Spawanie to proces, który może przebiegać na wiele różnych sposobów. Wśród nich można między innymi wyróżnić spawanie wiązką elektronową. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat specyfiki tego rodzaju spawania oraz możliwości jego zastosowania w praktyce.

Data dodania: 2021-07-16

Wyświetleń: 483

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym jest spawanie elektronowe i kiedy się je stosuje?

Co warto wiedzieć o spawaniu?

Spawanie to proces, który z powodzeniem można wykonywać różnymi metodami. Wśród nich można przede wszystkim wymienić spawanie elektronowe, czyli spawanie wiązką elektronów. Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych metod spawania, która ma dość szerokie możliwości zastosowania.

Spawanie to sposób łączenia elementów metalowych oraz plastikowych. W tym przypadku tworzywo jest w odpowiedni sposób nadtapiane, co sprawia, że może połączyć się z innym elementem. Następnie całość powinna zostać poddana procesowi studzenia. W przypadku wykonywania spawania konieczne jest wyprodukowanie dość dużych ilości energii cieplnej. Podczas spawania elektronowego źródłem ciepła jest wiązka elektronowa. Dlatego jest ono uznawane za jeden z najbardziej efektywnych rodzajów spawania. Jednak wybór konkretnej metody powinien być w odpowiedni sposób dopasowany do spawanego materiału. Dzięki temu proces ten będzie bardziej efektywny i skuteczniejszy.

Na czym polega spawanie elektronowe?

Wiele osób zastanawia się, czym jest spawanie elektronowe oraz na czym dokładnie polega ten proces. Spawanie elektronowe uznawane jest za jeden z rodzajów spawania. Jest to praktyczne zastosowanie technologii próżniowych. W spawaniu elektronowym podgrzewane zostają poszczególne elementy, które ulegają zespoleniu. Ma to miejsce z wykorzystaniem specjalnej wiązki elektronowej, dlatego jest tak niezwykle skuteczne. Realizowana praca najczęściej odbywa się w próżni o rzędzie około -105 Tr. Podczas spawania wykorzystuje się takie urządzenie jak spawarka elektronowa. Natomiast sama wiązka generowana jest przez działo elektronowe. Spawanie elektronowe jest niezwykle skuteczną metodą. Stosowane jest w przypadku prób połączenia materiałów trudno spawalnych, co do tej pory było praktycznie niemożliwe. Wśród materiałów tego rodzaju można wymienić na przykład wolfram, miedź, a także niob. Podczas realizacji procesu spawania spoiny są tworzone na krawędziach materiałów, które ulegają połączeniu.

Zalety spawania wiązką elektronową

Spawanie elektronowe to rozwiązanie, które z całą pewnością posiada szereg zalet. Przede wszystkim jest to proces bardzo szybki, dlatego dzięki niemu możliwe jest usprawnienie pracy w przedsiębiorstwach o różnej wielkości i różnym profilu działalności. Dodatkowo spawanie wiązką elektronową jest bardzo wszechstronne i z powodzeniem może być stosowane w przypadku dość zróżnicowanych materiałów. Dodatkowo w procesie mogą być wykorzystywane różne rodzaje spawów oraz różne głębokości przetopienia. Warto zwrócić uwagę na te aspekty podczas wyboru najkorzystniejszej metody spawania do łączenia poszczególnych materiałów. Podczas procesu spawania również dowolna jest pozycja spawania. Dzięki temu dostępne są nowe możliwości do powstawania połączeń, które do tej pory były w dużej mierze nieosiągalne. Spawanie elektronowe wykorzystywane jest nawet w przypadku łączenia trudnych materiałów, takich jak wolfram-miedź lub też niob-miedź.

Korzyści spawania wiązką elektronową

Spawanie wiązką elektronów jest dość wyspecjalizowaną techniką spawania. Wykorzystywana jest przede wszystkim do łączenia różnych metali. Powstałe połączenia są niezwykle spójne, a ich odkształcenia minimalne. Spawanie wiązką elektronów to rozwiązanie, które ma szereg korzystnych aspektów.

Nagrzewanie spawanych części jest dość niskie, a penetracja spawu dość głęboka. Spawanie przebiega w niezwykle szybki oraz sprawny sposób i obejmuje bardzo zróżnicowane rodzaje metali. Metale mogą mieć dość duże przewodzenie ciepła oraz stosunkowo wysokie temperatury topnienia. Proces spawania elektronowego umożliwia osiągnięcie czystych oraz powtarzalnych wyników, co jest niezwykle istotne podczas wykonywania tego rodzaju prac.

Również warunki pracy stają się odtwarzalne oraz charakteryzują się wyjątkową niezawodnością. Cały proces spawania jest niezwykle oszczędny i z powodzeniem można go realizować w sposób automatyczny.

Zastosowanie spawania elektronowego

Wiele osób zastanawia się, kiedy stosować spawanie elektronowe. Ten rodzaj spawania jest dość szeroko wykorzystywany w wielu zróżnicowanych branżach. Wśród nich można na przykład wymienić lotnictwo. W tej branży wykorzystywane są takie elementy jak części silnika odrzutowego, elementy konstrukcyjne oraz przekładni, a także czujniki. W przemyśle kosmicznym spawanie elektronowe wykorzystywane jest do takich składowych jak zbiorniki tytanowe oraz czujniki. Dodatkowo tego rodzaju metodę spawania wykorzystuje się również w przypadku generatorów mocy, systemów próżniowych, a także medycynie oraz motoryzacji. W motoryzacji oraz przemyśle elektrycznym i elektronicznym spawanie ma szerokie możliwości zastosowania w przypadku takich elementów jak części przekładni, koła zębate, części turbosprężarek oraz różnego rodzaju części miedziane.

W przemyśle jądrowym spawanie elektronowe wykorzystuje się przy obróbce takich składowych jak obudowy zbiorników paliwowych, zawody, oprzyrządowania oraz wszelkie części konstrukcyjne. Ta metoda spawania ma również szerokie możliwości zastosowania w centrach badawczych. Spawanie elektronowe może być wykorzystywane do wszystkich rodzajów metali, nawet tych, które mają dość dużą przewodność cieplną oraz różne temperatury topnienia.

Partnerem artykułu jest firma Technika Spawalnicza, oferująca urządzenia spawalnicze oraz akcesoria. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena