Prąd to nieodłączny element życia codziennego każdego z nas. Już kilka minut przerwy w dostawie prądu może spowodować niemałe problemy lub nieodwracalne straty. W sytuacji utraty dostępu do energii elektrycznej na pomoc przychodzą agregaty prądotwórcze, które z pomocą silników spalinowych są w stanie niezależnie wytworzyć prąd wszędzie tam, gdzie go zabraknie. 

Data dodania: 2021-06-30

Wyświetleń: 398

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Branże, w których niezbędny jest agregat prądotwórczy

Zastępstwo dla prądu stałego

Działanie agregatów prądotwórczych pozwala zastąpić dostęp do stałej energii elektrycznej praktycznie we wszystkich sytuacjach. Dzięki przenośnym urządzeniom wytworzenie prądu jest możliwe w każdym miejscu, bez względu na warunki atmosferyczne. Wystarczy odpowiedni generator, dostosowane do niego paliwo i znajomość zasad działania agregatu. Gdzie może przydać się agregat prądotwórczy?

 • Szpital - Jak wiadomo, szpital jest miejscem, gdzie prąd potrzebny jest całodobowo. Odpowiada on za odpowiednią pracę urządzeń ratujących zdrowie lub życie pacjentów. W sytuacji zagrożenia szpitale wyposażone w prądotwórcze agregaty mogą łatwo zapobiec długiej przerwie w dostawie energii elektrycznej.


 • Plan filmowy - Często plany filmowe odbywają się w trudno dostępnych miejscach, z brakiem dostępu do prądu. W takiej sytuacji agregat prądotwórczy pozwoli doskonale oświetlić cały plan, zarówno za dnia, jak i w nocy.


 • Eventy i koncerty na świeżym powietrzu - Niewątpliwie agregaty prądotwórcze są przydatnymi urządzeniami podczas wydarzeń z dala od zgiełku miasta, gdzie trudno o energię elektryczną. Generatory pozwolą wytworzyć prąd niezbędny do zasilenia różnego rodzaju maszyn, oświetlenia czy stoisk z usługami.


 • Przyjęcia i wesela - Chyba nikt nie chciałby znaleźć się w sytuacji, gdy pierwszy taniec Pary Młodej przerywa cisza i ciemność ?. Zasilanie generatorami doskonale sprawdzi się w przypadku awarii prądu podczas ważnego wydarzenia, ekspresowo dostarczając energii elektrycznej.


 • Budownictwo - Doskonałym zastosowaniem agregatu prądotwórczego są place budowy, gdzie zazwyczaj dostęp do elektryczności jest utrudniony. Generator o odpowiedniej mocy będzie w stanie zapewnić energię elektryczną i dostarczyć ją do urządzeń, nie spowalniając tempa budowy.


 • Sklep, restauracja, stacja paliw... - Agregat prądotwórczy spełni swoją rolę także w przypadku miejsc, do których każdy z nas uczęszcza codziennie. Zapobieganie przerwy w dostawie prądu w miejscach usługodawców pozwoli uniknąć np. zepsucia się jedzenia w lodówkach, czy problemów z obsługą klienta.


 • Przedsiębiorstwa i fabryki - Agregaty pozwolą uniknąć opóźnień i przerw w pracy przedsiębiorstw i fabryk podczas problemów z elektrycznością. Zapewnienie dostępu do elektryczności nie narazi firm na straty spowodowane przestojem w działaniu.


 • Sieci telekomunikacyjne - Zastosowanie urządzeń prądotwórczych może być korzystne w przypadku przerw w systemach i sieciach telekomunikacyjnych, które mogą wywołać problemy z przesyłaniem danych.


 • Służby ratunkowe - Przenośne agregaty prądotwórcze mogą przydać się w trakcie działania służb ratunkowych np. w miejscu, gdzie urządzenia podtrzymujące chorego przy życiu wymagają ciągłego zasilania. Często przerwy w dostawie prądu np. w trakcie wichury lub ulewy mogą być realnym zagrożeniem życia dla chorych.


 • Szkoła i dom - Agregat będzie przydatnym urządzeniem w trakcie awarii elektryki w szkole lub w domu. Długotrwała przerwa w dostawie elektryczności może być uciążliwa, dlatego warto wziąć pod uwagę zastosowanie tego typu urządzeń w zależności od potrzeb.


 • Ogród - Agregaty świetnie sprawdzą się także w warunkach domowych, jako dodatkowe źródło elektryczności w ogrodzie, np. w przypadku wykonywania prac ogrodowych lub w potrzebie zainstalowania dodatkowego oświetlenia.

Więcej o zastosowaniu agregatów prądotwórczych przeczytasz na stronie https://dinamo.pl/.

Agregaty prądotwórcze

Jak działają agregaty prądotwórcze?

Wbrew pozorom działanie agregatów prądotwórczych nie jest niczym skomplikowanym. Agregaty to urządzenia elektromechaniczne, które działają na zasadzie przetwarzania energii mechanicznej w elektryczną. W każdym z urządzeń znajduje się silnik spalinowy, który, po spalaniu paliwa, wprawia w ruch wirnik prądnicy. Wskutek obrotów wirnika generowana jest siła elektromotoryczna, która następnie powoduje wytwarzanie prądu.

Jakie paliwo do agregatu?

Najczęściej wybieranymi paliwami do zasilania silnika agregatu są olej napędowy, benzyna i gaz ziemny. Wybierając agregat prądotwórczy, warto zastanowić się, w jakich warunkach miałby być on używany:

Agregaty zasilane olejem napędowym

Generatory zasilane popularnym dieslem doskonale sprawdzą się w miejscach, gdzie energia elektryczna będzie wymagana przez dłuższy czas np. na budowie lub podczas eventu na świeżym powietrzu. Urządzenia zasilane silnikiem wysokoprężnym zapewnią stały dostęp do prądu, jednocześnie zapewniając dosyć niskie koszty eksploatacji.

Agregaty zasilane benzyną

Generatory zasilane Pb95 będą świetnym wyborem w przypadku krótkotrwałych przerw w dostawie do elektryczności np. w małym przedsiębiorstwie lub na małym osiedlu. Agregaty na benzynę są stosunkowo tanie i generują niewielki hałas. Co więcej, paliwo to jest odporne na czynniki zewnętrzne takie jak mróz, dlatego urządzenia te świetnie sprawdzą się w zimie na tle konkurentów zasilanych innym paliwem.

Agregaty zasilane gazem ziemnym

Nie ulega wątpliwości, że gaz ziemny jest najtańszym z wymienionych paliw. Agregaty zasilane na propan butan najczęściej wykorzystywane są w przedsiębiorstwach przemysłowych, ze względu na niskie koszty eksploatacji w stosunku do długości używania urządzenia. Co prawda sprzęt spala podobne ilości paliwa jak w przypadku silnika wysokoprężnego lub benzynowego, jednak cena mieszanki często jest dwukrotnie niższa.

Jak wybrać agregat?

Elektronarzędzia takie jak agregaty dzieli się na jednofazowe, które wytwarzają napięcie 230 V oraz trójfazowe, wytwarzające napięcie 400 V. Wybór odpowiedniego generatora zależny jest od tego, jakie urządzenia będą do niego podłączane oraz ich moc. Do zasilenia prostych, nieskomplikowanych urządzeń i maszyn, wybierz agregat jednofazowy. Chcąc jednak zasilić fabrykę, plac budowy lub event, wybierz agregat trójfazowy, generujący więcej energii.

Pod uwagę należy wziąć także moc agregatu. Aby określić, jakie modele agregatów będą Ci potrzebne, możesz zsumować pobór mocy urządzeń, które chcesz podłączyć do generatora. Wybierając agregaty jednofazowe, ich moc powinna być o 25-30% wyższa niż suma mocy wybranych urządzeń, dlatego warto zwrócić uwagę na szczegółowe informacje, zawierające parametry pracy sprzętów. Podczas wyboru generatora, należy także pamiętać, jaka moc wykorzystywana jest na jego rozruch.

Podsumowanie

Agregaty prądotwórcze to szeroko dostępne urządzenia, które sprawdzić się mogą w wielu sytuacjach, nie tylko kryzysowych, ale również podczas organizacji różnorodnych wydarzeń. Obecnie kupno agregatu nie jest koniecznością. Na rynku znajduje się wiele firm oferujących wynajem takich urządzeń, dostarczając je do klienta, łącznie z podpięciem wybranych urządzeń i pomocą w rozruchu generatora. Takie usługi są doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy klient zamierza użyć generatora jednorazowo lub bardzo okazjonalnie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena