Problemy urologiczne dotyczą dużej części społeczeństwa, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jedną z najczęstszych dolegliwości związanych z układem moczowo-płciowym jest nietrzymanie moczu. Urolog to lekarz, który zajmuje się nie tylko wspomnianą inkontynencją, ale także m.in. problemami z prostatą i erekcją (u mężczyzn), kamicą układu moczowego oraz plastyką narządów płciowych. 

Data dodania: 2021-11-15

Wyświetleń: 373

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak się przygotować do wizyty urologicznej i co nas czeka w gabinecie?

U wielu osób wizyta u tego specjalisty powoduje dodatkowy stres. Można go pokonać, odpowiednio przygotowując się do wizyty. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Jak się przygotować do wizyty urologicznej?

Do wizyty u urologa warto przygotować się na kilka sposobów. Przede wszystkim przełamać opór psychiczny (jeśli taki występuje). To naturalne, że odczuwamy lęk przed obnażeniem się przed inną, obcą osobą. Warto jednak spojrzeć na lekarza z innej perspektywy, jako specjalistę z dużym doświadczeniem, którego zadaniem jest pomoc w rozwiązaniu problemu, z którym przychodzimy. Uświadomienie sobie, że jesteśmy jedną z bardzo wielu osób przychodzących z podobnymi dolegliwościami, może być pomocne.

Nie można zapomnieć o przygotowaniu formalności. Warto mieć przy sobie dotychczasowe wyniki badań krwi oraz moczu, USG oraz spis przyjmowanych leków.

Ze względu na to, że lekarz będzie badał intymne części ciała, przed wizytą warto zwrócić szczególną uwagę na ich higienę (jeśli mamy taką możliwość, najlepiej wziąć prysznic).

Jeśli problem dotyczy nietrzymania moczu, to warto wejść do gabinetu z nie do końca opróżnionym pęcherzem moczowym, co ułatwi lekarzowi postawienie diagnozy.

Jak przebiega wizyta u urologa?

Wizyta w gabinecie urologicznym zaczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Przygotuj się na to, że lekarz zapyta o to:

Kiedy pojawiły się dolegliwości i na czym polegają?

Czy dolegliwości trwają cały czas, czy nasilają się w pewnych sytuacjach? Jeśli tak, to w jakich?

Czy jest to pierwsza próba leczenia?

Czy dotychczasowe leczenie, jeśli takie było, przynosiło krótkotrwałe rezultaty?

Lekarz podczas wizyty zapozna się z Twoją historią choroby oraz dotychczasowymi wynikami badań. Następnie spróbuje poznać przyczynę dolegliwości, przeprowadzając badanie palpacyjne, a w przypadku mężczyzn skarżących się na problemy z prostatą, badanie per rectum, czyli przez odbyt. Lekarz może zlecić także wykonanie dodatkowych badań. Po zdiagnozowaniu problemu specjalista poinformuje o możliwych sposobach leczenia. Może także skierować pacjenta na rehabilitację urologiczną, której ważnym elementem, w przypadku kobiet, są ćwiczenia mięśni dna miednicy.

Konsultacja urologiczna: prywatnie czy na NFZ?

Aby umówić się na wizytę do urologa na Narodowy Fundusz Zdrowia, należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i uzyskać skierowanie. Do specjalisty zajmującego się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego można umówić się także prywatnie bez skierowania (urolog w Kartuzach niedaleko Trójmiasta przyjmuje w wielospecjalistycznym centrum medycznym MedicaPark). Decydując się na leczenie prywatne, możemy zazwyczaj liczyć na szybsze terminy wizyt niż na NFZ.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena