W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Nic w tym dziwnego. Świadomość polskiego konsumenta rośnie! Wraz ze wzrostem popularności ceny stają się bardziej przystępne. Możemy też liczyć na dofinansowania od państwa. Od czego zależy ostateczna cena instalacji fotowoltaicznej?

Data dodania: 2021-03-31

Wyświetleń: 688

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej?

Kalkulator

Jeśli interesuje cię cena instalacji fotowoltaicznej, najprościej skorzystać z kalkulatora dostępnego w sieci za darmo. Obliczy on nie tylko spodziewany koszt instalacji, ale także okres zwrotu i oszczędność na przestrzeni lat. Jeśli chcesz znać dokładną cenę umów się na konsultację z doradcą. Wiele firm oferuje ją za darmo i jest ona niezobowiązująca.
Koszt modułów 

Moduły fotowoltaiczne są podstawowym elementem instalacji. Przede wszystkim od ich ilości i rodzaju materiału z jakiego są wykonane będzie zależeć koszt całej instalacji. To nawet 40 - 50% kosztów. Warto dokładnie obliczyć jakie jest nasze zapotrzebowanie, aby wykorzystać potencjał instalacji oraz aby nie zdarzyło się, że postawiona instalacja nie wystarcza naszemu gospodarstwu domowemu. 

Koszt falownika

Jego zadaniem jest zamiana prądu stałego w zmienny oraz badanie efektywności poprzez analizę statyczną. Większość producentów oferuje nam oprogramowanie, dzięki któremu będziemy mogli sami na bieżąco monitorować efektywność pracy instalacji fotowoltaicznej oraz jakie przynosi nam oszczędności. To około 25% kosztów. 

Wybór między instalacją off-grid a on-grid

Co się kryje za tymi nazwami? Off-grid to instalacja, która dzięki zamontowaniu dodatkowych akumulatorów ma możliwość magazynowania wyprodukowanej energii. Jest droższa i bardziej skomplikowana. Instalacja on-grid zakłada sprzedaż nadwyżek energii do sieci. Jest zdecydowanie tańsza. Więcej informacji o wadach i zaletach off-grid i on-grid w tym artykule: https://sunergo.pl/blog/instalacja-fotowoltaiczna-off-grid-czy-on-grid/

Koszt montażu

Na cenę będzie miał wpływ koszt montażu. Warto wybrać firmę, która zrobi to w sposób profesjonalny i nie będziemy musieli dopłacać dodatkowo za naprawy, które przy złym zamocowaniu, będą występować znacznie częściej. 

Nasz dach

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na koszt instalacji jest rodzaj naszego dachu. Od tego będzie zależało jaką konstrukcję wsporczą będziemy musieli wybrać. Nie ma sensu montować instalacji na dach, który wymaga renowacji. Od tego czy jakieś naprawy będą konieczne również zależy ostateczny koszt.

Dotacje państwowe

Na cenę instalacji fotowoltaicznej wpływają na pewno dofinansowania, które coraz łatwiej zdobyć. Największą popularnością cieszy się program bezzwrotnej dotacji od rządu: ,,Mój prąd”. Pozwala on na zmniejszenie kosztów nawet o 5 tys. złotych. Warto dodatkowo sprawdzić czy twoja gmina lub miasto przygotowało specjalne projekty dla swoich mieszkańców, być może uda się obniżyć koszty jeszcze bardziej. Obliczając cenę warto wziąć pod uwagę, że niezależnie od tego czy skorzystamy z jakiegoś programu wsparcia od państwa czy zainwestujemy w fotowoltaikę sami, możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i część kosztów odpisać z podatku (a to kwota nawet do 53 000 zł a przy małżonkach 106 000).

Montaż instalacji fotowoltaicznej wydaje się być dużym wydatkiem. Jest to jednak inwestycja, która szybko się zwraca. Jeśli tak duży jednorazowy wydatek cię przerasta, pomyśl o niskoprocentowym kredycie. Wiele banków przygotowało specjalne oferty, które jako inwestycje w ochronę środowiska traktowane są priorytetowo i mają naprawdę świetne warunki! 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena