Nieruchomości z rynku wtórnego cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących – są relatywnie tańsze, z reguły położone bliżej centrum niż najnowsze inwestycje, wokół nich znajduje się cała niezbędna infrastruktura, a przy odrobinie szczęścia można trafić na w miarę zadbany lokal, który nadaje się do zamieszkania po niewielkim odświeżeniu, co pozwala zaoszczędzić niebagatelne kwoty na remoncie i wykończeniu. 

Data dodania: 2022-01-13

Wyświetleń: 363

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kupno nieruchomości na rynku wtórnym. Co warto wiedzieć?

Jednak istnieje kilka aspektów, na które kupujący powinien zwrócić uwagę, aby zminimalizować ryzyko, z jakim wiąże się taki zakup. Co warto wiedzieć przed kupnem nieruchomości na rynku wtórnym?

Kupno mieszkania na rynku wtórnym

Zakup mieszkania na rynku wtórnym wymaga przede wszystkim sprawdzenia w księgach wieczystych, jaki jest status prawny lokalu i czy hipoteka nie jest obciążona. Warto też poznać zobowiązania finansowe wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej, do której należy lokal. Kolejny krok to upewnienie się, czy poprzedni właściciel nie zalega z czynszem i czy należności za media są na bieżąco regulowane. Potrzebne będzie jeszcze zaświadczenie z urzędu miasta czy gminy potwierdzające, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany. Lokal przed zakupem należy starannie obejrzeć, szczególną uwagę poświęcając oknom, podłogom, łazience i kuchni oraz instalacjom – wymiana czy remont tych elementów jest z reguły najkosztowniejszy. Trzeba też doprecyzować w umowie, jakie elementy wyposażenia kupujący nabędzie wraz z lokalem. Na koniec pozostaje jeszcze wymienić zamki zaraz po nabyciu prawa do lokalu.

Zakup domu

Jeszcze większej ostrożności wymaga zakup domu. Tu także należy zacząć od sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości w księgach wieczystych. Istnieje też cała masa zagadnień związanych z prawem budowlanym. Pozwolenie na budowę, pozwolenie na użytkowanie, media, projekty instalacji, służebność przejazdu i przechodu – te wszystkie kwestie należy zbadać w oparciu o odpowiednie dokumenty. Ważny jest też plan zagospodarowania przestrzennego - informuje on, jakie obiekty w przyszłości mogą znaleźć się w sąsiedztwie nabytego budynku oraz jakie ograniczenia można napotkać, planując jego rozbudowę. Pozostaje jeszcze ocena stanu technicznego obiektu – najlepiej dokonać ją w towarzystwie fachowca, który oszacuje, czy budynek w ogólne nadaje się do remontu i będzie w stanie przedstawić jego wstępne koszty.

Mimo że wszystkie te środki ostrożności wydają się nieco żmudne, lepiej o nich pamiętać, tym bardziej kwoty wykładane na zakup nieruchomości są z reguły niebagatelne. Część tej pracy mogą dla kupującego wykonać warszawsy pośrednicy nieuchomości, dokładniej Tomasz i Agnieszka Gizińscy, którzy prowadzą biuro nieruchomości Cosmopolitan. Nie zwalnia to jednak klienta z konieczności dopilnowania wszystkiego osobiście.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena