Automatyka budynkowa w ostatnich latach cieszy się rosnącą popularnością. W zachodnich państwach już w tej chwili znaczną liczbę świeżo powstających obiektów uzbraja się w takie instalacje.  Zainteresowanie inteligentnym domem wzrasta także w naszej ojczyźnie.

Data dodania: 2011-03-31

Wyświetleń: 2308

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z drugiej strony zwiększa się także liczebność dostępnych na polskim rynku rozwiązań. Różnią się one pod wieloma względami, jednak główna idea jest zawsze taka sama: zwiększenie komfortu, bezpieczeństwa i zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.

Systemy inteligentnych budynków znakomicie wpasowują się w potrzeby nowoczesnego gospodarstwa domowego. Dzięki nim możliwe jest sterowanie wszystkimi instalacjami - od oświetlenia i ogrzewania po zaawansowane systemy audio/video. Za pomocą jednego przycisku jesteśmy w stanie wywołać scenę, która może zawierać ustawienia kilku indywidualnych źródeł światła, rolet i temperatury. Oprócz konwencjonalnych przełączników oferowane są także panele dotykowe, które dodatkowo mogą pełnić funkcję wyświetlacza dla wideo-domofonu czy też telewizora. Dzięki zdalnej komunikacji za pomocą sieci Internet lub GSM możemy kontrolować i monitorować całą instalację automatyki budynkowej. Z drugiej strony możliwe jest otrzymywanie z systemu informacji o sytuacjach wyjątkowych takich jak włamanie, pożar czy zalanie. Oczywiście oprócz przesłania komunikatu system jest w stanie wykonać dodatkowe czynności jak na przykład zamknięcie głównego zaworu wody w przypadku zalania.

Inteligentny Budynek zadba także o zraszanie ogrodu, odmrażanie rynien i podjazdów. Dzięki identyfikacji użytkowników za pomocą transpondera magnetycznego lub odcisku palca zwiększa się wydatnie bezpieczeństwo, a inteligentne zarządzanie ogrzewaniem może generować duże oszczędności. Dalszą funkcją zwiększającą bezpieczeństwo jest symulacja obecności. Symulacja ta polega na włączaniu i wyłączaniu dowolnych obwodów światła podczas dłuższej nieobecności użytkowników, zgodnie z wyuczonym planem. W ten sposób dom naśladuje zachowanie mieszkańców co może odstraszyć potencjalnego złodzieja.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena