Poprzez woskowanie drewna osiągniemy subtelny efekt. Powłoka będzie gładka i delikatna w dotyku. Jednocześnie wszelkie charakterystyczne cechy drewna będą wciąż wyczuwalne. Poznajmy rodzaje wosków i dowiedzmy się, jak woskować meble krok po kroku.

Data dodania: 2022-02-24

Wyświetleń: 394

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Pielęgnacja mebli drewnianych – woskowanie drewna

Woski do drewna: rodzaje

Mówi się, że woskowanie to jeden z łatwiejszych sposób na zabezpieczenie powierzchni mebli drewnianych. Na rynku dostępne są trzy grupy wosków, tworzące ochronną powłokę:

- mineralne (parafina)
- zwierzęce (wosk pszczeli)
- roślinne (wosk Carnauba)

Dostępne są też woski lekko barwiące drewno. Woski barwiące dają subtelniejszy efekt niż bejcowanie czy położenie na drewno warstwy farby. Możemy nimi spatynować, wybielić lub postarzyć powierzchnię mebli. Wśród preparatów barwiących znajdziemy różne kolory, na przykład dąb, kasztan czy orzech. W sklepach dostaniemy także wosk wybielający, który służy do uzyskania efektu dekoracyjnego.

Meble woskowane będą delikatnie odbijały światło, ale nadal będzie to bardziej matowy niż błyszczący efekt. To zatem dobry wybór dla osób, które nie przepadają za mocno lśniącą powierzchnią. Dodatkowo wosk pozostawia na meblach przyjemny zapach.

Wosk nie wnika głęboko w drewno. Dlatego też woskowanie nie zabezpiecza drewna przed wilgocią czy plamami tak dobrze jak na przykład olejowanie. Z tego powodu meble pokryte woskiem z pewnością nie są dobrym wyborem do kuchni czy łazienki. Preparaty do woskowania chronią drewno przede wszystkim przed delikatnymi zabrudzeniami czy kurzem. Za pomocą woskowania z łatwością ukryjemy uszkodzenia – zarysowania czy odpryski.

Woskowanie mebli drewnianych

Przed przystąpieniem do pracy z woskiem przeczytajmy zalecenia producenta. Wosk na drewno nakładamy zwykle dwa razy. Użyjmy do tego miękkiej szmatki, wykonując okrężne ruchy. Jeśli nałożyliśmy za dużo wosku, usuńmy go ściereczką. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw robimy przerwę. Jaki czas musi upłynąć? Około kilku godzin. Dokładną informację od producenta znajdziemy na opakowaniu produktu. Pamiętajmy też, że jeśli chcemy zabezpieczyć drewno przed wilgocią, musimy położyć więcej niż dwie warstwy wosku.

Zabezpieczenie drewna wiąże się także z polerowaniem powierzchni po wyschnięciu wosku. Czynność ta sprawia, że preparat lepiej wnika w drewno, a powierzchnia staje się gładka. Do polerowania użyjmy kłębków bawełnianych, wełny stalowej lub miękkiej ściereczki, która nie zostawia włosków.

Pielęgnacja mebli drewnianych za pomocą woskowania pomoże nam uzyskać naturalny efekt. W rezultacie podkreślimy najpiękniejsze aspekty drewna i zabezpieczymy jego powierzchnię.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena