U wielu ludzi gabinet dentystyczny budzi strach. Zupełnie niepotrzebnie! Minęły już czasy, w których stomatolog nie zwraca uwagi na ból pacjenta w czasie wykonywania leczenia zachowawczego lub endodontycznego. Obecnie duży nacisk kładziony jest na zachowaniu jak największego komfortu klienta podczas przeprowadzenia zabiegów.

Data dodania: 2021-07-24

Wyświetleń: 538

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy wizyta u dentysty może być bezbolesna?

Rodzaje znieczuleń tradycyjnych u dentysty

Wyeliminowanie odczucia bólu możliwe jest dzięki zastosowaniu znieczulenia. Istnieje szeroka gama rozwiązań, które może zastosować dentysta, w zależności od rodzaju wykonywanego leczenia.

Znieczulenie powierzchniowe

Dostępne w postaci żelu lub spray'u preparaty aplikowane miejscowo to właśnie znieczulenie powierzchniowe. Najczęściej w swym składzie zawierają lidokainę. Stosowane są w celu minimalizacji odczucia bólu związanego z wkłuciem igły, którą wprowadza się inne rodzaje znieczulenia. Jest to dobre rozwiązanie dla pacjentów, którzy panicznie boją się zastrzyków.

Znieczulenie nasiękowe

Jest to rodzaj znieczulenia wprowadzany za pomocą zastrzyku w tkanki miękkie w okolicy leczonego zęba. Substancja czynna dostarczana jest płytko i rozchodzi się na okolicę miejsca wkłucia. Najczęściej stosowane jest przez stomatologa w czasie leczenia zębów górnych lub dolnych siekaczy.

Znieczulenie przewodowe

Dentysta aplikuje środek znieczulający w nerw odpowiedzialny za większą okolicę przewodzenia czuciowego. Taki rodzaj znieczulenia może być wykorzystywany w leczeniu zębów bocznych dolnych. W przypadku znieczulenia przewodowego pacjent zostaje pozbawiony nie tylko bólu, ale i czucia. Może za to wystąpić mrowienie, drętwienie i opuchlizna wargi oraz języka. Dodatkowo dość nieprzyjemny jest sam zastrzyk, ponieważ wymaga głębokiego i precyzyjnego wkłucia się dentysty.

Znieczulenie komputerowe

Tradycyjne podanie znieczulenia za pomocą zastrzyku może wiązać się z uczuciem rozpierania tkanek. Wymaga też doświadczenia stomatologa, ponieważ zdarzają się przypadki, że pomimo podania środka znieczulającego pacjent nadal odczuwał ból. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy lek zostanie nieumiejętnie podany. W konsekwencji naraża to pacjenta na kolejne ukłucia igłą. Każdy nowoczesny gabinet stomatologiczny, zaopatrzony jest w specjalne urządzenia umożliwiające wykonanie znieczulenia komputerowego. Sterowanie za pomocą programu pozwala na precyzyjne dozowanie środka znieczulającego w odpowiedniej dawce, co daje pacjentowi maksymalny komfort. Takim gabinetem jest gabinet dentystyczny Miły Uśmiech, gdzie do znieczulenia komputerowego wykorzystywany jest system Calajet.

Znieczulenie ogólne

Dostępną opcją, choć z reguły nie wybieraną rutynowo przez stomatologów, jest wykonywanie zabiegów pod narkozą. Wymaga to dodatkowej obecności anestezjologa, który czuwa nad parametrami życiowymi uśpionego pacjenta. Zalecane jest tylko w przypadku ostateczności, np. tak silnego lęku, który uniemożliwia wykonywanie zabiegów z użyciem innych metod znieczulenia. Nie jest zalecane, ponieważ wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań typowych dla znieczulenia ogólnego.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena