Przyroda jest niesamowita. Jako ludzie stanowimy jedynie niewielką cząstkę  organizmów na świecie, więc warto dowiedzieć się jak najwięcej o innych mieszkańcach Ziemi. Do niedawna egzotyczne zwierzęta można było oglądać jedynie na zdjęciach podróżników do odległych regionów świata lub w popkulturze.

Data dodania: 2021-09-14

Wyświetleń: 768

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Największe ogrody zoologiczne na świecie

Nawet nadawany kasyno bonus dla darmowej gry często opierają się o tematykę dzikich zwierząt.

Na szczęście Polska w ostatnich dekadach znacząco rozwinęła się pod tym względem i aktualnie na terenie naszego kraju działa kilka ogrodów zoologicznych z prawdziwego znaczenia oraz bardzo dużo mniejszych, które są potocznie nazywane jako „Mini Zoo”. W tych miejscach można obejrzeć, dotknąć, a nawet nakarmić zwierzaki (o ile opiekunowie wyraźnie wyrazili na to zgodę). Jednak nasze rodzime ogrody zoologiczne nadal znacząco odstają od standardów zachodu. Dlatego, jeśli ktoś chce zobaczyć największe kompleksy, w których można obejrzeć najrzadsze zwierzęta na świecie, to powinien sprawdzić, co oferują kraje nieco lepiej rozwinięte. Oto największe ogrody zoologiczne na świecie.

Toronto Zoo

Kanadyjskie zoo ma ogromne możliwości. Zostało ulokowane na ponad 287 hektarach i jest nie tylko największe w Kanadzie, ale jednym z największych na całym świecie. Projektanci zdecydowali się podzielić cały rejon na siedem części, które odpowiadają różnym regionom świata:

 • indo-malajski,
 • afrykański,
 • amerykański,
 • arktyczny,
 • australijsko-azjatycki,
 • europejsko-azjatycki,
 • kanadyjski.

Pomysł ten dał ogromne możliwości zagospodarowania przestrzeni oraz wprowadzenia ogromnej liczby zwierząt z całego świata. Kompleks został wyposażony w różnego rodzaju miejsca edukacyjne, które są przystosowane jednakowo dla najmłodszych, jak i dla dorosłych, którzy chcą dowiedzieć się interesujących rzeczy o świecie dzikich zwierząt.

Toronto Zoo działa od 1974 roku i nieustannie się rozwija, wdrażając najnowocześniejsze technologie, które pozwalają na wygodniejsze warunki bytowe ponad 5000 zwierząt z około 500 gatunków. Odpowiednio przygotowana infrastruktura pozwoliła nawet na organizowanie specjalnych wycieczek objazdowych w czasie najtrudniejszych momentów pandemii koronawirusa.

Bronx Zoo

Największy ogród zoologiczny umiejscowiony w stanie Nowy Jork działa nieprzerwanie od 1899 roku i jest uważany za jedno z pierwszych takich miejsc na świecie. W dniu otwarcia gościł imponującą (nawet dzisiaj) liczbę ponad 800 zwierząt w 22 różnych wystawach. Ogród zoologiczny przez cały ten czas się rozwijał i jego aktualny obszar to 107 hektarów, na których można wyróżnić dziesiątki różnych wystaw zwierząt. Do najpopularniejszych należą:

 • Las goryli z Kongo,
 • Świat Dżungli,
 • Madagaskar,
 • Góry Tygrysów,
 • Świat Jaszczurek.

Jeśli ktoś interesuje się fauną świata, to w Bronx Zoo z pewnością znajdzie sporo rzeczy, które mogą go zainteresować. Tm bardziej, że obecnie proponuje możliwość poznania ponad 4000 różnych zwierząt należących do około 650 gatunków pochodzących z całego świata.  Największym atutem tego ogrodu zoologicznego jest jego umiejscowienie, które pozwala na przyjmowanie ogromnej liczby odwiedzających. Ponadto do tego miejsca można bardzo szybko dojechać praktycznie z każdego miejsca w stanie Nowy Jork w USA. Dlatego, jeśli ktoś kiedyś odwiedzi ten region, to powinien obowiązkowo wybrać się to Bronx Zoo.

Beijing Zoo

Kiedyś mówiło się, że wszystko, co największe, pochodzi z Ameryki. Obecnie domeną ogromu jest Państwo Środka. W Chinach znajduje się jeden z największych i najdłużej działających ogrodów zoologicznych na świecie. Pekińskie Zoo jest domem dla blisko 14 500 zwierzaków, należących do blisko 1000 różnych gatunków. Warto tutaj zaznaczyć, że blisko połowa zwierząt, to gatunki żyjące w wodzie. Dzięki temu wybierając się do tego ogromnego kompleksu, który skupia się na „zaledwie” 89 hektarach, można obejrzeć wszystkie popularne i mniej znane gatunki zwierząt żyjących na całym świecie.

Omaha’s Henry Doorly Zoo and Aquarium

Kolejny amerykański ogród zoologiczny, który z pewnością zrobi ogromne wrażenie na każdym odwiedzającym. Został założony w 1894 roku i zajmuje około 53 hektary miasta Omaha w stanie Nebraska. Co ciekawe, wielkość w tym przypadku nie ma w ogóle odniesienia do oferty. Jest domem dla około 17 000 zwierząt z całego świata, które należą do ponad 950 gatunków. Tak samo, jak w przypadku pekińskiego zoo, tutaj także należy wspomnieć o oddzielnym akwarium, które pełni tutaj bardzo ważną rolę. Pomimo tego, że ten kompleks nie robi aż takiego wrażenia pod względem wielkości, to zawiera największe sektory obejmujące konkretne biomy. Wyjątkowe wrażenie robi największa na świecie przeszklona kopuła geodezyjna, gdzie wytworzono specjalny mikroklimat, w którym zwierzęta czują się niczym w swoim naturalnym środowisku.

Zawsze warto sprawdzać pobliskie ogrody zoologiczne

Jako że w Polsce nie ma jeszcze dużego wyboru ogrodów zoologicznych i większość osób poznaje dzikie zwierzęta z telewizji, to zawsze warto sprawdzać, czy w pobliżu miejsca, do którego wyjeżdża się za granicę, nie znajduje się jedno z takich miejsc. Oczywiście polskie miasta również mają coraz lepszą ofertę, ale nadal daleko im do tego, co można obejrzeć na zachodzie. Jednak zawsze warto wspierać lokalne ogrody zoologiczne, żeby mogły rozwijać się w podobnym tempie. Kto wie – być może Warszawskie Zoo, kiedyś także będzie miało tak ogromny budżet, jak te zachodnie i każdy Polak będzie mógł obejrzeć na jego terenie tysiące egzotycznych zwierząt z całego świata.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena