Wybierając podłogę do domu, na taras, do biura czy nawet do hali produkcyjnej myślimy nie tylko o jej wykończeniu, ale również trwałości, a nawet przede wszystkim o tej ostatniej cesze. Nic dziwnego, w końcu nikt nie chce widzieć defektów po zaledwie kilku latach użytkowania. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na posadzki żywiczne. Czym są i gdzie można je zastosować?

Data dodania: 2021-08-23

Wyświetleń: 465

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Właściwości i zastosowanie posadzek żywicznych

Posadzki żywiczne – najważniejsze informacje

Posadzki żywiczne dzielą się na rodzaje, a każdy z nich ma nieco inną charakterystykę. Występują przede wszystkim w formie epoksydowej, poliuretanowej, epoksydowo-poliuretanowej i akrylowej. Stosuje się je głównie w budownictwie, często także w pomieszczeniach przemysłowych. Posadzki żywiczne są przede wszystkim bardziej wytrzymałe na ścieranie i odporne na substancje chemiczne od posadzek betonowych. Prezentują się bardzo estetycznie, wizualnie mogą przypaść do gustu nawet wykańczającym swoje mieszkania i domy. Żywica epoksydowa, z której tworzy się posadzki, może zostać zabarwiona na dowolny kolor, co w zależności od zastosowania, może spełnić wiele oczekiwań i wymagań klientów.

Decydując się na posadzki żywiczne, można liczyć na rozwiązanie gładkie, antypoślizgowe, a nawet nieiskrzące. Co jeszcze jest ważne, to fakt, że ich utrzymanie w czystości nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Gładka warstwa posadzki w połączeniu z jej bezspoinowością to nie tylko proste czyszczenie, ale także mniejsze prawdopodobieństwo osadzania się trudnych do usunięcia zanieczyszczeń.

Zastosowanie posadzek żywicznych w halach produkcyjnych i magazynach

Hale magazynowe i produkcyjne, gdzie intensywność transportu kołowego stoi na niewielkim poziomie, a oddziaływanie substancji agresywnych jest ograniczone to miejsca, w których posadzki żywiczne stosuje się najczęściej. Nie da się ukryć, że są częstym wyborem w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz elektronicznym. Co więcej, są coraz chętniej wybierane w prywatnych domach i mieszkaniach. Świetnie sprawdzają się w budynkach użyteczności publicznej, a mianowicie w halach sportowych czy salach gimnastycznych. Bardzo często stanowią podłoże w sklepach spożywczych czy odzieżowych, szczególnie tych wielkopowierzchniowych. Żywica prezentuje się bardzo efektownie, dlatego nie ma najmniejszych przeciwwskazań do zastosowania jej na przykład w salonie. Należy zauważyć, że wiele zależy tutaj od grubości samej posadzki. Im jest ona grubsza, tym wytrzymuje większe obciążenia i może być stosowana w większej liczbie miejsc. Możemy wyróżnić posadzki żywiczne cienkowarstwowe, samorozlewne oraz szpachlowe. Te ostatnie są bez dwóch zdań najtrwalszym wyborem.

Posadzki żywiczne – różny skład materiału

Posadzki żywiczne epoksydowe są bez dwóch zdań najpopularniejszym wyborem. Komponent składa się z ciekłej żywicy epoksydowej, środka modyfikującego i nierzadko rozcieńczalnika – tak wygląda wersja trójskładnikowa. W dwuskładnikowej stosuje się wypełniacz mineralny, czyli piasek kwarcowy lub pigment mineralny. Posadzki poliuretanowe to z kolei żywica poliuretanowa, wypełniacz i pigment mineralny, nie brak środka modyfikującego i rozpuszczalnika organicznego. W przypadku posadzek akrylowych głównym składnikiem jest spoiwo monomer lub roztwór polimeru w monomerze. Nadtlenek benzolu stanowi tutaj utwardzacza, a w składzie nie brak także wypełniacza mineralnego.

Posadzki żywiczne są coraz popularniejsze w domach i mieszkaniach, na szeroką skalę wykorzystywane z kolei w przemyśle farmaceutycznym spożywczym i elektronicznym. To trwałe, gładkie i łatwe w czyszczeniu podłogi, na jakie naprawdę warto stawiać.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena