W celu uzyskania optymalnych i trwałych efektów ważnym jest, aby odpowiedni preparat dobrać do swojego typu skóry oraz jej problemów. Przy kuracji kwasem musimy uzbroić się trochę w cierpliwość, ponieważ najlepsze rezultaty uzyskamy po ponad miesiącu, czyli około szóstego zabiegu.
Żeby pomóc Ci dokonać jak najlepszego wyboru przyjrzyjmy się po kolei rodzajom cery oraz najlepiej dobranej dla niej kuracji.
Cera tłusta i trądzikowa
Przy cerze tłustej i trądzikowej polecane są kwasy z grupy BHA, na przykład kwas salicylowy o stężeniu od 10 do 30%. Zabieg tym kwasem można wykonać u profesjonalnej kosmetyczki (cena od ok. 150 zł za jedną sesję) lub samemu w domu.
Jeżeli jednak decydujemy się wykonać go w zaciszu własnego domu to bezwzględnie musimy stosować się do użycia go zgodnie z zaleceniem producenta. Pomimo, że jest to preparat polecany dla cery trądzikowej to ważnym jest, aby przy stanie zaostrzonego trądziku nie wykonywać go.
Jednorazowy zabieg kwasem może trwać tyle, co gra w internetowe kasyno czy przeczytanie dobrego felietonu - od 30 do 60 minut. W końcowym etapie kuracji należy pamiętać o nałożeniu maski odżywczej, aby cera szybciej się regenerowała i nabrała blasku.
Zalety: oczyszcza gruczoły łojowe i zmniejsza trądzik; pobudza produkcję kolagenu; przyspiesza wchłanianie się innych preparatów; zmniejsza blizny oraz przebarwienia; ma działanie antybakteryjne.
Cera sucha i wrażliwa
Cerę suchą (bardzo suchą) i wrażliwą wspomogą kwasy z grupy AHA, czyli: mlekowy, glikolowy, migdałowy, winowy, jabłkowy czy cytrynowy. Zabieg tym kwasem ma to do siebie, że działanie koncentruje się na zewnętrznej warstwie naskórka, nie przenika on w dalsze warstwy skóry. Jego główne zastosowanie to złuszczenie martwych komórek i tym samym odświeżenie i nadanie blasku twarzy. Kwasy owocowe z tej grupy mają dodatkowo działanie nawilżające.
Zalety: zmniejszenie przebarwień, porów; złuszczenie starego naskórka; wygładzenie.
Cera dojrzała
Wielkie koncerny kosmetyczne prześcigają się w produkcji co raz to nowych rodzajów serum, kremów czy masek, które mają pomóc nam zahamować oznaki starzenia się skóry. Mimo tak szerokiego wachlarza produktów to niepodzielnie w walce ze zmarszczkami królują kwasy.
Idealnym wyborem dla skóry dojrzałej będzie kwas askorbinowy czy kwas glikolowy. Kwas glikolowy ma moc pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny, które zanikają wraz z wiekiem skóry. Dzięki niemu zwiększa się również nawilżenie skóry dodatkowo regulując wydzielanie sebum.
Kwas askorbinowy natomiast to aktywny przeciwutleniacz, który hamuje procesy starzenia się. Najbardziej znamy go pod nazwą witaminy młodości, czyli C.
"Witamina C jest niezwykle uniwersalną substancją. Kosmetyki z jej zawartością z powodzeniem polecane są zarówno osobom po 25. roku życia, jak i osobom ze skórą dojrzałą. Każdy typ skóry toleruje ją bardzo dobrze. Jedynie w przypadku skór alergicznych, nadmiernie wrażliwych należy zachować szczególną ostrożność w stosowaniu ze względu na możliwość wystąpienia ewentualnych podrażnień" – wyjaśnia dr Monika Serafin.
Zalety: zahamowanie oznak starzenia się skóry; nawilżenie oraz rozjaśnienie; wspomaganie produkcji kolagenu.
Nie zapomnij!
Kwasy najlepiej stosować w okresie jesienno-zimowym, a po każdej kuracji nałożyć odżywczą maskę zmniejszającą podrażnienia po działaniu kwasu. Idealną porą będzie wieczór, zaraz po dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu twarzy.
W trakcie trwania kuracji nie zapomnij o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej SPF50.
A jeżeli nadal masz wątpliwości, jaki kwas dobrać do swojego rodzaju cery, nie wahaj się skontaktować z profesjonalną kosmetyczką, która udzieli Ci rzetelnej porady.