Kupując sprzęt elektroniczny, w pudełku oprócz urządzenia powinniśmy znaleźć instrukcję obsługi. Czy instrukcja obsługi jest na do czegoś potrzebna? Co zrobić, gdy jej nie znajdziemy w pudełku lub co gorsza zgubimy instrukcję obsługi?

Data dodania: 2021-03-29

Wyświetleń: 738

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Instrukcja obsługi - na papierze czy w wersji elektronicznej?

Podjęliśmy decyzję o kupnie kolejnego sprzętu elektronicznego do naszego gospodarstwa domowego. Nic w tym dziwnego, gdyż każdego dnia ludzie kupują dziesiątki produktów elektronicznych. Często są to produkty zupełnie nowe dla nas pod względem funkcjonalnym jaki obsługi. Na całe szczęście w pudełku z produktem znajdziemy magiczną książę, która opisuje wszystkie funkcje naszego urządzenia. Książa o której mowa to instrukcja obsługi.

Instrukcja obsługi jest bardzo ważnym dokumentem, który powinien znaleźć się w pudełku ze sprzętem. To w niej zostały opisane wszystkie funkcjonalności danego produktu, sposób użytkowania, przechowywania, konserwacji itd. Niestety ta, często małych wymiarów książka ma to do siebie, że lubi się zgubić. Co w takim przypadku możemy zrobić, aby odzyskać instrukcję obsługi? Sposobów jest co najmniej kilka.

Pierwszym ze sprawdzonych sposobów na odzyskanie instrukcji obsługi jest odwiedzenie strony producenta. Producenci przewidzieli taką sytuację i w celu usprawnienia obsługi klienta, umieścili wersję elektroniczną instrukcji obsługi, którą możemy pobrać na dysk. Niestety jest powinien minus, bardzo szybko mija cykl życia produktu, a w jego miejsce pojawiają się nowe produkty. W takim przypadku, producenci usuwają stare pliki zastępując je nowymi modelami. Jeżeli więc nasz produkt został już wycofany z produkcji producenta, o instrukcję obsługi musimy postarać się w innym miejscu. Oczywiście możemy napisać do producenta z prośbą o udostępnienie instrukcji, ale na odpowiedź możemy czekać tygodniami.

Drugim sposobem jest przeszukanie Internetu. Internauci mają to do siebie, że lubią archiwizować tego typu dokumenty i z swoich zasobów udostępniać pobieranie plików. Niestety, ale żywotność takiego przedsięwzięcia również nie trwa wieki. Właściciele, którzy dzielą się plikami, często usuwają modele, których już przestali obsługiwać lub nie cieszą się sporym zainteresowaniem wśród odbiorców.

Ostatnim z możliwych sposób na pobranie instrukcji obsługi są  serwisy, które specjalizują się z udostępnianiu instrukcji obsługi. Ten wariant jest najlepszym rozwiązaniem. Począwszy od własnych portfeli w których możemy przechowywać instrukcje własne, aż do tych, które zostały opublikowane przez właścicieli serwisów. Serwisy z instrukcjami obsługi nie usuwają starych modeli, a wręcz przeciwnie, dokładają kolejne modele, tworząc gigantyczne bazy z instrukcjami obsługi.

Jeżeli więc nie chcesz mieć problemów ze swoją instrukcją obsługi, musisz zainteresować się serwisami tego typu i tam przechowywać elektroniczne wersje instrukcji obsługi. Z pewnością znaleźlibyśmy jeszcze kilka rozwiązań, które sprawdziłyby się w tym przypadku, ale postanowiliśmy opisać tylko kilka z nich, te najpopularniejsze w obecnych czasach.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena