Duńskie tanie linie lotnicze Sterling.dk ogłosiły bankructwo, tym samym zawieszjąc wszystkie swoje loty. Pasażerowie nie otrzymają żadnego zwrotu od przewoźnika za zakupione bilety lotnicze.

Data dodania: 2008-11-02

Wyświetleń: 9480

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Recesja dopadła w końcu rynek lotniczy. Pierwszą i jak na razie jedyną ofiarą wśród regularnych, tanich linii są duńskie tanie linie lotnicze Sterling.dk. Tani przewoźnik, który posiadał swoją bazę operacyjną w Kopenhadze latał m.in. do Krakowa. W sezonie zimowym było to jedyne tanie połączenie z Danią po zawieszeniu lotów Norwegian na trasie Warszawa-Kopenhaga. Tanie linie lotnicze Sterling nie wykazywały ostatnio że mają poważne problemy finansowe. Sterling poinformował, że wstrzymuje wykonywanie dalszych lotów. Niestety nie gwarantuje zwrotu należności wydanych przez klientów na zakup biletów lotniczych Sterling. W przypadku gdy rezerwacja biletu została dokonana przez biuro pośredniczące, tanie linie lotnicze Sterling namawiają do kontaktowania się z danymi biurami w celu uzyskania zwrotu wpłaconej kwoty. Tanie linie proponują również by kontaktować się z bankiem, skąd dokonywana była wpłata za tanie bilety lotnicze. Banki powinny uznać reklamacje transakcji i dokonywać zwrotów z własnej kieszeni. Podobna sytuacja miała miejsce kiedy tanie linie lotnicze Air Polonia zbankrutowała.
Powodem zbankrutowania tanich linii lotniczych Sterling zdaje się być powiązanie przewoźnika z kapitałem islandzkim. Jak wiadomo Islandia popadła w gigantyczny kryzys gospodarczy. Brak finansowania ze strony islandzkiej uniemożliwiło przewoźnikowi poprawne funkcjonowanie.
Inne linie lotnicze bardzo szybko zareagowały na fakt likwidacji wielu lotów na trasach skandynawskich. Linie lotnicze SAS zaoferowały pomoc poszkodowanym oferując tanie bilety lotnicze na trasach, które pokrywały się z trasami Sterling’a. Tanie linie lotnicze Norwegian zapowiedziały uruchomienie swojej kolejnej bazy operacyjnej w Kopenhadze. Jednocześnie od listopada 2008 roku będą realizowane tanie loty m.in. z Kopenhagi do Krakowa. Tanie linie lotnicze ryanair również zaoferowały pomoc poszkodowanym klientom linii Sterling. Na zbliżonych trasach oferują bilety za 100 euro razem z opłatami, jeśli pasażer pokaże podczas odprawy ważne potwierdzenie rezerwacji na przelot liniami Sterling.
Zapewne w związku z recesją inne tanie linie lotnicze będą narażone na bankructwa, zawieszenie lotów to tylko kwestia czasu. Na rynku pozostaną tylko najwięksi i najtańsi, tacy jak Ryanair, Easyjet czy Air Berlin.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena