Gdyby pokusić się o zawodowe zdefiniowanie terminu „posadzka”, trzeba byłoby pewnie zacząć od tego, że termin ten w architekturze jest określeniem stosowanym na zewnętrzną, wierzchnią, a zarazem ostatnią warstwę podłogi, która oprócz funkcjonalnego - często ma również charakter dekoracyjny.

Data dodania: 2014-10-02

Wyświetleń: 1232

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podział i klasyfikacja posadzek:

Posadzki bezspoinowe – wykonane z zaprawy cementowej, gipsowej, wapiennej, magnezowej lub też często z żywicy.

Posadzki spoinowe – są to posadzki złożone z połączonych ze sobą elementów np. płyt kamiennych.

Posadzki mozaikowe – składają się z wielu, często wielobarwnych drobnych elementów kamiennych lub ceramicznych.

Posadzki żywiczne – na składową tej posadzki wchodzą różne żywice epoksydowe, poliuretanowe lub metaakrylowe i różnego rodzaju kruszywa.

Powszechne zastosowanie w gospodarstwie domowym.

Pomimo iż posadzki zazwyczaj znajdujemy w dużych magazynach przemysłowych i halach produkcyjnych, można je również spotkać w domach, na przykład w garażu.

Jest to znacznie trwalsze rozwiązanie niż klasyczne kafelki. Co więcej , posadzki wytrzymują większy nacisk; jest też o wiele łatwiej usunąć z nich brud pozostawiony po smarze lub innych płynach eksploatacyjnych pojazdów mechanicznych.

Do tego typu wnętrz (garaże, pracownie) dobrze jest zastosować posadzkę przemysłową na bazie żywicy epoksydowej. Nie zrujnuje to domowego budżetu, a zarazem jest bardzo estetycznym rozwiązaniem ze względu na brak fug. W garażu świetnie wyglądają posadzki gładkie, choć z lekkim połyskiem.

Z taką posadzką idealnie komponuje się podjazd z kostki brukowej. Jest bardzo szlachetna w swoim wyglądzie. Jeśli jednak nie pasuje do ogólnego charakteru domu, warto zastanowić się nad inną konfiguracją.

Mimo wszystkich zalet, posadzki nie są niezniszczalne. Nawet one wymagają odpowiedniej i regularnej konserwacji. Z czasem potrafią się zużywać, a nawet rysować. Co więcej mogą powstać w nich niewielkie ubytki. Te wykryte zawczasu można szybko i bezboleśnie uzupełnić za pomocą szpachli epoksydowej. Łatwo nakładana na dany obszar sprawia, że nie wymaga dużych nakładów finansowych a teren objęty odnową szybko powróci do dalszego użytkowania. Bardzo zaniedbana posadzka może wymagać remontu generalnego, a w niektórych przypadkach nawet całkowitego położenia jej od nowa, ale są to zazwyczaj sporadyczne przypadki.

Wykonanie posadzki w domu na własną rękę może stanowić pewien problem, dlatego warto rozważyć wynajęcie profesjonalnej firmy, która ma doświadczenie w tym temacie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena