligentny budynek - nieograniczone możliwości

System inteligentnego domu to specjalnie zaprojektowany, dostosowany do wymagań i potrzeb użytkowników/mieszkańców system sterowania instalacjami w budynku. Już na etapie budowy nowoczesnego domu dokonuje się wszelkich prac związanych z odpowiednimi połączeniami do centralnej stacji urządzeń takich jak rolety, bramy, oświetlenie, ogrzewanie, nawadnianie ogrodowe czy sprzęt RTV. Z każdego miejsca na ziemi, z dostępem do Internetu za pomocą odpowiedniej aplikacji można swobodnie zmieniać ustawienia i regulować, włączać czy wyłączać poszczególne elementy systemu, by nie tylko mieć zapewnione bezpieczeństwo, ale i chociażby oszczędzać energię.

Proste instalacje systemu ułatwiają podstawowe czynności, tj. włączanie oświetlenia, nadzór nad pracą urządzeń elektrycznych, systemu alarmowego czy ogrzewania. Zaawansowane instalacje, gdzie „mózgiem” jest komputer centralny zapewniają większy zasięg kontroli urządzeń i instalacji, które połączone są z jednostką za pomocą rozprowadzonych, ukrytych kabli. Jednostka centralna może być sterowana za pomocą sygnału radiowego (przy użyciu  pilota uniwersalnego, telefonu komórkowego czy nawet polecenia głosowego).

Jak zaprojektować i wybrać odpowiednią instalację?
Specjalistyczne biura projektowe dokonują, w porozumieniu z mieszkańcami, każdorazowych zmian w projekcie po to, by system spełniał wszelkie oczekiwania domowników i spełniał swoje funkcje. Projekt przedstawia rozmieszczenie przewodów, opis funkcjonowania systemu i spis urządzeń wchodzących w skład systemu. Obecnie dostępne są projekty z systemami przewodowymi lub bezprzewodowymi.
Instalacje przewodowe wymagają zgodnie z projektem okablowania. Wszelkie urządzenia zostają połączone w jednym punkcie domu z jednostką centralną, która przyjmuje sygnały i rozsyła je do odpowiednich urządzeń. Konfiguracji można dokonywać w zależności od potrzeb. System może być połączony siecią, monitorowany i sterowany przez komputer.

Instalacje bezprzewodowe
Jeśli na system inteligentnego domu decydujemy się w już  użytkowanym budynku szkoda by było dokonywać przeróbek i niszczyć ściany do rozprowadzenia kabli. Tu rozsądnie jest wybrać system bezprzewodowy, gdzie sygnał dociera do urządzeń drogą radiową. Sygnał jest silny, ma własny numer, więc nie zakłóca działania żadnych innych urządzeń w domu. Do tego jest bezpieczny dla zdrowia. Korzystanie z takich rozwiązań to komfort i bezpieczeństwo na co dzień.

Czy warto?
System inteligentnego budynku pozwala na sterowanie wszystkim tym, czym chcemy. Począwszy od sprzętu RTV, oświetlenia, rolet, bram czy drzwi, po zraszacze czy oświetlenie ogrodu. Dzięki paru kliknięciom można ustawić odpowiednią temperaturę w dowolnym czasie, zerknąć na zapis kamer monitoringu czy włączać/wyłączać alarm. Bezpieczeństwo, komfort i ekonomia to najważniejsze zalety systemu.
Bezpieczeństwo dzięki łączności z monitoringiem, alarmem i czujnikiem dymu chociażby. System dopasowuje się do mieszkańca zapewniając komfort w każdym momencie. Dzięki możliwości sterowania oświetleniem, ogrzewaniem czy klimatyzacją system pozwala na spore oszczędności. Odpowiednie ustawienia pozwalają oszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.
Podsumowując – system inteligentnego budynku to jednorazowo spora inwestycja, ale z czasem pozwoli na oszczędności i tym samym koszty się zwrócą. Dla nas zapewni spokój i bezpieczeństwo także w trakcie nieobecności w domu. System można porównać do zdyscyplinowanej gosposi, która za nas dba o to, by żyło się lepiej i wygodniej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena