Za pomocą projektowania 3D można uzyskać dokumentację niezbędną do wykonania druku 3D. To obecnie bardzo popularna forma produkcji elementów o różnorodnym zastosowaniu. Kiedy najczęściej prowadzi się projektowanie 3D oraz druk 3D?

Data dodania: 2021-05-11

Wyświetleń: 447

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Projektowanie 3D do druku – poznaj jego zastosowanie

Na czym polega projektowanie 3D do druku?

Aby przeprowadzić druk 3D, konieczne jest posiadanie projektu. Musi być to specjalny projekt 3D, czyli uwzględniający przedmiot we wszystkich trzech osiach. Na jego podstawie drukarka 3D może wykonać rzeczywisty przedmiot.

Czynność jak projektowanie 3D do druku może odbywać się na kilka sposobów:

  • projektowanie od zera – przygotowanie projektu na podstawie dostarczonych informacji, między innymi wymiarów i kształtu gotowego przedmiotu
  • projektowanie na podstawie skanowania 3D – to prostszy sposób, aby przygotować projekt 3D, ponieważ polega on na zeskanowaniu gotowego przedmiotu, to tak zwana inżynieria odwrotna

Warto też podkreślić, że do dyspozycji jest szeroka gama projektów gotowych, które dostępne są bezpłatnie oraz za opłatą.

Zastosowanie projektowania 3D do druku

Poprzez projektowanie 3D do druku można uzyskać projekt, a następnie gotowy komponent o szerokim zastosowaniu. Taka technika produkcji sprawiła, że otrzymanie potrzebnych przedmiotów stało się znacznie łatwiejsze, także wtedy, gdy nie są one dostępne w seryjnej produkcji.

Za pomocą projektowania 3D oraz druku można przygotować:

  • części zamienne
  • makiety
  • modele koncepcyjne
  • narzędzia
  • prototypy funkcjonalne

Na szczególną uwagę zasługuje w tym przypadku szybkie prototypowanie, które jest powiązane również ze wspomnianą wcześniej inżynierią odwrotną. Ma ono szczególne znaczenie dla wielu zakładów pracy, gdzie stanowi kluczowy element utrzymania ruchu.

Za pomocą projektowania 3D można wtedy szybko przygotować zamienniki uszkodzonych, wybrakowanych elementów, które są niezbędnymi częściami maszyn, urządzeń, linii produkcyjnych. Technologia 3D pozwala także na wykonanie komponentów, które nie znajdują się już w produkcji i nie są dostępne do zakupu.

Gdzie zlecić projektowanie 3D do druku?

Usługa jak projektowanie 3D do druku oferowana jest obecnie przez wiele firm prowadzących druk 3D, dlatego można zamówić wtedy jednocześnie przygotowanie projektu oraz wykonanie potrzebnych komponentów na jego bazie.

Gdy zatem konieczne jest uzyskanie komponentów szybko i niedrogo, wówczas rozwiązaniem jest projektowanie 3D, a także druk 3D. Dzięki temu można łatwo uzyskać potrzebne przedmioty, które będą wykonane dokładnie według potrzeb i bez ponoszenia wysokich kosztów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena