Postawienie drewnianego domku na działce rekreacyjnej jest jedną z pierwszych rzeczy, którą właściciele robią po zakupie ziemi. To w nim można schronić się przed gorącymi promieniami letniego słońca, czy odpocząć po ciężkim dniu spędzonym na pracach ogrodowych. Można również w nim spać, a przy odpowiednim wykończeniu nawet mieszkać. Wszystko zależy od standardu, w jakim dom będzie wykonany.

Data dodania: 2021-05-18

Wyświetleń: 668

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ile kosztuje drewniany domek na działkę rekreacyjną?

Domki rekreacyjne - rodzaje

Wyróżniamy trzy rodzaje domów rekreacyjnych w zależności od miejsca budowy oraz docelowego metrażu. Podstawowy podział to:

 • domki ogrodowe – stawia się je na terenach należących do Rodzinnych Ogródków Działkowych. Podstawą do ich budowy jest zgłoszenie składane do odpowiedniego oddziału ROD;
 • domki letniskowe o powierzchni poniżej 35 m2 – mogą być budowane na podstawie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, najczęściej wydziału architektury w starostwie;
 • domki letniskowe o powierzchni powyżej 35 m2 – tak samo jak domy i inne budynki o powierzchni powyżej 35 m2 muszą posiadać pozwolenie na budowę oraz pełną dokumentację projektową.

Ofertę domków letniskowych na zamówienie znaleźć można na stronie: https://drewnolandia.pl/oferta/19/5/domy-i-domki-letniskowe/domki-letniskowe-z-poddaszem 

Dlaczego warto wybrać domek drewniany?

Drewniany domek na działkę rekreacyjną najczęściej posiada niewielką powierzchnię. Dzięki temu można go postawić bez pozwolenia na budowę. Zgodnie z polskim prawem budynki o powierzchni poniżej 35 m2 wymagają jedynie zgłoszenia w urzędzie. Drewniany domek w wielu przypadkach będzie również dużo szybszy w budowie od murowanego odpowiednika. W wielu przypadkach okaże się również tańszy dzięki wykorzystaniu gotowych prefabrykowanych elementów.

Wady i zalety domów drewnianych

Żeby podjąć dobrą decyzję, warto poznać główne wady i zalety, jakimi charakteryzują się domy drewniane. Dzięki temu każdy w prosty sposób będzie mógł przemyśleć, czy tego typu dom jest dla niego odpowiedni.

Do głównych zalet drewnianych domków rekreacyjnych należy zaliczyć:

 • szybki czas budowy lub montażu,
 • wytrzymałość surowca zapewniona przez odpowiednią konserwację,
 • samoregulację wilgotności,
 • niższą cenę budowy.

Duża część złych opinii na temat budownictwa drewnianego wynika z nieznajomości technologii budowy tego typu konstrukcji. Do najczęstszych wad można jednak zaliczyć:

 • wyższe koszty utrzymania związane z koniecznością konserwacji drewna,
 • ciemniejsze wnętrza ze względu na zmianę koloru materiału w czasie,
 • w przypadku złej konserwacji możliwość zatrzymywania nieprzyjemnych zapachów np. od wilgoci.

Drewniany domek na działkę - cena budowy

W zależności od użytych materiałów cena budowy domku drewnianego może oscylować od kilku tysięcy złotych za najtańsze konstrukcje do nawet kilkuset tysięcy, jeśli użytkownik będzie chciał zbudować dom całoroczny, a w koszt budowy zostaną wliczone instalacje takie jak ogrzewanie, woda i elektryka oraz pełne wykończenie. W większości przypadków drewniany domek na działkę to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych w wykonaniu pod klucz.

Zdecydowanie najtańsze w budowie będą domy o bryłowej konstrukcji przeznaczone do użytku sezonowego. Tego typu konstrukcje mają zazwyczaj 15-20 m2. Koszt ich budowy, na który składać się będzie fundament, podstawowe instalacje oraz ocieplenie dachu wykonane przez firmę to około 40-45 tys. złotych.

Drewniany domek na działkę - koszt gotowej konstrukcji

Jeśli inwestorowi zależy na maksymalnym obniżeniu kosztów budowy, powinien przemyśleć budowę domku drewnianego do samodzielnego montażu. Tego typu obiekt o wielkości około 20 m2 w zależności od projektu będzie kosztował około 15-20 tys. złotych. Konstrukcje projektowane przez specjalistyczne firmy są przygotowane w taki sposób, że każda osoba z podstawową wiedzą techniczną i zacięciem do prac manualnych powinna poradzić sobie z budową. Należy jednak wziąć pod uwagę, że niektóre prace ciężko będzie wykonać w pojedynkę. Ściany budynku mogą mieć spore gabaryty i wagę, co sprawia, że najbezpieczniej tego typu zadania wykonywać w co najmniej 2-3 osoby.

Co składa się na cenę domu drewnianego?

W przypadku domku rekreacyjnego sezonowego koszty budowy są dużo niższe ze względu na mniejsze wymagania, jakie muszą sprostać tego typu konstrukcje. Do podstawowych różnic w stosunku do domu całorocznego należy zaliczyć:

 • brak konieczności uzbrojenia działki w sieć wodociągową, ciepłowniczą i elektroenergetyczną;
 • w przeciwieństwie do działek z domami całorocznymi działka z domkiem letniskowym nie musi być zaopatrzona w dostęp do wody pitnej oraz ciepłej;
 • rekreacyjny dom sezonowy nie musi również posiadać instalacji ogrzewania oraz elektrycznej, ich montaż zwiększy komfort korzystania z budynku, ale nie jest wymagany;
 • domków letniskowych nie obowiązują normy wartości przenikania ciepła. Co za tym idzie, domki tego typu nie muszą posiadać ocieplenia, oraz specjalnych okien o odpowiednim współczynniku przenikania;
 • domy całoroczne muszą posiadać trwałe związanie z gruntem. Koszty fundamentów są bardzo wysokie. Powoduje to, że budowa domów rekreacyjnych jest dużo niższa ze względu na zmniejszenie liczby materiałów potrzebnych do budowy;
 • koszty organizacji budowy są dużo niższe w domkach letniskowych ze względu na brak konieczności wydania pozwolenia na budowę, czy posiadania projektu budowlanego przygotowanego przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami.

Czas i koszt budowy domu rekreacyjnego

Jak wspomniano wcześniej, koszt budowy zależy od wielu czynników i ciężko jednoznacznie go określić. Poza rodzajem domu, jaki zostanie wybrany przez inwestora, spora część kosztów zależy np. od czasu budowy, marży producenta czy od wybranego projektu.

Ogromny wpływ na czas realizacji ma dobór technologii budowania oraz metraż budynku. W przypadku domków szkieletowych lub modułowych czas potrzebny na postawienie budynku będzie zdecydowanie krótszy niż w przypadku samodzielnej budowy. Specjalistyczne firmy przygotowują domy drewniane na halach produkcyjnych, a na miejsce budowy przyjeżdżają gotowe elementy. Przy prostych konstrukcjach może okazać się, że domek może zostać postawiony w jeden dzień. Konstrukcje o większym stopniu skomplikowania powinny zostać zbudowane w maksymalnie kilka dni.

Partnerem wpisu jest Drewnolandia - producent drewnianych domków i innych konstrukcji z drewna.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena