Widmo zmian w sposobie rozliczania prosumentów z zakładami energetycznymi powoduje wiele wątpliwości w kwestii przyszłej opłacalności fotowoltaiki. Jakby tego było mało, z zachodniej granicy docierają do nas głosy o możliwych brakach w dostawach prądu w czasie nadchodzącej zimy. Niektórzy są zdania, że i w Polsce może dojść do takiej sytuacji. Czy fotowoltaika może okazać się ratunkiem na blackout? Czy nadal warto na nią postawić?

Data dodania: 2021-12-01

Wyświetleń: 395

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Fotowoltaika – co to jest i czy wciąż warto się na nią zdecydować? Czy okaże się ratunkiem na blackout?

Fotowoltaika, czy nadal się opłaca?

O fotowoltaice słyszymy dzisiaj praktycznie na okrągło. Wiele się mówi o niej odnośnie zmian, jakie planują rządzący dla właścicieli elektrowni słonecznych w 2022 roku, zarówno mikroinstalacji, czyli najczęściej tych przydomowych, jak i tych większych. W ostatnim czasie często jesteśmy wręcz bombardowani telefonami od firm, które niemalże ostatnim rzutem na taśmę oferują założenie fotowoltaiki – póki jeszcze nie weszły w życie nowe przepisy. Jest to o tyle korzystne, że będą one dotyczyć osób, które zdecydowały się na instalację paneli już po wejściu w życie zmian.

Nie powinno zatem nikogo dziwić, że na dachach, jak grzyby po deszczu, pojawiają się nowe instalacje fotowoltaiczne. Czy jednak będą one faktycznie opłacalne i czy stanowią jakiekolwiek zabezpieczenie przed wyłączeniami prądu? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw zadać inne, które brzmi – fotowoltaika czym jest i jak sprawić, aby była bezpiecznym i pewnym źródłem energii na blackout.

Źródło: https://ozeprojekt.pl/

Profesjonalne instalacje fotowoltaiczne

Fotowoltaika opiera się na panelach PV, które za sprawą ogniw fotowoltaicznych pozyskują prąd z promieni słonecznych. Oczywiście na przetworzenie prądu oraz jego dostarczenie do domowych gniazdek odpowiada cała instalacja. Jednak w przybliżeniu tak to właśnie funkcjonuje. W przybliżeniu, ponieważ profesjonalna instalacja fotowoltaiczna, która jest w pełni wydajna, jest efektem dokładnego projektu, opracowanego na podstawie wielu istotnych parametrów.

Wielkość instalacji i jej rozmieszczenie nie są bowiem przypadkowe. Tak naprawdę powinny być one tworzone każdorazowo całkowicie indywidualnie. Najważniejsze jest w tym przypadku dostosowanie wielkości i mocy instalacji do średniej intensywności światła słonecznego, panującej w danym regionie geograficznym oraz miejscu, gdzie mają być zainstalowane panele. Jak to wygląda w praktyce, można sprawdzić na istniejących już profesjonalnych instalacjach przygotowanych przez firmę OZE Projekt. A co z blackoutem?

Jeśli zdecydujemy się na instalację fotowoltaiczną off-grid, czyli niepodłączoną do sieci, gdzie energię przechowujemy we własnym magazynie złożonym ze specjalnych akumulatorów, to możemy czuć się bezpiecznie w obliczu blackoutu. Natomiast jeśli oddajemy prąd do sieci, to w czasie blackoutu będziemy mogli korzystać z energii słonecznej jedynie w dzień.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena