Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór modeli drewnianych i plastikowych. Coraz większa liczba renomowanych producentów stolarki okienno-drzwiowej oferuje także okna aluminiowe. Różnica cenowa pomiędzy modelami wykonanymi z PCV a aluminium jest znacząca. W związku z tym największą popularnością wśród Polaków cieszą się obecnie egzemplarze plastikowe. Ile kosztują okna do domu jednorodzinnego? Jakie czynniki wpływają na koszt zakupu elementów stolarki otworowej?

Data dodania: 2022-02-02

Wyświetleń: 320

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ile kosztują okna do domu jednorodzinnego w Polsce?

Od czego zależy koszt okien do domu?

Odpowiedzi na kluczowe pytanie poszukują zarówno osoby planujące wymianę stolarki otworowej w całym budynku, jak i rozpoczynające jego budowę. Ile kosztują okna? Istotny wpływ na cenę produktów stolarki otworowej ma materiał, z którego zostały wykonane. Najdroższe są modele drewniane i aluminiowe charakteryzujące się właściwościami cieplnymi oraz akustycznymi zbliżonymi do egzemplarzy plastikowych.

Koszt zakupu zależy także od rozmiaru i kształtu okna. Za niestandardowe wymiary zapłacimy nawet dwa razy więcej. Wymyślne kształty zakończone łukiem są znacznie droższe od tych prostokątnych. Okna w wersji Round prezentują się bardzo efektownie i idealnie pasują zwłaszcza do nowoczesnych domów. Na koszt zakupu wpływa także sposób otwierania skrzydła okiennego. W budownictwie mieszkalnym znajdują zastosowanie modele uchylne, rozwierane i uchylno-rozwierne. Istotne znaczenie mają także parametry techniczne, m.in.: współczynnik przenikania ciepła, przepuszczalności światła i energii słonecznej .

 

Typy okien PCV

Profile okienne wykonane z polichlorku winylu są wyjątkowo trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Okna PCV wykazują też odporność na zarysowania czy drobne uszkodzenia. Poza tym nie wymagają stosowania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwacyjnych. Z łatwością można je dopasować do wyglądu elewacji, ponieważ są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Modele z okleinami drewnopodobnymi idealnie pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji.

 

Wysokiej jakości okna PCV można znaleźć w ofercie firmy Domel. Renomowany producent stolarki okiennej dokłada wszelkich starań, by oferowane modele wpisywały się w wymogi budownictwa pasywnego. W katalogu produktów premium znajdują się innowacyjne i energooszczędne okna do domu. Cena niektórych egzemplarzy rozpoczyna się od kwoty 800 zł. Energooszczędne okna marki Domel wyróżniają się doskonałymi parametrami cieplnymi i akustycznymi.

 

Ile kosztują okna plastikowe? Oferta rynkowa

Modele PCV są najchętniej wybierane zarówno przez właścicieli nowych domów, jak i inwestorów. Okna plastikowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko ze względu na atrakcyjną cenę. Energooszczędne modele PCV optymalnie chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz zachowują walory estetyczne przez naprawdę długi okres czasu. Dobrej jakości okna plastikowe posiadają doskonałe parametry izolacyjne, przez co minimalizują straty ciepła.

Model PCV w wersji dwuszybowej i w standardowym rozmiarze kupimy za około 600-700 zł. Za trzyszybowe okno plastikowe zapłacimy 800-900 złotych. Za drewnopodobne okleiny dopłacimy średnio 20% do ceny podstawowej. To i tak znacznie mniej niż w przypadku zakupu modeli drewnianych. Za okno wykonane z drewna o standardowych wymiarach zapłacimy nawet 1500-2000 zł. Z kolei aluminiowe kosztuje średnio 2000-3000 złotych. Koszt demontażu starych profili okiennych jest często wliczony w cenę zakupu wybranych modeli.

 

Podsumowując, ile kosztuje okno PCV? Na koszt zakupu wpływa wiele czynników. Zaliczyć do nich można materiał, kolor ramy, rozmiar, kształt czy wyposażenie dodatkowe. Najtańsze są okna z białymi ramkami o wymiarach 1500x1500 mm, a najdroższe z okleinami drewnopodobnymi. Do ceny zakupu należy doliczyć koszt montażu. Wybierając okna do domu, warto zwrócić uwagę na niski współczynnik przenikania ciepła (do 0,9 W/m2K), dźwiękoszczelność, rodzaj pakietu szybowego czy zabezpieczenia antywłamaniowe.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena