Na rynku dostępnych jest wiele typów papieru, torebek i rękawów do sterylizacji. Każdy z nich musi spełniać określone normy, żeby zagwarantować czystość, prawidłowe zabezpieczenie i trwałość ochrony. To jednak nie eliminuje wszystkich różnic w jakości.

Data dodania: 2021-06-14

Wyświetleń: 446

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Rękaw do sterylizacji: norma ta sama, jakość już nie

Co z tymi kolorami?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie o kolory. Zasadniczo bowiem nie mają one dodatkowego znaczenia i kupując na dezynfekcja24.com rękaw do sterylizacji nie trzeba zajmować się kolorystyką. Wprawdzie niektórzy producenci stosują kody kolorystyczne, ale jedynie do oznaczania miękkości papieru, przy czym praktyczna różnica między papierem miękkim a bardzo miękkim jest pomijalna. Kolory nie mają dodatkowego znaczenia i nie powinny stanowić pierwszorzędnego kryterium wyboru papieru lub rękawa.

Czy rękawy do sterylizacji są lepsze od papieru

Norma bezpieczeństwa dla papieru i rękawa jest identyczna, natomiast warto zdawać sobie sprawę z tego, że rękaw – produkowany już jako zamknięty fabrycznie z dwóch stron – jest mniej narażony na uszkodzenia niż papier, który należy samodzielnie dopasować do wielkości narzędzia. Pod tym względem lepsze mogą wydawać się torebki, natomiast są one oczywiście mniej uniwersalne od rękawów. Wszystkie te trzy materiały zbudowane są bardzo podobnie i spełniają identyczne normy, więc pod względem bezpieczeństwa nie można wybrać najlepszego, natomiast praktyka pokazuje, że rękawy do sterylizacji są od papieru wygodniejsze, a od torebek – bardziej wszechstronne.

Zabezpieczenie we wskaźniki

Każdy materiał opakowaniowy do sterylizacji, również rękawy, wyposażony jest w podstawowy wskaźnik sterylności. W zdecydowanej większości są to wskaźniki chemiczne, które sygnalizują, jeśli doszłoby do przerwania sterylności opakowania. Ponieważ jednak w branży medycznej obowiązują szczególne procedury higieniczne, zaleca się (a niekiedy jest to wręcz obowiązkiem), by dodatkowo zastosować drugi wskaźnik. Nie jest on zintegrowany z rękawem do sterylizacji, żeby wykluczyć wpływ wad procesu produkcyjnego na skuteczność. Jeśli sterylizowany przedmiot jest opakowany w rękaw i dodatkowo zabezpieczony drugim wskaźnikiem, należy uznać, że ochrona jest naruszona, jeśli przynajmniej jeden ze wskaźników sugeruje taką możliwość. W wersji podstawowej rękaw może mieć wskaźnik jedynie do sterylizacji parowej. Jeśli wykorzystywane będą inne metody sterylizacji, to taki papier można oczywiście stosować, natomiast należy rozważyć naniesienie dwóch dodatkowych wskaźników o specyfice odpowiadającej stosowanym metodom.

Liczy się producent

W teorii budowa rękawów do sterylizacji nie jest szczególnie złożona. To relatywnie cienki, ale miękki papier i kilka warstw folii ochronnej. Zdecydowanie jednak zaleca się korzystanie z akcesoriów sprawdzonych marek. W niektórych laboratoriach regularnie kupuje się rękawy do sterylizacji kilku producentów i używa się ich równolegle, żeby sprawdzić, jak w konkretnych warunkach sprawdzają się poszczególne materiały, a po jakimś czasie na podstawie doświadczeń użytkowników wybiera obowiązujący standard. To dlatego, że czasem nieco mniej znane marki mogą zaproponować rękawy do sterylizacji w lepszej cenie lub w bardziej odpowiednich dla danego laboratorium, klinki czy gabinetu rozmiarach. Praktyczne sprawdzenie na rolce lub kilku pozwala upewnić się, że zamawiane są najtańsze materiały z najlepszych.

Subiektywna ocena jakości rękawów do sterylizacji

Norma i opis techniczny dostarczony przez producenta to jedno, natomiast praktyka medyczna może od nich odbiegać. Dlatego warto podkreślić, że spośród wielu dobrych rękawów do sterylizacji najlepszy czasem wybiera się według subiektywnego kryterium. Będzie to na przykład bardziej miękki wariant, który zapobiega rysowaniu lub zniekształcaniu narzędzi chirurgicznych albo taki, którego zewnętrzna warstwa zapewnia większy komfort chwytu, aby nie upuścić narzędzia, co też mogłoby prowadzić do jego mechanicznego uszkodzenia. Są to kryteria subiektywne i nie można ich ocenić inaczej, niż sprawdzając poszczególne papiery, torebki lub rękawy do sterylizacji w warunkach roboczych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena